Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie spokój i radość. Niech każda chwila świąt Bożego Narodzenia żyje własnym pięknem, a Nowy Rok obdaruje pomyślnością i szczęściem. Najpiękniejszych świąt Bożego Narodzenia
życzy dyrektor wraz z pracownikami.
PODSUMOWANIE AKCJI ODDAJ ŚWIĄTECZNEGO CUKIERECZKA
Po raz drugi akcja zorganizowania paczek świątecznych została w pełni zrealizowana.
Wszystkie Dzieciaki z naszej szkoły, a jest ich 74 otrzymało paczuszki z łakociami i nie tylko ;)
Nie udałoby się to gdyby nie wielu ludzi o wielkich i otwartych sercach. W szczególności chciałabym podziękować:
Agnieszka Skierka, Marcelina Ciółkowska, Grażyna Pawłowska , Beata Wawer-Wojewska, Ewa Bielińska Kasia Cehak, Agnieszka Gojke, Artur Gojke, Agnieszka Mańkiewicz z mężem, Pracownicy Gdańskiego Archipelagu Kultury, Kasia Greber Ewelina Urbaniak , Joanna Ewa Zimnoch, Beata Animucka, Szkoła Podstawowa w Giemlicach.
Dziękuję również Evesham - Mocni w Panu - Maria Kwiecień za zbiórkę słodyczy, jak i innych rzeczy za granicami naszego kraju. Wszystkim, którzy przez wiele dni dostarczali Pani Marii upominki dla naszych dzieci. Pani Marysia próbowała wszelkimi siłami spowodować, aby paczki dotarły dzisiaj do szkoły jednak zabrakło nam jednego dnia...
Kurier w dniu jutrzejszym dowiezie wielkie kartony z upominkami. Paczki będą czekały na dzieciaczki w szkole.
Bąble będą miały powtórkę prezentów po świętach!
Jeszcze raz wszystkim Darczyńcom bardzo dziękuję, uśmiechy na buziach dzieciaków to rzecz bezcenna ;)
Dziękuję
Wioleta Wilk- pedagog szkolny
Aby zobaczyć jeszcze więcej uśmiech naszych uczniów zapraszamy do galerii:
WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU KARTKA ŚWIĄTECZNA W JĘZYKU ANGIELSKIM
W dniu 21/12/2015r. podczas apelu szkolnego ogłoszone zostały wyniki konkursu KARTKA ŚWIĄTECZNA. Wszyscy uczniowie (a było ich az 44!), którzy wzięli udział w konkursie zostali oczywiście nagrodzeni.
Spośród licznych prac, które otrzymaliśmy postanowiliśmy w szczególności nagrodzić 4 prace w dwóch kategoriach wiekowych. Trzeba przyznać, że wszystkie złożone kartki świąteczne były wykonane starannie i z wielkim zaangażowaniem.
Klasy 1-3:
I miejsce: Kajetan Płotka
Wyróżnienie: Amelia Radomska
Klasy 4-6:
I miejsce: Oliwia Michta
Wyróżnienie: Natalia Olechnowicz
Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie! :-)
Małgorzata Margulewicz
Świeć, gwiazdeczko, świeć !
