Zajęcia prowadzone były w pierwszym tygodniu ferii tj. 02. 02 - 06. 02. 2015 r. i trwały po cztery godziny dziennie od dziewiątej rano do trzynastej. W zimowisku uczestniczyło od czternastu do dwudziestu dwóch uczniów.
Uczniowie korzystali z zajęć o różnej tematyce. Dzieci wykonywały różnymi technikami rysunki plastyczne, prace techniczne, manualne. Odbywały się również zajęcia sportowo - rekreacyjne oraz seanse bajkowe. Każdego dnia zajęcia rozpoczynały się od wspólnego śniadania, a kończyły na wspólnym obiedzie. Podsumowaniem ferii w szkole był wyjazd do manufaktury słodyczy w Sopocie, gdzie dzieci mogły własnoręcznie wykonać lizaka swoich marzeń.
29 stycznia 2015 roku w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa. Oczywiście nie mogło zabraknąć kolorowych przebrań, głośnej muzyki oraz niesamowitej atmosfery!
Oprawą muzyczną zajął się DJ MARIO, który zadbał o to, aby wszyscy uczniowie dobrze się bawili. Jak na bal karnawałowy przystało, zorganizowano konkurs na najlepsze przebranie. Trzeba jednak przyznać, że komisja stanęła przed bardzo trudnym wyborem ponieważ wszyscy uczniowie wykazali się pomysłowością w doborze kostiumów. Nie zabrakło księżniczek, Królewny Śnieżki, Indianki, piłkarza, marynarza ani karateki! Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przygotowali również loterię fantową podczas, której losujący mieli okazję wygrać niepowtarzalne nagrody.
Tak udana zabawa okazała się doskonałym początkiem ferii zimowych i z pewnością będzie miło wspominana przez naszych uczniów oraz grono pedagogiczne!
W piątek, 23 stycznia, gościliśmy w szkole nasze bacie i dziadków. Uczniowie młodszych klas przygotowali montaż słowno - muzyczny, a rodzice zadbali o poczęstunek: pyszne ciasta. Uroczystość odbyła się na holu szkolnym. Seniorzy zajęli miejsca przy nakrytych stolikach i z dumą wysłuchali wierszy i piosenek zaprezentowanych przez wnuków, po czym, popijając kawę i racząc się słodkim poczęstunkiem, spędzili parę miłych chwil na rozmowach we własnym gronie. Uroczystość cieszyła się dużą frekwencją, co przemawia za tym, by w przyszłości również organizować podobne wydarzenia.
Wycieczka jednodniowa oddziału przedszkolnego i dwójki uczniów klasy trzeciej.
Wyjazd na KPP w Pruszczu Gdański miał na celu zapoznanie dzieci z bezpieczeństwem na drodze oraz w domu. Uczniowie zapoznali się z przepisami ruchu drogowego odnośnie przewozu dzieci w fotelikach samochodowych oraz reagowania na obcych ludzi w ich pobliżu. Dzieci zostały nauczone, jak mają się zachowywać, gdy na ich drodze pojawi się groźne bezpańskie zwierzę. Miały możliwość obejrzenia oraz siedzenia w radiowozie policyjnym, policjantka Pani Wioleta Wons pokazała maluszkom, jak są pobierane odciski palców z wyjaśnieniem, że każdy człowiek ma swój indywidualny kod linii papilarnych na palcach. Dzieci zaciekawione zadawały mnóstwo pytań na które dostawały odpowiedzi od policjantów.
Na koniec w nagrodę za wzorowe zachowanie na wycieczce dostały od policjantki słodkości.
Dzięki hojności wielu ludzi udało się zrobić paczki świąteczne dla wszystkich uczniów naszej Szkoły. Koordynacją całej akcji ze strony szkoły zajmowała się pani pedagog Wioleta Wilk.
Składamy serdeczne podziękowania :
- Beata Wawer – Wojewska
- Aneta Dylak
- Dorota Bronevytskyy
- Grażyna Pawłowska
- Karolina Klimczuk – Cyrulnik
- Maisa Oriental Dance School za zorganizowanie w swojej szkole akcji pt „ oddaj mi swojego batona” wszystkim uczniom w/w szkoły za udział i wsparcie w akcji.
