Relacja z realizacji pierwszych wyjazdów na kursy zorganizowane w ramach programu Erasmus +

Pierwsza mobilność zagraniczna projektu Erasmus+ dobiegła końca. Trzech pracowników naszej szkoły wzięło udział w kursie zagranicznym zorganizowanym przez Lake School of English in Oxford. Osoby uczestniczące w projekcie to Dyrektor Szkoły, nauczycielka języka angielskiego oraz nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej prowadząca również zajęcia z języka angielskiego. Szkoła Podstawowa w Giemlicach ubiegała się o zdobycie dofinansowania na realizację projektu angażującego kadrę szkolną programu Erasmus+ ponieważ głównym priorytetem placówki jest zapewnienie uczniom jak najwyższego poziomu edukacji oraz zwiększenie atrakcyjności poziomu nauczania. Jednym z celów projektu było zdobycie przez uczestników, a następnie praktyczne wykorzystanie wiedzy, nowych umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Istotnym aspektem wymagającym udoskonalenia było poszerzenie posiadanych i zdobycie nowych kompetencji językowych w zakresie języka angielskiego. Ściślej mówiąc, wśród potrzeb zgłaszanych wśród nauczycieli zaangażowanych w projekt wyróżnić należało rozwój kompetencji uczestników z zakresu efektywnego komunikowania się w języku angielskim na poziomie umożliwiającym nauczanie tego języka oraz wprowadzenia elementów dwujęzyczności do nauczania. Istotne znaczenie stanowił tu kontakt z żywym językiem oraz jego rodzimymi użytkownikami, który umożliwia nauczycielom nie tylko doskonalenie swojego bogactwa leksykalnego, ale również wymowy.

Zgodnie z harmonogramem mobilności każdy z uczestników brał udział w kursie odpowiadającym jego potrzebom. Dyrektor Szkoły uczestniczył w projekcie English for Effective Communication, którego głównym założeniem było podniesienie poziomu ogólnej znajomości języka angielskiego oraz rozwój umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim. Jednym z celów projektu jest włączenie elementów CLIL do nauczania matematyki. Poprzez stopniowe wprowadzenie elementów nauczania dwujęzycznego szkoła chce poprawić wyniki nauczania w zakresie języka angielskiego.

Anglistki zaangażowane w mobilność uczestniczyły w kursach metodycznych: Creative Teaching in the Secondary and Adult English Language Classroom oraz Creative Teaching in the Primary English Language Classroom. Celem kursów było udoskonalenie i rozszerzenie znajomości technik nauczania oraz podniesienie poziomu znajomości języka angielskiego nauczycieli uczących w szkołach podstawowych, gimnazjach, szkołach średnich oraz nauczycieli prowadzących kursy dla osób dorosłych. Wszyscy uczestnicy podczas trwania kursu mieszkali z tradycyjną brytyjską rodziną, dzięki czemu mieli okazję zapoznać się z kulturą i obyczajami Wielkiej Brytanii. Harmonogram kursów uwzględniał również wycieczki z przewodnikiem dzięki czemu uczestnicy mieli możliwość rozszerzyć swoją wiedzę na temat Oksfordu i Londynu. Podsumowując, dzięki uczestnictwie w kursach nauczyciele nie tylko udoskonalili swoją znajomość języka angielskiego, ale również poznali wiele atrakcyjnych technik i metod nauczania, które będą systematycznie wdrażane do programu nauczania.

Uczestnicy projektu zdając sobie sprawę z potrzeby systematycznego i trwałego wprowadzenia zmian w szkole w trakcie i po zakończeniu projektu zamierzają podzielić się rezultatami projektu z innymi nauczycielami zatrudnionymi w organizacji, jak również poza organizacją wnioskującą. Przygotowania zostanie prezentacja multimedialna dotyczącej przebiegu projektu i uzyskanych w trakcie jego realizacji umiejętności, które zostaną przedstawione podczas posiedzenia Rady Pedagogicznej. Podczas zebrania, uczestnicy podzielą się z innymi nauczycielami nowo nabytą wiedzą i kompetencjami w zakresie nauczania, przedstawią swoje uwagi, przemyślenia oraz wnioski z realizacji przedsięwzięcia. Każda prezentacja połączona będzie z dyskusją, co umożliwi wymianę doświadczeń wśród przedstawicieli kadry szkolnej. Uczestnicy projektu zorganizują również spotkania wewnątrz zespołów przedmiotowych. Przeprowadzone zostaną również otwarte lekcje pokazowe z wykorzystaniem nowych technik nauczania