Po raz pierwszy w tym roku Gwiazdeczka zaświeciła nad naszą Szkołą już 15 grudnia br. podczas wigilijnego spotkania dla rodziców i opiekunów. Uczniowie klas starszych zgromadzeni wokół stołu zaprezentowali montaż słowno – muzyczny o tematyce bożonarodzeniowej. Brak zimowej scenerii za oknem rekompensowały różnorodnej wielkości śnieżynki i gwiazdki umieszczone na oknach oraz lampach, wykonane przez panią Dorotę Gawrońską. Napięcie towarzyszące atmosferze wigilijnej wieczerzy znakomicie budowało oświetlenie adwentowych lampionów, wykonanych przez dzieci, oraz błyszczące ozdoby choinkowe. Przedstawienie rozpoczęło się od słów, dobrze znanej wszystkim, świątecznej piosenki Jest taki dzień. Na twarzach młodych aktorów, jak i zaproszonych gości, widać było skupienie. Rodzice kibicowali swoim pociechom, a one starały się wystąpić najlepiej jak potrafią. Repertuar muzyczny, przygotowany i zaprezentowany przez uczniów przez panią Sylwię Wronkiewicz, znakomicie wkomponował się w całość uroczystości. Mieliśmy okazję usłyszeć wykonanie znanych kolęd, takich jak : Cicha noc czy Gdy się Chrystus rodzi, ale także poznaliśmy utwory mniej znane, jak : Bosy pastuszek czy Kochany panie Mikołaju. Wszystkich zaskoczył występ solowy Natalii Olechnowicz, uczennicy klasy piątej i jej interpretacja pastorałki O gwiazdo Betlejemska . Całą uroczystość prowadziła Julia Przybylska, uczennica klasy czwartej, która, w roli narratora, w dużym skrócie przypomniała zwyczaje bożonarodzeniowe na przestrzeni wieków do czasów współczesnych. Podczas poszczególnych występów goście mogli podziwiać animacje świąteczne, a także śledzić teksty utworów muzycznych w prezentacji multimedialnej przygotowanej przez pani ą Halinę Kamysz – autorkę scenariusza wigilijnego spotkania. Wokół panowała cisza i na wielu twarzach widać było oznaki wzruszenia. Uroczystość zakończyła kolęda Wśród nocnej ciszy zaśpiewana wspólnie z gośćmi i głośne Wesołych Świąt. Ale to nie był koniec naszego świątecznego spotkania. Ksiądz proboszcz Janusz Mathea odczytał słowa Ewangelii według św. Łukasza, które tradycyjnie stanowią początek wieczerzy wigilijnej. W kilku słowach odniósł się do przedstawienia, mówiąc, iż bycie dobrym człowiekiem to tak niewiele, a zarazem dużo. Na zakończenie pan Dyrektor Tomasz Szlak złożył wszystkim przybyłym serdeczne życzenia.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:
Uroczystość przygotowały panie: Halina Kamysz, Sylwia Wronkiewicz i Karolina Lidke.
Tekst. Karolina Lidke
Gdzie leży Hiszpania? Co jest jej stolicą? Jakie potrawy są charakterystyczne dla tego państwa? Jakie święta obchodzone są przez Hiszpanów? Odpowiedzi na wszystkie te pytania nasi uczniowie mogli znaleźć w ostatniej przesyłce, która dotarła do nas z Hiszpanii.
W listopadzie nasi uczniowie oraz zaprzyjaźnionej szkoły pracowali nad kolejną częścią projektu zatytułowaną My Country (Moje Państwo). Każdy z uczniów przygotował list opisujący w języku angielskim najistotniejsze fakty dotyczącego swojego państwa. Dzięki temu wszyscy uczniowie biorący udział w projekcie zapoznali się z kulturą kraju partnerskiego.
Wystawę listów od naszych przyjaciół można obejrzeć w naszej szkole. Serdecznie zapraszamy!
Poniżej zdjęcia listów, które otrzymaliśmy
Małgorzata Margulewicz
Dnia 15 grudnia 2015 r. o godzinie 1600 zapraszamy na przedstawienie wigilijne oraz konsultacje z nauczycielami.
Dyrektor szkoły
Po raz drugi pedagog szkolny Pani Wioleta Wilk organizuje zbiórkę słodyczy dla naszych uczniów.
Akcja została upowszechniona za zgodą dyrektora szkoły na portalu społecznościowym „facebook” . Pani Wioleta stworzyła wydarzenie „Oddaj świątecznego cukiereczka” . Zbiórka słodyczy ma na celu by, każdy uczeń naszej szkoły otrzymał 22.12.2015r paczuszkę świąteczną. Pani Wiola na bieżąco informuje na profilu „oddaj świątecznego cukiereczka” oraz swoim prywatnym profilu o postępach akcji. Wiemy od Pani Wioli, że jest wielu ludzi o dobrych i otwartych sercach. Dzięki Państwa darom na buziach naszych bąbli pojawi się pewnie nie jeden uśmiech. :-) Za co jesteśmy wdzięczni! :-)
Wręczenie i relacja z otrzymanych podarunków dnia 22.12.2015r.
