"Imiona" - taki tytuł nosił już IX Gminny Konkurs Recytatorski, który odbył się 27 lutego 2014 w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Giemlicach. Uczestniczyło w nim 38 uczniów z terenu naszej gminy, którzy zmagali się w ośmiu kategoriach wiekowych. Prowadzący konkurs konferansjerzy przybliżyli zebranym etymologię niektórych imion, a z recytowanych wierszy dowiedzieliśmy się, jak o imionach piszą poeci.
Konkurs oceniało jury w składzie: przewodnicząca Rady Gminy Cedry Wielkie pani Bożena Daszewska, kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Sportu pani Maria Gierszewska oraz dyrektor Żuławskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich pan Łukasz Żarna.
Dzieci klas O i uczniowie klas I – III recytowali po jednym wybranym przez siebie wierszu. Jury miało nie lada zadanie, by ocenić tę grupę wiekową. Dzieci zaprezentowały bardzo wysoki poziom umiejętności recytatorskich.
W kategorii klas O – dzieci 5 letnie:
I miejsce Zofia Seredyńska z Przedszkola Samorządowego nr 2 z Cedrów Małych ,
II miejsce Zofia Sulej ze Szkoły Podstawowej w Cedrach Wielkich,
III miejsce Gabriela Nieradka ze Szkoły Podstawowej w Wocławach,
a wyróżnienia jury przyznało:
Miłoszowi Trzebiatowskiemu z Punktu Przedszkolnego "Bajkowo",
Alexowi Sienkiewiczowi ze Szkoły Podstawowej w Cedrach Małych,
Amelii Radomskiej ze Szkoły Podstawowej w Giemlicach.
W kategorii klas O – dzieci 6 – letnie:
I miejsce Amelia Kamińska z Zespołu Szkół w Cedrach Małych,
II miejsce Marta Bzdzikot z Przedszkola Samorządowego nr 2 w Cedrach Małych,
III miejsce Zuzanna Cichocka z Zespołu Szkół w Cedrach Wielkich.
W kategorii klas I:
I miejsce Aurelia Solarz z Zespołu Szkół w Cedrach Małych,
II miejsce Karol Węgrzyn ze Szkoły Podstawowej w Giemlicach,
III miejsce Alex Wojewski z Zespołu Szkół w Cedrach Wielkich.
W kategorii klas II:
I miejsce Krzysztof Mozol z Zespołu Szkół w Cedrach Małych ,
II miejsce Weronika Nawrocka z Zespołu Szkół w Cedrach Wielkich,
III miejsce Julia Przybylska ze Szkoły Podstawowej w Giemlicach.
W kategorii klas III:
I miejsce Maksymilian Tołwiński z Zespołu Szkół w Cedrach Małych,
II miejsce Natalia Olechnowicz ze Szkoły Podstawowej w Giemlicach,
III miejsce Adam Gański ze Szkoły Podstawowej w Woclawach.
Uczniowie klas IV – VI recytowali wiersz obowiązkowy Aleksandra Fredro "Paweł i Gaweł" oraz wybrany przez siebie wiersz.
W kategorii klas IV:
I miejsce Kinga Obrębska ze Szkoły Podstawowej w Cedrach Małych,
II miejsce Radosław Koszykowski z Zespołu Szkół w Cedrach Wielkich,
III miejsce Sandra Walenczykowska ze Szkoły Podstawowej w Giemlicach.
W kategori klas V:
I miejsce Maja Bukowska z Zespołu Szkół w Cedrach Małych,
II miejsce Krzysztof Skrodiuk ze Szkoły Podstawowej w Wocławach,
III miejsce Bogumiła Muller ze Szkoły Podstawowej w Giemlicach.
Wyróżnienie:
Adam Chara za wiersz " Mariuszek Łakomczuszek" ze Szkoły Podstawowej w Cedrach Wielkich .
W kategorii klas VI:
I miejsce Oliwia Mazur z Zespołu Szkół w Cedrach Małych ,
II miejsce Marlena Piwońska z Zespołu Szkół w Cedrach Wielkich,
III miejsce zajęła Julia Benedyk ze Szkoły Podstawowej w Wocławach.
