Dyrektor szkoły
Tomasz Szlak
Już nie jesteście kotami, jesteście CZWARTOKLASISTAMI!
Małgorzata Margulewicz
Najlepsze życzenia dla wszystkich chłopców w naszej szkole!
Jak co roku w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Chłopaka. Na tę wyjątkową okazję przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przygotowali dla naszych kolegów dyskotekę. Oprócz tańców przy skocznej muzyce, uczniowie mogli uczestniczyć w przeróżnych konkurencjach. Należy również pochwalić wszystkich tych, którzy wykazali się poczuciem humoru i kreatywnością i przygotowali na tę okazję przebrania. Raz jeszcze życzymy wszystkim chłopakom z naszej szkoły wszystkiego dobrego!
Dziękujęmy za udział w zabawie, do zobaczenia za rok:-)
Małgorzata Margulewicz
W roku szkolnym 2015/2016 nasza szkoła uczestniczy w projekcie Etwinning: Cześć! ¡Hola! My new friends from Poland and Spain!
Dzięki uczestnictwie w projekcie, uczniowie klas IV - VI mogą nawiązać znajomość z uczniami Szkoły Podstawowej w Hiszpanii - ESCOLA PIA VILANOVA I LA GELTRÚ w Barcelonie.
Główne zadania projektu, to wymiana korespondencji pomiędzy uczniami, w tym listów: pocztówek oraz wiadomości elektronicznych. Nasi uczniowie będą również mogli uczestniczyć w Czacie z Hiszpańskimi kolegami oraz wirtualnej lekcji korzystając z platformy Etwinning.
Pierwsza część projektu już prawie za nami. Nasi uczniowie przygotowali listy dla swoich nowych kolegów z zagranicy.
Teraz my oczekujemy na listy prosto z Barcelony!
Małgorzata Margulewicz
Warto uczyć się języków obcych!
Nasi uczniowie doskonale wiedzą o tym, że nauka języków obcych jest niezwykle ważna, dlatego też 28 września 2015 roku, cała nasza szkoła świętowała Europejski Dzień Języków Obcych. Aby podkreślić istotę wielojęzyczności w jednoczącej się Europie, w naszej szkole został zorganizowany wyjątkowo kolorowy apel. Każda klasa miała za zadanie z pomocą wychowawcy przygotować prezentację dotyczącą wylosowanego państwa Europejskiego. Dzięki temu mieliśmy okazje zapoznać się bliżej z kulturą krajów takich jak: Wielka Brytania, Niemcy, Hiszpania, Grecja, Francja i Norwegia. Uczniowie zaprezentowali nie tylko flagę i mapę danego kraju, ale również opowiedzieli nam o architekturze i ciekawostkach dotyczących każdego z nich. Nie zabrakło również powitania i pożegnania w różnych językach! Co więcej, mogliśmy również posłuchać hymnu lub muzyki ściśle związanej z omawianymi państwami. Najbardziej zaangażowani przygotowali nawet tradycyjne europejskie potrawy oraz zatańczyli Flamenco. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku Dzień Języków Obcych okaże się równie wesoły!
Dziękujemy bardzo za udział w zabawie oraz gratulujemy również tegorocznym zwycięzcom, czyli klasie V, która dokonała prezentacji na temat Hiszpanii.
Małgorzata Margulewicz
Dnia 26 września 2015 roku w Naszej Szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Spośród siedmiu kandydatów uczniowie wybrali osoby, które będą reprezentować całą społeczność uczniowską w roku szkolnym 2015/2016. Podczas wyborów wszyscy kandydaci przedstawili nie tylko swoje plakaty i hasła wyborcze, ale również kampanie wyborcze. Najbardziej zaangażowani uczniowie przygotowali również prezentacje multimedialne oraz występ artystyczny. Dzięki temu mogliśmy zapoznać się z celami i pomysłami naszych uczniów oraz poznać bliżej ich zainteresowania. Miejmy nadzieje, że wszystkie obietnice i plany uda się zrealizować w nadchodzącym roku szkolnym. Trzymamy kciuki!