DYREKTOR SZKOŁY
Tomasz Szlak
Zdjęcia oraz bieżące informacje:
https://www.facebook.com/events/615276148628062/
https://www.facebook.com/fiolka2809?fref=ts
Tym razem Żuławski Ośrodek Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich ogłosił konkurs plastyczny pt. „KARTKA BOŻONARODZENIOWA”. W konkursie brały udział wszystkie placówki edukacyjne z terenu naszej gminy. Jury powołane przez organizatora przyznało I miejsce, w kategorii klas IV-VI, naszej uczennicy - Oliwii Michcie. Swoją kartkę wykonała z materiałów recyklingowych. Warto zaznaczyć, że Oliwia chętnie wykonuje prace plastyczne i reprezentuje naszą szkołę w wielu konkursach. W tym semestrze już drugi raz została doceniona. Gratulujemy kolejnego sukcesu i czekamy na więcej takich osiągnięć :)
Tekst i zdjęcia: Dorota Gawrońska
MIKOŁAJ ODWIEDZIŁ NASZĄ SZKOŁĘ!
6 grudnia obchodzimy Mikołajki. W tym roku Święty Mikołaj miał bardzo dużo pracy, więc do naszych dzieci dotarł z maleńkim opóźnieniem. Wszystkie bardzo ucieszył widok Mikołaja, gdyż to znak, że już niedługo Święta Bożego Narodzenia. Mikołaj dla każdego miał słodki upominek, ale najpierw trzeba było zaśpiewać kolędę lub powiedzieć wierszyk. Także wychowawcy musieli coś zaśpiewać lub tak jak Pan Bartek-nauczyciel w-f, wykonać ćwiczenie. Było bardzo wesoło i żal było rozstawać się ze Świętym Mikołajem, ale obiecał, że za rok znowu do nas zawita.
Aby obejrzeć więcej zdjęć zapraszamy do naszej galerii :-)
Drodzy Uczniowie i Uczennice!
Macie niepowtarzalną okazję, aby wziąć udział w konkursie literacko- plastycznym o tematyce świątecznej. Do końca tygodnia tj.: 11 grudnia 2015 r. organizatorzy ( pani Halina Kamysz i Pani Karolina Lidke) przyjmują Wasze prace. Poniżej przedstawiamy regulamin konkursu. Wszystkim życzymy owocnej pracy w bożonarodzeniowym nastroju.
REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU literacko-plastycznego
„Przygoda z Mikołajem”
SZKOŁA PODSTAWOWA IM. JANA BRZECHWY
W GIEMLICACH
I. Organizator:
Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Giemlicach
II. Uczestnicy:
Konkurs jest skierowany do wszystkich uczniów naszej szkoły.
III. Kategorie konkursowe:
Kategoria plastyczna – technika wykonanych prac dowolna (rysunek, malarstwo, grafika, collage, techniki mieszane). Format prac : A4.
Kategoria literacka - uczestnik zgłasza własne, dotychczas niepublikowane teksty:
- w kategorii proza – list lub opowiadanie ( 1 praca);
- w kategorii poezja – dwa utwory.
Prace prosimy dostarczać w formie papierowej, pisane odręcznie lub maszynowo.
IV. Kategorie wiekowe
Konkurs oceniany będzie w trzech kategoriach wiekowych:
1. Dzieci klas 0 i I – konkurs plastyczny
2. uczniowie klas II i III – konkurs literacki – List do Mikołaja
3. uczniowie klas IV, V,VI – konkurs literacki - opowiadanie lub dwa wiersze.
V. Cele konkursu:
1.Pobudzenie aktywności twórczej.
