KOŁO WOLONTARIATU „POMOC DAJE MOC” Odwiedziny w Domu Dziecka w Tczewie CZYTADEŁKO W SŁONECZNIKU Spotkanie Wielkanocne w Pszczółkach

Szkolne Kolo Wolontariatu

KOŁO WOLONTARIATU „POMOC DAJE MOC”

KOŁO WOLONTARIATU „POMOC DAJE MOC”
 W SZKOLE PODSTAWOWEJ im. JANA BRZECHWY W GIEMLICACH

„Przestańmy nareszcie kręcić się wokół siebie, a pomyślmy o niesieniu pomocy innym.”
Stefan Wyszyński

Zacznijmy od tego : Czym jest wolontariat ?

Wolontariat   (łac. Voluntarius  – dobrowolny) – dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego  społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko- przyjacielskie.

Kim zatem jest wolontariusz?

Wolontariusz -  to osoba pracująca na zasadzie wolontariatu. Według Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wolontariuszem jest ten, kto dobrowolnie i świadomie oraz bez wynagrodzenia angażuje się w pracę na rzecz osób, organizacji pozarządowych, a także rozmaitych instytucji działających w różnych obszarach społecznych. Instytucje te nie mogą korzystać z pracy wolontariuszy przy prowadzonej działalności gospodarczej, czego wprost zakazuje ustawa.

Określenie bezpłatna nie oznacza bezinteresowna, lecz bez wynagrodzenia materialnego.
W rzeczywistości wolontariusz uzyskuje liczne korzyści niematerialne: satysfakcję, spełnienie swoich motywacji (poczucie sensu, uznanie ze strony innych, podwyższenie samooceny
itd.), zyskuje nowych przyjaciół i znajomych, zdobywa wiedzę, doświadczenie i nowe umiejętności, a w związku z tym i lepszą pozycję na rynku pracy.

W naszej szkole powstał pełnoprawny wolontariat. Uczniom zostało przedstawione czy zajmuje się wolontariat jakie ma prawa a przede wszystkim obowiązki. Dzieci chętnie zgłaszały się by należeć do szkolnego wolontariatu.

Spotkanie wolontariuszy zaczęliśmy od wybrania „rady wolontariuszy”.

Decyzją głosów „rada wolontariuszy” to:

Oriana Gara, Natalia Olechnowicz, Adrian Gojke.

Następnie przeszliśmy do znalezienia nazwy pod , którą wolontariat będzie działał :-)

Jednogłośnie wolontariat zyskał nazwę : „ POMOC DAJE MOC”

Postanowiliśmy , że w dalszym ciągu nasza szkoła będzie zbierała nakrętki dla Liwii . Kim jest Liwka i dlaczego potrzebuje nakrętek?

Odpowiedź znajdą Państwo w linku poniżej:

Ponieważ jesteśmy w okresie przedświątecznym dzieci z pomocą nauczycieli jak i swoich Rodziców wykonały kartki świąteczne , które wyślemy do Hospicjum, szpitala na oddział onkologii, oraz do ośrodka wsparcia rodzinom.

Uczniowie są pełni zapału do pomocy innym. My a przede wszystkim Rodzice naszych wolontariuszy możemy być dumni z dużej empatii dzieci i wielkiego bezinteresownego serducha.

Przedstawiamy Państwu grupę wolontariuszy
Szkoły Podstawowej
im. Jana Brzechwy w Giemlicach
:

1- Oliwia Tarasiuk    kl. 3
2-Szymon Jastrzębski    kl.3
3-Jakub Ciach    kl.3
4- Wiktoria Chechła    kl.4
5- Amelia Radomska    kl.4
6- Aleksandra Baranowska    kl.4
7- Agata Gruźlewska    kl.4
8- Julia Jankowska    kl.5
9- Natalia Zeller    kl.5
10- Adrian Gojke    kl.6
11- Bartosz Michta    kl.6
12- Paulina Dykowska    kl.6
13- Julia Przybylska    kl.6
14. Emilia Olechnowicz    kl.6
15.Oriana Gara    kl.7
16. Natalia Olechnowicz    kl.7

Jeśli , ktoś miałby ochotę dołączyć do grupy „ POMOC DAJE MOC” zapraszamy!!!

Bardzo dziękuję Rodzicom oraz Nauczycielom w tworzeniu kartek do wysłania.
Panu Przemysławowi Molak dziękuję za stworzenie kartek w języku angielskim.

GRUPA WOLONTARIUSZY „ POMOC DAJE MOC”
Opiekun wolontariatu : Wioleta Wilk.