Skład Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2015/2016:
Przewodnicząca SU - Natalia Olechnowicz
Zastępcy Przewodniczącej SU - Bartosz Michta i Oliwia Michta
Sekretarz SU – Julia Przybylska
Skarbnik SU – Natalia Zeller
Członkowie SU – Emilia Olechnowicz i Wiktoria Kosmala
Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Małgorzata Margulewicz
„Sprzątanie Świata – Polska” to coroczna akcja, w której od lat biorą udział uczniowie naszej szkoły. Jest to lekcja poszanowania środowiska, której celem jest promowanie nieśmiecenia, prawidłowego gospodarowania odpadami komunalnymi oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Odbywa się ona co roku, w każdy trzeci weekend września.
„Wyprawa - poprawa” - pod takim hasłem odbyła się tegoroczna akcja „Sprzątanie Świata – Polska”. Celem tegorocznej edycji było ukazanie, jaką rolę może odegrać w tworzeniu i funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w gminie.
„Sprzątanie Świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie.
W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia. Akcja cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem, szczególnie wśród dzieci i młodzieży.
Jak zawsze, uczestnicy akcji zostali zaopatrzeni w worki do segregowania śmieci przez Urząd Gminy w Cedrach Wielkich, z podziałem na: papier, na plastik oraz na szkło. Wzorem lat ubiegłych klasy młodsze sprzątały teren wokół budynku szkolnego, a uczniowie klas starszych miejscowość Giemlice.
Zakończeniem tegorocznego "Sprzątania Świata" było wspólne ognisko z kiełbaskami dla wszystkich uczestników akcji.
Tak… To już koniec wolnego. Pierwszego września usłyszeliśmy kolejny dzwonek, który obudził nas z wakacyjnego snu. To nie żart! Rozpoczął się nowy rok szkolny 2015/ 2016. Przed nami nowe wyzwania i cele, nowi koledzy i koleżanki. Wypoczęci i pełni energii ruszamy do nauki „ pełną parą”.
Wszystkim Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom i Pracownikom Obsługi życzymy dużo siły, cierpliwości i sukcesów.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 1 września 2015 r.:
730 Msza Święta w kościele pw. Jana Chrzciciela w Giemlicach
815 Akademia z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2015/2016
Dobrnęliśmy do końca roku szkolnego. Pan Dyrektor Tomasz Szlak podsumował całoroczną pracę. Podziękował nauczycielom, pracownikom, uczniom i rodzicom. To był owocny czas dla wszystkich. Szóstoklasiści pożegnali nas ciekawym programem artystycznym . W tym roku wszyscy uczniowie otrzymali promocję do klasy następnej. A Ci, którzy osiągnęli najwyższe wyniki, zostali nagrodzeni. Nagrodę Wójta gminy Cedry Wielkiej dostała Oliwia Brzozowska. Również pan Dyrektor postanowił przyznać wyróżnienia: Natalii Olechnowicz – uczennicy klasy IV oraz uczennicom klasy szóstej: Dominice Maciejak oraz Oliwii Brzozowskiej. Dodatkowo w naszej szkole funkcjonuje szczególna nagroda Primus Inter Pares "pierwszy wśród równych sobie", którą ufundował dyrektor szkoły, a otrzymała ją Natalia Olechnowicz. Wyróżniono także naszych sportowców oraz najlepszych czytelników. Ostatni dzwonek ogłosił początek wakacji. Pożegnaliśmy kolegów i nauczycieli. Wszystkim życzymy udanych i ciepłych wakacji. Odpoczywajcie i nabierajcie sił na kolejny rok szkolny.