2. Szukanie młodych talentów.
3.Rozwijanie wrażliwości i wyobraźni plastycznej.
4. Kultywowanie tradycji świąt Bożego Narodzenia.
5. Odkrywanie magii Świąt.
VI. Zasady uczestnictwa:
Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest dostarczenie do organizatorów konkursu pracy
pisemnej lub plastycznej niepublikowanej i nienagradzanej w innych konkursach do dnia
10 grudnia 2015r.
VII. Ocena pracy konkursowej.
Kryteria oceniania pracy plastycznej:
- zgodność z tematem konkursu,
- oryginalność interpretacji plastycznej tematu, samodzielność oraz wysiłek włożony w wykonanie pracy,
- estetyka wykonania i ogólne wrażenie artystyczne.
Kryteria oceny pracy literackiej:
- zgodność treści z tematem,
- stopień samodzielności, indywidualizm i oryginalność ujęcia tematu,
- zgodności struktury tekstu z wymogami gatunkowymi określonej formy wypowiedzi,
- poprawność kompozycyjna, uporządkowany układ treści, spójność tekstu,
- dobór słownictwa, poprawność językowa,
- poprawność ortograficzna i interpunkcyjna.
VIII. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas uroczystego przedstawienia bożonarodzeniowego.
Utwory laureatów pojawią się na szkolnej stronie www.spgiemlice.edupage.org.pl.
IX. Zwycięskie dzieła wyłoni szkolne jury w składzie:
Przewodniczące: Halina Kamysz i Karolina Lidke- koordynatorki szkolnego konkursu „Przygoda z Mikołajem”.
Nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej : Jolanta Abramowicz.
Nauczycielka przedmiotów artystycznych : Dorota Gawrońska.
Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w konkursie!!!
Organizatorki:
Halina Kamysz
Karolina Lidke
Andrzejki
Dnia 30 listopada w Naszej Szkole świętowaliśmy Andrzejki. Samorząd Uczniowski pod opieką Pani Małgosi Margulewicz bardzo postarał się, aby tego dnia nie brakowało dobrej zabawy, a przede wszystkim wróżb i typowych gier andrzejkowych! Już od samego rana w całej szkole można było poczytać i poznać wiele istotnych faktów na temat wieczoru wróżb.
Początek naszej zabawy rozpoczęliśmy przedstawieniem teatralnym przygotowanym przez naszych uczniów pod czujnym okiem Pani Ani Zatorskiej. W ramach zajęć projekty edukacyjne klasy II i III przygotowały przedstawienie pt.: „Gruffalo”. Inscenizacja powstała w oparciu o popularną w Anglii bajkę autorstwa Julii Donaldson pod tym samym tytułem. Inscenizacja, którą obejrzeliśmy przedstawiała niebezpieczną wędrówkę małej myszki, która spacerując przez las spotyka na swej drodze leśnych drapieżników - lisa, sowę i węża. Trzeba przyznać, że widownia była naprawdę bardzo zadowolona, a uczniowie biorący udział w przedstawieniu również bardzo dobrze się bawili. Dzięki biletom wstępu, za które musieliśmy „zapłacić” cukierkami aby obejrzeć przedstawienie „Gruffalo” wszyscy poczuliśmy się przez chwilę jak w prawdziwym teatrze!
Po przedstawieniu przyszedł czas na ZABAWĘ ANDRZEJKOWĄ. Na początek wysłuchaliśmy krótkiego referatu na temat genezy i znaczenia Andrzejek, dzięki któremu dowiedzieliśmy się kilku ciekawych informacji na temat tego święta. Następnie, zgodnie z obietnicą, wszyscy uczniowie, którzy wykazali się inwencją i przygotowali na ten dzień przebranie otrzymali słodką wróżbę. Nie mogło również zabraknąć konkursu na najlepszy strój Andrzejkowy – w tym roku dyplom za najbardziej pomysłowe przebranie zdobyła Maja Ulenberg. Jeszcze raz wielkie gratulacje!