Nagrody i wyróżnienia zostały wręczone przez Wójta Gminy Cedry Wielkie pana Janusza Golińskiego oraz dyrektora Szkoły Podstawowej w Giemlicach pana Tomasza Szlak. Konkurs upłynął w atmosferze życzliwości, a widownia wszystkich występujących nagradzała gromkimi brawami. Już teraz zapraszamy na przyszły X Jubileuszowy konkurs w Giemlicach.
W ramach dotacji pozyskanej ze Stowarzyszenia Przyjazna Szkoła w wysokości 7804.78 szkoła zakupiła 6 kamer wewnętrznych, 3 kamery zewnętrzne, rejestrator wraz z oprzyrządowaniem. W ten sposób w szkole nie ma już miejsca, które nie obejmował by monitoring wizyjny. Cały system dowodzenia znajduje się w gabinecie dyrektora. Zainstalowanie monitoringu poprawiło bezpieczeństwo dzieci w szkole. Zachęcamy do przekazywania 1 % podatku na rzecz szkoły.
Uczniowie klasy piątej Szkoły Podstawowej im Jana Brzechwy w Giemlicach w dniach 30 września – 1 października 2013 roku uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do Obserwatorium Geofizycznego w Świdrze, Muzeum Ziemi PAN w Warszawie oraz byli w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie, dzięki udziałowi w projekcie edukacyjnym Eduscience, który wprowadza innowacyjne metody nauczania w zakresie nauk matematyczno –przyrodniczych i technicznych. Pozwala to uczniom poznawać świat nie tylko na „żywo”, ale również przy udziale naukowców, którzy dzielą się z nimi swoją wiedzą i doświadczeniem z codziennej pracy.
Pierwszego dnia uczestniczyliśmy w zajęciach w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, gdzie pani Karolina przybliżyła nam wiedzę o mamutach i słoniach i innych zwierzętach, które żyły w epoce lodowcowej, a których szkielety mogliśmy obejrzeć. Duże wrażenie zrobiła na nas noga słonia leśnego oraz częściowy szkielet mamuta, a zwłaszcza jego cios. Niesamowite były okazy minerałów i różnych skał występujących w Polsce i na świecie. Po pysznym obiedzie w restauracji „Wilanów” poszliśmy pod pałac królewski w Wilanowie, który zrobił na nas duże wrażenie, chociaż oglądaliśmy go z zewnątrz. Kolejnym etapem wycieczki był Ogród Botaniczny w Powsinie, tam czekała na nas już pani Ewa. Spacer po ogrodzie i ciekawe opowieści pani Ewy o krzewach i drzewach, bardzo nam przybliżyły wiedzę o ich budowie oraz o nich. Wieczorem pod opieką naszej pani Ani - pilot wycieczki udaliśmy się na kolację do hotelu „Roko” w Warszawie, w którym też nocowaliśmy.
Drugiego dnia po śniadaniu pojechaliśmy do Obserwatorium Geofizycznego w Świdrze. Pani Danusia przybliżyła nam wiedzę na temat różnych zjawisk pogodowych, pokazała nam aparaturę stosowaną do pomiarów meteorologicznych, każdy z nas mógł obejrzeć je z bliska w ogródku meteorologicznym. Po zajęciach z panią Danusią, pan Jerzy przybliżył nam wiedzę o badaniach polarnych prowadzonych przez naukowców w Stacji Polarnej na Spitsbergenie, w których również uczestniczy. Po obiedzie wybraliśmy się z panem Jerzym na wycieczkę wzdłuż rzeki Świder i wykonywaliśmy tam badania nurtu rzeki oraz prowadziliśmy obserwacje jej doliny. Po zakończonych badaniach terenowych nieliczni mieli wodę w kaloszach, ale mimo to wracali zadowoleni do domu.
Podróż powrotna upłynęła nam szybko, bo cały czas wspominaliśmy atrakcje naszej wycieczki. W późnych godzinach wieczornych dotarliśmy do domu. Wycieczka bardzo się nam podobała, dostarczyła wiele wrażeń i zainteresowała wielu uczniów naukami przyrodniczymi.