Dnia 24 czerwca 2015r. uczniowie z oddziału przedszkolnego wybrali się na wycieczkę szkolną do Wiejskiej Zagrody Edukacyjnej w Osicach. Jest to miejsce położone wśród pięknych żuławskich pól, które stanowi ogrodzony jednohektarowy teren, pokryty gęstą soczyście zieloną trawą. Na samym początku powitali nas niezwykle serdecznie gospodarze tej posesji państwo Kasia i Tomek Łukaszewicz. Można było odczuć, że spotkania z dziećmi są dla nich ogromną radością i przynoszą dużą satysfakcję. Nasze spotkanie przebiegło pod hasłem ,, Po co hodujemy i po co uprawiamy,, W związku z tym od razu zaproszono nas na przejażdżkę wozem wśród okolicznych upraw. Dzieci bawiły się wspaniale, kiedy jechały przez rzepakowe pole, a uśmiechy na twarzach i okrzyki świadczyły o aktywnym spędzaniu czasu. Dzieci uczestniczyły w konkurencjach, rozwiązywały zagadki i... zdobywały nagrody. Następnym punktem programu było poznawanie i karmienie wiejskich zwierząt hodowlanych. W zagrodzie można nakarmić kozy, owce, kury, kaczki, gęsi, jak również pogłaskać kucyka, króliki, świnki, owce kameruńskie i kozę angorską. Zwierzęta mają swoje zagrody oraz domki.
I tu byliśmy świadkami jak wielki czarny kozioł walczył z baranem o.... małą delikatną owieczkę. Byli bardzo wytrwali w dążeniu do celu i ani jeden, ani drugi nie chciał się poddać. Po tylu atrakcjach przyszedł czas na ognisko. Dzieci same piekły kiełbaski, a potem ze smakiem je zjadały. Po posiłku był czas na zabawy w ,,Słomianym kąciku,, oraz samodzielne sianie warzyw. Pani Kasia podzieliła się fachową wiedzą jak prawidłowo zasiać marchewkę. Energia tego dnia nikogo nie opuszczała, mieliśmy jeszcze dużo sił, aby pokonać kolorowy tor przeszkód. Na zakończenie dzieci bawiły się na placu zabaw. W miłej atmosferze pożegnali nas gościnni gospodarze, państwo Kasia i Tomek.
W ubiegłą środę, tj.17 czerwca br, uczniowie klasy piątej wyruszyli, dosłownie, w drogę po świeżą wiedzę. Naszym celem była Gminna Biblioteka przy Żuławskim Ośrodku Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich. Przywitała nas pani Dorota Nawrocka – dyrektor biblioteki. Wyjaśniła piątoklasistom, w jaki sposób umieszcza się nowe książki w katalogu, ile woluminów liczy sobie księgozbiór biblioteki i dlaczego warto czytać. Zapoznaliśmy się z poszczególnymi kategoriami książek. Od dzisiaj mamy karty biblioteczne i sami możemy wypożyczać książki. Na pewno będziemy korzystać z bogatych zbiorów biblioteki.
Z piątku na sobotę, z 19 na 20 czerwca br., uczniowie klas starszych naszej szkoły wzięli udział w całonocnym biwaku. Po przygotowaniu miejsc do spania, wyruszyli na podchody. Wśród zadań, które musieli zaliczyć znalazło się liczenie pasów na przejściu dla pieszych, kroków do sklepu spożywczego, układanie rymowanych wierszyków o wakacjach czy plecenie warkoczy. Obie grupy, zarówno czerwoni jak i zieloni, wykonali wszystkie zadania wzorowo. Wyjątkowo dopisała uczestnikom pogoda. W dalszym programie imprezy było ognisko „pod chmurką” oraz dyskoteka „dres - party”. O godzinie 24.00 zabrzmiał dzwonek szkolny, którego się nikt nie spodziewał. Uznaliśmy, że duszki opiekujące się naszą szkołą dają nam do zrozumienia, że czas kończyć imprezę. Zapanowała cisza nocna, którą przerywało tupanie naszych pociech. Wszystko przebiegło zgodnie z planem. Do domu wróciliśmy cali i zdrowi, ale niewyspani.