Nasi uczniowie mogli wziąć udział w przeróżnych wróżbach, takich jak: lanie wosku przez dziurkę od klucza, wróżenie z dłoni czy wróżenie imienia swojego przyszłego ukochanego lub ukochanej z serc. Wszyscy zainteresowani mogli również poznać swój przyszły zawód lub dowiedzieć się, która panna i, który kawaler pierwszy stanie na ślubnym kobiercu. Wszystko oczywiście z przymrużeniem oka;-)
Następnie, nasi uczniowie mieli okazję wyszaleć się na parkiecie. Miejmy nadzieję, że tak dobrze rozpoczęty tydzień sprawi, że nasi uczniowie będą mieć tyle samo energii i wigoru do samego piątku!
Dziękujemy wszystkim za udział i do zobaczenia za rok!
Aby obejrzeć wszystkie zdjęcia zapraszamy do galerii:
Małgorzata Margulewicz
Konkurs Mikołajkowy
W związku ze zbliżającymi się Mikołajkami, Samorząd Uczniowski postanowił zorganizować konkurs na KARTKĘ ŚWIĄTECZNĄ.
Prace mogą być wykonane techniką dowolną (kartka świąteczna o dowolnym kształcie, maksymalna wielkość nie może przekraczać formatu A4). Każda praca powinna zawierać imię i nazwisko ucznia oraz klasę.
Praca będzie oceniana według następujących kryteriów:
zgodność z tematem
pomysłowość, kreatywność
estetyka wykonania
Prace konkursowe należy przynosić do dnia 04/12/2015 roku do Opiekuna Samorządu Uczniowskiego – Pani M. Margulewicz.
Najciekawsze prace zostaną nagrodzone. Wyniki konkursu zostaną podane dnia 07/12/2015 roku.
Kartki konkursowe będą oceniane w następujących kategoriach:
Klasy 0-3
Klasy 4-6
Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału!!!
Małgorzata Margulewicz
Nagroda dla Oliwii
„Kierowco zwolnij!” tak brzmiał temat gminnego konkursu plastycznego, zorganizowanego przez Żuławski Ośrodek Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich. Celem konkursu było promowanie wiedzy o bezpiecznym poruszaniu się po drodze poprzez wykonanie pracy plastycznej. Uczennica naszej szkoły, Oliwia Michta, zajęła w nim II miejsce, w kategorii klas IV-VI. Oliwii serdecznie gratulujemy i zachęcamy innych do udziału w kolejnych konkursach.
Tekst i zdjęcia: Dorota Gawrońska
Projekt Etwinning – listopad
W listopadzie nasi uczniowie rozpoczęli pracę nad kolejną częścią projektu Etwinning, Welcome to my Country. W tym miesiącu uczniowie klas IV-VI oraz zaprzyjaźnionej szkoły z Hiszpanii stanęli przed wyzwaniem zaprezentowania swojego państwa. Dzięki temu zadaniu, uczniowie rozwijają swoje umiejętności językowe, jak również mają możliwość zapoznania się z kulturą innego kraju. A oto owoce starań naszych uczniów:
W międzyczasie otrzymaliśmy również informację od naszych przyjaciół z Hiszpanii na temat wystawy, którą uczniowie i nauczyciele postanowili zorganizować wykorzystując listy, które od nas otrzymali. Z dumą zapraszamy do obejrzenia zdjęć! :-)
Małgorzata Margulewicz
Zbiórka żywności dla zwierząt ze schroniska!
Uwaga! W tym roku szkolnym również przyłączyliśmy się do zbiórki karmy dla zwierząt ze schroniska OTOZ Animals w Tczewie.
Pracownicy schroniska proszą w imieniu swoich podopiecznych o suchą karmę, puszki, smakołyki, smycze i obroże, ubranka dla psów, zabawki dla kotów, oraz niepotrzebne już w domu koce, ręczniki, wykładziny.
Pomóżmy bezdomnym zwierzętom przetrwać nadchodzącą zimę!