- Agnieszka Mańkiewicz
- Andrzej Lamparski
- Małgorzata Turkiewicz
Dziękujemy !!!
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy okres w roku, na który długo czekają nie tylko dorośli, ale również dzieci. Jasełka w wykonaniu uczniów klas edukacji wczesnoszkolnej wprowadziły nas w świąteczny nastrój. Występ odbył się 17 grudnia przed rodzicami, a następnie 21 grudnia przed szkolnymi kolegami. Przedstawienie opowiadało o dzieciach, które składają małemu Jezuskowi podarunki. Scenki przeplatane były przepięknie wykonanymi kolędami i pastorałkami. Gra małych aktorów nagrodzona została gromkimi brawami.
26 listopada klasy 0-III wyjechały do OSKiR w Cieplewie na spektakl pt. ”Na tropie zaginionej opowieści”.
Akcja przedstawienia działa się w Narodowej Bibliotece Bajkowej, w której pracowały trzy wesołe mole. Jak co roku mole sprawdzały stan wszystkich książek. Podczas kolejnego, codziennego dnia w pracy, Zakładka odebrała tajemniczy, anonimowy telefon. W nocy z półek spadły wszystkie książki, a Wersik skarżył się na strasznie dziwaczne koszmary. Efektem tych tajemniczych wydarzeń było zniknięcie pewnej bardzo starej i cennej książki. Dzielna Syllabinka postanowiła wszcząć śledztwo i ruszyć tropem poszlak. Zanim jednak Molom Książkowym udało się rozwikłać zagadkę, musiały stawić czoła niecodziennym wydarzeniom i niezwykłym postaciom. Dzięki pomocy publiczności wszystko zakończyło się szczęśliwie
Przy dźwiękach hymnu nasza Szkoła obchodziła dziewięćdziesiątą szóstą rocznicę Odzyskania Niepodległości. Przedstawiciele koła teatralnego przypomnieli uczniom i nauczycielom losy Polski i Jej drogę do wolności. Uroczystość opierała się na dwóch aktorach- uczennicy, odrabiającej pracę domową z historii, oraz Polski, opowiadającej „swoją” historię. Całość dopełniał teatr cieni stworzony przez pozostałych członków koła. Pojawili się m.in. kosynierzy czy dzieci w Wrześni. Przy znakomitej oprawie muzycznej, przygotowanej przez panią Sylwię Wronkiewicz, widzowie poznali szczegóły zmagań Polaków walczących o niepodległość. Mamy nadzieję, że apel spodobał się oglądającym i pozwolił im przyswoić odrobinę wiedzy na temat ważnych dla Polski wydarzeń, a także, że praca członków zespołu została doceniona.
Dnia 13 października 2014r. w naszej Szkole odbyło się Pasowanie naszych kochanych pierwszoklasistów. Uroczystość miała miejsce na głównym holu. Odświętnie ubrane dzieci musiały się „wkupić” w nasze łaski, wyrecytować ,przygotowane wcześniej, wierszyki oraz zaśpiewać wesołe piosenki. Zdały ten „dziwny” egzamin i dzięki swoim umiejętnościom mogły przystąpić do pasowania. Pan Dyrektor przykładał każdemu uczniowi do ramienia olbrzymi żółty ołówek i wypowiadał słowa: „ Pasuję cię na Ucznia klasy Pierwszej” oraz ściskał dłoń maluchom. Dodatkowo dzieci dostały słodkie upominki od Pana Wójta Janusza Golińskiego oraz odblaski w kształcie misia. Po przedstawieniu razem z rodzicami udały się na poczęstunek.
Ten dzień był szczególny dla naszych nauczycieli oraz pracowników szkoły, ponieważ Oni obchodzili dzisiaj swoje święto. Z tej okazji Pan Dyrektor otrzymał Nagrodę z rąk Pana Janusza Golińskiego – Wójta Gminny Cedry Wielkie. Pan Dyrektor Tomasz Szlak nagrodził nagrodami nauczycielki Panie: Halinę Kamysz, Dorotę Gawrońską ,Annę Zatorską oraz Panią Katarzynę Jaskulską – sekretarkę szkolną. Życzymy wszystkim owocnej pracy i pojętnych i pilnych uczniów.