Na te i inne pytania uczniów naszej szkoły odpowiadał pan przewodnik w Ocean Parku we Władysławowie. W poniedziałek – 15 czerwca br.- wybraliśmy się na wycieczkę. Długą podróż i pytania: „Daleko jeszcze?” wynagrodziły nam atrakcje największego parku na Pomorzu. Na obszarze ok 20 ha mogliśmy podziwiać 50 gigantów oceanicznych przedstawionych w skali 1:1. Dziś już wiemy, czym różni się ryba od ssaka i dlaczego wielka foka z wąsami nazywana jest koniem morskim. Usłyszeliśmy, że uśmiech orki bywa nieszczery i że wieloryb nie ma zębów, tylko fiszbiny. Dodatkową atrakcją imprezy było interaktywne show „Gadający wielorybek”. Zadawaliśmy mu pytania związane z trybem życiem, zwyczajami , a on odpowiadał na nie. W przerwie zwiedziliśmy wystawę rzeźbionych ryb oraz ogromne akwarium z mnóstwem kolorowych ryb i mały rekinem. Zgodnie z obietnicą przewodnika, po zwiedzaniu , czekały na nas kolejne atrakcje – ogromny plac zabaw z trampolinami, torem przeszkód, basenem z piłeczkami. Na zakończenie smaczny posiłek i … do domu.
Z 12 na 13 czerwca klasy I - III wzięły udział w „Nocce w szkole”. Impreza ta była podsumowaniem projektu realizowanego na zajęciach pozalekcyjnch przez panią Annę Zatorską. Po przybyciu do szkoły każdy rozlokował się w salach, następnie powstał regulamin pobytu. Po czym rozpoczęły się rozmaite zabawy. Były kalambury, karaoke, w którym każda z klas dała popisowy występ. Nie zabrakło chwili na posiłek, pizzę oraz słodkie gofry. Najważniejszym wydarzeniem były jednak podchody. Grupa goniąca musiała sprostać wielu ciekawym zadaniom. Podchody zakończyły się zabawą na placu. Kiedy już się ściemniło, mogliśmy ogrzać się w blasku ogniska i pośpiewać. Po 23.00 zaczęła się ostatnia atrakcja pt. „Co słychać w szkole?”. Uczestnicy musieli wykazać się nie lada wiedzą i to w nietypowych okolicznościach, ponieważ w całym budynku zgasło światło. Kto był odważny zajrzał też do sali nr 6, w której coś tajemniczo świeciło. W końcu nadszedł czas snu. Klasa III nie poddała się tak szybko zmęczeniu i zasnęła dopiero o godzinie 2:00. Noc minęła spokojnie, choć odgłosy burzy mogły niektórych wystraszyć. Rano, pełni nowych wrażeń powróciliśmy do domów.
3 czerwca 2015 roku jak co roku w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Giemlicach odbył się z okazji Dnia Dziecka Festyn Rodzinny. Imprezę rozpoczął dyrektor szkoły Pan Tomasz Szlak, który przywitał przybyłych gości: Wójta Gminy Cedry Wielkie Pana Janusza Golińskiego, radną gminy Cedry Wielkie Panią Bożenę Tarasiuk oraz sołtysa Długiego Pola Panią Katarzynę Dykowską a także Rodziców oraz dzieci. Dla wszystkich uczestników Festynu przygotowano różne atrakcje: było malowanie twarzy oraz liczne konkurencje sportowe, które wzbudzały tak wiele emocji, że także Rodzice przyłączyli się do zabawy. Po zaliczeniu wszystkich konkurencji na dzieci czekała słodka nagroda.
Na Festyn przybyli także strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej z Cedrów Wielkich oraz policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pruszczu Gdańskim i z Posterunku
w Cedrach Wielkich, którzy udostępnili dzieciom radiowozy oraz wóz strażacki.
W kawiarence obsługiwanej przez Mamy uczniów można było zjeść coś słodkiego lub posilić się pysznym bigosem, żurkiem oraz hamburgerem a firma Salvit Prima podarowała pyszne jabłka. Słoneczna pogoda zachęcała do wspólnej zabawy wśród dzięków muzyki i przy pięknej dekoracji z balonów podarowanych przez firmę Belbal z Tczewa. Wszystkim, którzy pomagali przy organizacji Festynu bardzo serdecznie dziękujemy i do zobaczenia za rok.