Małgorzata Margulewicz
Baczność! Do hymnu!
Listopad to miesiąc szczególny. Rozpoczęliśmy go na grobach tych, których nie ma już wśród nas. Zapaliliśmy im znicze i położyliśmy kwiaty. W ciszy i zadumie wspominaliśmy naszych bliskich.
We środę 11 listopada 2015r. minęło 97 lat od momentu, gdy nasza Ojczyzna, po 123 latach, odzyskała niepodległość. Do dziś czcimy pamięć wszystkich, którzy walczyli o wolność dla siebie i przyszłych pokoleń. Wolność - wartą każdej ceny. Tego dnia w całej Polsce ludzie wyszli na ulice z flagami, aby wspólnie świętować tę ważną dla kraju Rocznicę. Po raz trzynasty w Gdańsku odbyła się parada niepodległościowa. Przy dźwiękach orkiestry gdańszczanie przeszli ulicami Starego Miasta. Wśród przybyłych widać było uczniów przedszkoli i szkół podstawowych.
W naszej szkole także upamiętniliśmy ten dzień krótkim apelem okolicznościowym.
Uczniowie klas starszych postanowili przypomnieć społeczności szkolnej wydarzenia historyczne, które doprowadziły nas do utraty wolności, zniknięcia z mapy Europy. Ale przede wszystkim przypomnieli to, co najważniejsze: ważne nazwiska i daty zrywów niepodległościowych, które świadczyły o wielkiej determinacji narodu polskiego, o jego niezłomności i odwadze.
Podczas lekcji historii „w pigułce” widzowie mogli jednocześnie śledzić prezentację multimedialną, ukazującą „drogę do wolności”. Multimedialny przekaz wykonali samodzielnie uczniowie klas starszych.
Patriotycznym akcentem apelu było urzekające odśpiewanie pieśni patriotycznych : Pierwszej Brygady i Piechoty. Po każdym utworze muzycznym uczniowie dostawali gromkie brawa. Nad wyborem repertuaru i wokalem wykonawców czuwała pani Sylwia Wronkiewicz, która w tle grała cicho utwory F. Chopina m.in. Walca Es-dur op.10.
Aby nadać powagę całej uroczystości, na początku, pan Dyrektor wezwał nas „do hymnu”. Hymn państwowy został zaśpiewany w pozycji stojącej i, co było dla wszystkich nowością, w całości, tzn. zaśpiewano 4 zwrotki. Dumą napawa fakt, iż występujący znali cały hymn.
Natomiast zwieńczeniem apelu było wspólne zaśpiewanie „Roty”.
Mamy nadzieję, że data 11 listopada będzie kojarzyć się z ważnym wydarzeniem historycznym, a nie tylko z dniem wolnym od zajęć szkolnych.
Apel przygotowały panie: Karolina Lidke i Sylwia Wronkiewicz.
Tekst: Karolina Lidke
Zdjęcia: Dorota Gawrońska
Wyprawa po toruńskie pierniki
Toruń to jedno z najpiękniejszych i najstarszych miast w Polsce. Położone między Wisłą a Drwęcą, pełne jest urokliwych zabytków. Tu urodził się Mikołaj Kopernik. Jednak to z czego słynie, w całym kraju, to pierniki. Uczniowie naszej szkoły postanowili sprawdzić, czy tak rzeczywiście jest.
Wczesnym rankiem 12.11.2015r., wypełnionym po brzegi autokarem, wyruszyli po słynne wyroby cukiernicze. Podróż trochę się dłużyła i każdy z niecierpliwością oczekiwał jej końca. Na miejscu powitała wszystkich pani przewodnik, a następnie zaprowadziła nas pod jedną z bram do miasta. Tam dokładnie przyjrzeliśmy się mapie grodu i poznaliśmy legendy o Krzywej Wieży. Po przekroczeniu bramy, każdy miał okazję sprawdzić, czy jest szlachetnym człowiekiem.