Miesiąc wrzesień wielu Rodzicom spędza sen z powiek. Rozpoczyna się nowy rok szkolny, a co za tym idzie wyprawka dla dzieci. Z myślą o rodzinach, które potrzebują wsparcia została zorganizowana zbiórka przyborów szkolnych dla dzieci z naszej Szkoły. Odzew ludzi prywatnych był bardzo duży, co pokazują zdjęcia. Uśmiech na twarzach dzieci – bezcenny.
Kierujemy podziękowanie dla wielu ludzi w tym:
dla Pań: Amelii Czernomord, Anety Dylak, Marty Fabiszak – Buzalskij, Joanny Petke, Katarzyny Kniażyckiej – Bobrowskiej oraz Pana Piotra Kucharskiego, jak i wielu innych, którzy pragnęli pozostać anonimowi.:)
Wileta Wilk – pedagog
Tomasz Szlak – dyrektor szkoły
Cukierek albo psikus …
Celtowie wierzyli, że ostatniego dnia roku w ich kalendarzu, czyli 31 października duchy przodków odwiedzają ziemię. Czczono ich i zapraszano do domów, natomiast złe duchy odstraszano. Nazywano to święto Halloween od wcześniejszego „All Hallows' Eve” – wigilia Wszystkich Świętych. Z czasem święto przybrało postać zabawy.
Pierwsza parada z okazji Halloween odbyła się 31 października 1920 roku w mieście Anoka w Stanach Zjednoczonych. W drugiej połowie XX wieku święto trafiło do zachodniej Europy.
Głównym symbolem święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami.
Do zabaw w Halloween zalicza się także zabawę cukierek albo psikus (ang. trick or treat). Poprzebierane dzieci chodzą z pojemnikami na cukierki po najbliższej okolicy i odwiedzają mieszkańców. Gdy ktoś nie chce dać im cukierka, otrzymuje od dzieci w zamian psikusa.
W naszej też szkole przy dźwiękach „strasznej muzyki” odbyła się zabawa połączona z konkursami. Można było zatańczyć na miotle, wyłowić jabłko z wody lub zostać mumią. Wszystkie zabawy podobały się naszym kolegom i koleżankom.
Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim
W sobotę 1 listopada obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych, a następnego dnia - Zaduszki. W tym czasie pamiętamy o tych, którzy odeszli i już nie ma ich wśród nas. Zgodnie z polską tradycją odwiedzamy groby swoich bliskich, zapalamy znicze, kładziemy wieńce i kwiaty. Nie zapominajmy o właściwym zachowaniu w tych szczególnych miejscach.
Współcześnie ten Dzień jest obchodzony w wielu krajach , ale w różnych terminach. Krajem, w którym ma najdłuższą tradycję jest Japonia. Prawdopodobnie już w VI w. zapoczątkowały go święta: Tango i Sekku, czyli Dni Chłopca. Rodzice czcili w ten sposób postępy w nauce swoich synów. W Polsce pamiętamy o wszystkich chłopcach, zdolnych czy też nie, i 30 września składamy im życzenia.
W naszej szkole z tej okazji odbyła się dyskoteka połączona z konkursami dla męskiej części społeczności szkolnej. Imprezę poprowadził Kacper Chajbos – nasz kolega z VI klasy. Chłopcy musieli skakać przez skakankę na czas, kręcić hula – hopem oraz „pojedynkowali się” w tańcu. Dodatkowo chłopcy otrzymali słodkie upominki. Wszyscy uznali ten Dzień za wyjątkowo udany.