Czy wiecie, jak produkuje się balony? Klasy 0 - III poznały tę tajemnicę podczas zwiedzania fabryki BELBAL w Tczewie. Aby wejść na halę produkcyjną, wszyscy musieli się przygotować i włożyć zatyczki do uszu. Było to bardzo ważne, ponieważ w fabryce panował hałas. Następnie obejrzeliśmy cały proces powstawania balonów. Dzieci miały możliwość samodzielnie ściągać balony z maszyny. Kolejnym etapem zwiedzania było malowanie nadruków oraz pakowanie. Tu również świetnie sprawdziliśmy się w roli pakowacza. Spakowane balony mogliśmy zabrać do domu. Wycieczka sprawiła nam wiele frajdy i zaspokoiła naszą ciekawość. Serdecznie dziękujemy firmie BELBAL za ciepłe przyjęcie oraz za prezenty.
15 maja 2015 r. klasa I uczestniczyła wraz z innymi szkołami podstawowymi z terenu całej gminy w wydarzeniu sportowym pod nazwą „Mały Mistrz”. Zajęcia polegały na zdobyciu sprawności pływak-wodniak realizowanej w ramach w/w projektu.
Pierwszoklasiści wzięli udział w zmaganiach sportowych związanych z tematyką wodną: zwinny jak marynarz – bieg z kamizelkami ratunkowymi, rzut do celu – rzut woreczkiem do koła ratunkowego, bieg w parach na czas z wiosłami, wielka fala – piłka górą . Wszyscy bawili się wyśmienicie, również dlatego, że wychowawcy i opiekunowie przyłączyli się do konkurencji.
8 maja na Miasteczku Ruchu Drogowego odbył się egzamin na kartę rowerową dla dzieci ze szkół z terenu gminy.
Z naszej szkoły do egzaminu przystąpiło 11 uczniów. Wszyscy egzamin zdali pomyślnie.
Gminne zawody w mini pikę nożną chłopców szkół podstawowych odbyły się 4. 05. 2015 na orliku w Cedrach Wielkich. Do rywalizacji przystąpiły zespoły ze szkół w Cedrach Małych, Cedrach Wielkich i Giemlic.
Zawody wygrała szkoła podstawowa z Cedrów Wielkich i to oni reprezentowali naszą gminę w zawodach powiatowych. Chłopcy z Giemlic zajęli II miejsce przegrywając z Cedrami Wielkimi 3-2 na najniższym stopniu podium zanotowała się drużyna z Cedrów Małych.
Klasyfikacja ogólna
I - miejsce Cedry Wielkie
II - Giemlice
III - Cedry Małe
Reprezentacja szkoły : Kuba Kowalkowski, Dariusz Kapusta, Sebastian Łagowski, Filip Łobaczewski, Adrian Sobierajski, Patryk Figiel i Kacper Chajbos.
Dnia 6.05.2015 w Szkole podstawowej nr 2 w Pruszczu Gdańskim odbyły się mistrzostwa powiatu w piłce nożnej dziewczyn. W zawodach wystąpiło 5 drużyn w tym nasza drużyna.
Dziewczyny zaprezentowały się bardzo dobrze wygrywając 2 mecze 1 remisując i jeden przegrały.
Warto dodać iż dziewczyny straciły tylko jedną bramkę w całym turnieju. Ostatecznie reprezentacja naszej szkoły zajęła II miejsce przegrywając tylko ze zwycięzcami całego turnieju dziewczynami z Trąbek Wielkich.
Klasyfikacja ogólna :
I – Trąbki Wielkie
II – Giemlice
III – Wiślina
IV – Pruszcz Gdański SP nr 2
V – Pszczółki
Reprezentacja szkoły : Joanna Halemba, Dominika Maciejak, Oliwia Brzozowska, Oliwa Michta, Anna Michta, Nikola Więcek, Marika Nakonieczna i Bogumiła Muller.