Należało stanąć plecami przywartymi do ściany wieży, wyciągnąć prosto ręce i utrzymać równowagę. Nie było to wcale łatwe zadanie. Niech pozostanie tajemnicą, kto temu sprostał. W pobliżu wieży zobaczyliśmy piękny spichlerz, którego okna przypominały worki z mąką. Dalej, spacerkiem, przeszliśmy pod mury obronne, żeby sprawdzić, z czego były budowane. Ciemne cegły w murze miały magiczne działanie. Dotknięcie ich prawą ręką oznaczało spełnienie marzeń związanych z miłością, natomiast lewą ręką – z bogactwem. Chętnych do dotykania obiema rękoma było wielu. Potem powędrowaliśmy pod dom wielkiego Polaka, który „wstrzymał Słońce i poruszył Ziemię”, Mikołaja Kopernika. W tym miejscu zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Dalszy etap zwiedzania zaprowadził nas pod Katedrę Świętych Janów, z pięknym zegarem oraz na Rynek. Na głównym placu, pani przewodnik poleciła nam wyszukać zwierzęta. Z każdym z nich związana była jakaś ciekawa historia. Naszą uwagę przykuł też, stojący na rynku samolot. Latał nim Stanisław Skalski, generał brygady pilot Wojska Polskiego, najlepszy polski as myśliwski okresu II wojny światowej. Zobaczyliśmy również Ratusz Staromiejski i ruiny Zamku Krzyżackiego, a także poznaliśmy kolejną legendę. Tym razem była to opowieść o piernikach. Dowiedzieliśmy się, dlaczego mają kształt chmurki i skąd pochodzi nazwa - Katarzynki.
Nadszedł czas na zakup pamiątek, pierników, dokarmianie gołębi i ciepły posiłek. Najedzeni ruszyliśmy do Muzeum Toruńskiego Piernika, gdzie odbyły się warsztaty. Mogliśmy też zobaczyć ciekawe ekspozycje związane z produkcją ciastek na przestrzeni lat. Dalej, szybkim krokiem, ruszyliśmy do Planetarium. Tam naszym oczom ukazał się cały wszechświat. Gwiazdy i planety nieomal spadały nam na głowy. To niesamowite przeżycie zakończyło nasz pobyt w Toruniu. Szkoda było nam wracać, ale zakupione pamiątki i pierniki zrekompensowały nam smutek. Z pewnością powrócimy do tego miasta po nowe zapasy pysznych ciasteczek. Wycieczka została zorganizowana w ramach dotacji przyznanej przez Stowarzyszenie Przyjazna Szkoła, z którą współpracujemy w ramach pozyskiwania 1 % dla szkoły.
Zapraszamy do obejrzenia wszystkich zdjęć (kliknij w obrazek):
Tekst i zdjęcia: Dorota Gawrońska
Dawno, dawno temu w Biskupinie
O tym jak żyli mieszkańcy Biskupina, osady istniejącej w VIII wieku p.n.e., mogliśmy się niedawno przekonać podczas szkolnej wycieczki. We czwartek 29 października wybraliśmy się w daleką podróż do Biskupina. Już w autokarze humory nam dopisywały, chociaż trasa była daleka. Męczący wyjazd wynagrodził nam pobyt w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie. Rozpoczęliśmy od lekcji muzealnej. Wyrabialiśmy amulety, symbolizujące boga Słońca i urodzaj. Każdy z nas wyszedł z zajęć z własnoręcznie wykonanym naszyjnikiem oraz pierścieniem. Dalszym etapem wycieczki było zwiedzanie skansenu. Oglądaliśmy rekonstrukcje chat sprzed 3000 lat wraz z wyposażeniem. Wszystkie elementy budowy wykonano z drewna bez użycia gwoździ. Naszą uwagę przykuły głębokie doły wydrążone wewnątrz pomieszczeń. Pani przewodnik wyjaśniła nam, że są to dawne „lodówki” . Opowiedziała nam także o tym, że w jednej długiej chacie mieszkała rodzina wielopokoleniowa razem ze zwierzętami gospodarskimi. Następnie zwiedzaliśmy osadę otoczoną drewnianym obwarowaniem położoną na wyspie Jeziora Biskupińskiego. Wewnątrz niej dawniej znajdowało się 12 chat. Według relacji pani przewodnik mieszkało tam ok. 1000 osób. Byliśmy zdziwieni, że drzwi jednego w domostw znajdowały się bardzo nisko. Okazało się, że wzrost ówczesnych mieszkańców nie przekraczał 150 cm, czyli nie byli wyżsi od nas. Stamtąd wyruszyliśmy dalej do nieco młodszej osady, również drewnianej. Tam przywitał nas bard, który prezentował własnoręcznie wykonane instrumenty muzyczne i wygrywał na nich krótkie melodie. Na zakończenie naszego pobytu w skansenie podczas kolejnej lekcji muzealnej mogliśmy ulepić z gliny naczynia, które także zabraliśmy ze sobą z powrotem do domu. Po zwiedzeniu skansenu archeologicznego wróciliśmy do domu pełni wiedzy i wrażeń.