30 września oddział przedszkolny oraz klasa I wybrały się na wycieczkę do Państwowej Straży Pożarnej w Pruszczu Gdańskim. Na miejscu powitali nas panowie strażacy, którzy zaprezentowali całe wyposażenie wozu strażackiego, każdy mógł przymierzyć hełm strażacki, wejść do kabiny wozu oraz obejrzeć wszystkie pomieszczenia w budynku straży. Uczestnicy wycieczki byli również świadkami prawdziwego alarmu i sprawnego wyjazdu do akcji. W trakcie pobytu dowiedzieliśmy się nie tylko jak wygląda praca strażaka, a przede wszystkim jak zachować się, gdy jest się świadkiem wypadku lub pożaru. Poznaliśmy numer pod jaki możemy dzwonić i jakie informacje przekazać, wzywając pomocy. Najwięcej emocji wzbudziło lanie wody z węża, ustawionego na wozie strażackim. Niektórzy nie mogli się powstrzymać i ruszyli wprost pod lejącą się wodę. No cóż koniecznie trzeba było się trochę zmoczyć. Na zakończenie wizyty w straży zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie ze strażakami. Wycieczka bardzo się podobała i wszyscy z ogromnymi wrażeniami powrócili do domów.
Dzień 26 września został ogłoszony Narodowym Dniem Języków Obcych. Dlaczego warto uczyć się języków obcych, wyjaśniali nam nasi koledzy i koleżanki. Panie Anna Zatorska i Małgorzata Margulewicz przygotowały wspólnie z uczniami obchody tego ważnego dnia. Każda z klas tworzyła plakat, a następnie starała się udowodnić innym konieczność uczenia się języków. Chłopcy z klasy drugiej uważali, że piloci korzystają ze znajomości obcych języków w celu porozumiewania się z lotniskiem oraz pasażerami na pokładzie samolotu. Starsi uczniowie skupili się na praktycznej umiejętności posługiwania się zwrotami i wyrażeniami potrzebnymi w komunikacji między ludźmi podczas zagranicznych wycieczek. Następnie uczniowie klas IV – VI wzięli udział w quizie. Musieli się wykazać wiedzą na temat zagadnień związanych z Anglią. Okazało się, że znajomość zabytków, zwyczajów angielskich czy trudnych słówek nie sprawiła im trudności. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, aby język obcy był dla nich tylko z nazwy obcy.
Akcja sprzątanie świata wywodzi się z Australii. Po raz pierwszy odbyła się w 1989 roku, kiedy czterdzieści tysięcy mieszkańców Sydney wzięło udział w nowej, nikomu nieznanej akcji – sprzątania terenów portu ze śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Przedsięwzięcie miało na celu podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństwa. Uświadomienie im, jak ważne dla życia ich i następnych pokoleń jest dbanie o środowisko naturalne. Po raz pierwszy w Polsce odbyło się sprzątanie świata w roku 1994.
We wrześniu br. nasza szkoła również przyłączyła się do akcji. Najmłodsi sprzątali swoją klasę oraz teren wokół szkoły, a starsi uczniowie wyruszyli w teren w poszukiwaniu śmieci w pobliskiej okolicy, czyli Giemlicach. Po ilości worków pod szkolnym śmietnikiem można śmiało twierdzić, iż ten dzień zaliczamy do zdecydowanie udanych.
Mamy nadzieję, że efekt naszej pracy utrzymamy na dłużej.
Piątkowe przedpołudnie – 18 września 2014r. – było dla nas miłym zakończeniem pracowitego tygodnia nauki. Otrzymaliśmy szansę wzięcia udziału w akcji „Pomorze na morze” zorganizowanej przez Pomorski Związek Żeglarski. Ucieszył nas fakt, iż będziemy mieli okazję poczuć się jak wilki morskie. Wszyscy uczniowie klas starszych wyruszyli do Gdyni, aby tam wejść na pokład statku „Zawisza Czarny”. Kapitan zgotował nam miłe powitanie i zaprosił do wspólnego rejsu po Bałtyku. Dzięki uprzejmości załogi mogliśmy zwiedzić statek. Chętni koledzy pomagali przy zwijaniu żagli, a inni mieli możliwość stanąć za sterem. Wszystkie nasze dokonania uwieczniliśmy na wielu pamiątkowych fotografiach. Dopisywały nam humory i nikogo nie spotkały przykre skutki choroby morskiej. Zadowoleni i pełni nowych doświadczeń wróciliśmy na suchy ląd.
Dziś Chłopaki zwariowali,
w garnitury się ubrali.
Z dumą w szkole maszerują,
„Dzień Chłopaka!” – wykrzykują.
Najserdeczniejsze życzenia naszym kochanym mężczyznom i tym małym i tym dużym, szczęścia, zdrowia, miłości i radości. Pogody ducha, jak najwięcej sukcesów w życiu i spełnienia wszystkich marzeń życzy żeńska część społeczności szkolnej.
Dzieci z oddziału przedszkolnego ze swoją panią Danusią i panią pedagog Wioletą, w dniu 11. 09. 2014 roku, uczestniczyły w wycieczce do Komisiariatu Policji w Cedrach Wielkich. Zapoznały się tam z zasadami bezpiecznego poruszania się na drodze, zwiedziły Komisiariat i miały okazję obejrzeć od wewnątrz radiowóz policyjny oraz przyjrzeć się z bliska umundurowaniu. Gospodarze przygotowali dla nich liczne atrakcje w postaci konkursów, w których dzieci brały czynny udział.
Wakacje, wakacje i … po wakacjach. Skończył się czas błogiego lenistwa, a rozpoczął się kolejny rok szkolny.
Pierwszego września wypoczęci i uśmiechnięci przyszliśmy do szkoły spragnieni wiedzy oraz nowych umiejętności. Wszystkim dopisywał dobry humor.
Pan Dyrektor przywitał nas serdecznie, szczególnie „zeróweczkę”, przypomniał nazwiska naszych nauczycieli , a następnie przedstawił nowych pedagogów.
Obiecaliśmy sobie, a także rodzicom, że będziemy wytrwale zdobywać wiedzę, która zaowocuje dobrymi ocenami na świadectwach.
Mamy nadzieję, iż w nowym roku szkolnym 2014 / 2015 nauka będzie źródłem sukcesów i dostarczy nam wielu niezapomnianych wrażeń.
Życzymy naszym kolegom i koleżankom pomyślności ,a nauczycielom cierpliwości ,
satysfakcji z wykonywanej pracy oraz samych słonecznych dni!!!
Zespół koła dziennikarskiego
W ramach IV edycji programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” odbywającej się pod hasłem „Pszczoła to wyjątek” uczniowie klasy II i V wzięli udział w Akademii Przyjaciół Pszczół. Celem nadrzędnym tej akcji “Z Kujawskim pomagamy pszczołom” jest zmiana postaw społeczeństwa i promocja pozytywnych działań związanych z ochroną przyrody, a w szczególności ochrony pszczół, których znaczenie dla człowieka i środowiska naturalnego jest kluczowe.
Podczas zajęć, gdzie zostały wykorzystane gotowe scenariusze, uczniowie, zapoznali się w ciekawy i przystępny sposób z charakterystycznymi cechami budowy pszczół, rodzajami pszczołowatych, składem i funkcjonowaniem pszczelej rodziny, środowiskiem życia tych owadów, wartościami leczniczymi produktów pszczelich, znaczeniem pszczół w środowisku oraz zagrożeniami ich wyginięcia. Dzieci obejrzały również film udostępniony na You Tube „Życie pszczół z bliska”. Następnie razem wykonali przebrania pszczół, os, trzmieli, barwne dekoracje imitujące prawdziwą łąkę i nie tylko, które zostały wykorzystane do zaprezentowania pozostałe społeczności szkolnej teatru „O życiu pszczół”. Dzieciom się bardzo podobały latające i zbierające na łące nektar pszczoły, a największe emocje wzbudziła walka strażniczek z innymi owadami. Najmłodsi uczniowie na pamiątkę dostali do wklejenia małe pszczółki.
Zajęcia uświadomiły dzieciom, jak ważną rolę odgrywają pszczoły w życiu człowieka i całej planety. Spotkania dały do zrozumienia, iż pszczoły to gatunek zagrożony wyginięciem, a my jako ludzie mamy swoimi działaniami chronić te pożyteczne owady. Dzieci z niecierpliwością oczekują odpowiedniej pogody, aby móc odwiedzić pasiekę naszego pobliskiego pszczelarza, na której już wcześniej bywały.