Wycieczka była współfinansowana z dotacji pozyskanej ze Stowarzyszenia Przyjazna Szkoła z którą współpracujemy w ramach zbierania środków „1% podatku”. Dziękujemy wszystkim.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć (kliknij w zdjęcie):
ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW!
„Idą pierwszaki, dawne maluchy
Jeden w drugiego to same zuchy.
Buzie umyte i ręce czyste,
Każdy na plecach dźwiga tornister
Z bijącym sercem stoją przed szkołą
Jak im tu będzie?- chyba wesoło!”
Dzień 13 października 2015 roku w naszej szkole był bardzo ważnym dniem dla najmłodszej klasy. W tym dniu odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania dzieci na uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Giemlicach.
Do uroczystości ślubowania uczniowie przygotowywali się po okiem wychowawczyni Pani Jolanty Abramowicz. Od początku roku szkolnego uczyli się piosenek, wierszy, poznawali prawa i obowiązki ucznia.
Uroczystość ślubowania odbyła się na holu, który na ten dzień przybrał odświętny wygląd. Tego dnia uczniowie przybyli do szkoły w strojach specjalnie na ten dzień przygotowanych.
Na uroczystości nie zabrakło też gości, była przewodnicząca Rady Gminy Pani Bożena Daszewska oraz Kierownik Referatu, Oświaty, Kultury i Sportu Pani Maria Gierszewska, rodzice i rodzeństwo pierwszaków.
Na początek Dyrektor Szkoły Pan Tomasz Szlak skierował do uczniów ciepłe słowa, witając ich wśród braci uczniowskiej. Następnie uczniowie zaprezentowali swój program artystyczny. Mimo dużej tremy wszystko wypadło znakomicie. Kulminacyjnym punktem było uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły.
„My uczniowie klasy pierwszej
Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Giemlicach
Ślubujemy!
Być pilnymi i wzorowymi uczniami!
Dobrymi kolegami!
Obiecujemy godnie reprezentować,
dobre imię naszej szkoły!
Swym zachowaniem i nauką,
sprawiać radość rodzicom i nauczycielom!
Następnie uczniowie zostali pasowani przez Dyrektora na ucznia Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Giemlicach, przy pomocy symbolicznego ołówka. Uczniowie klas starszych powitali pierwszoklasistów w szkolnej rodzinie i zaoferowali swą pomoc w razie trudności.
Wychowawczyni wraz z Dyrektorem wręczyli pamiątkowe dyplomy i legitymacje szkolne, a rodzice niespodziankę w postaci kuferków obfitości ze słodyczami.
Na koniec uroczystości były pamiątkowe zdjęcia i słodki poczęstunek.
Link do galerii:
W dniu 5 listopada 2015 r. o godzinie 17:00 zapraszamy na spotkanie z wychowawcami i nauczycielami.
Dyrektor szkoły
Tomasz Szlak