Zebranie z Rodzicami odbędzie się dnia 15 września o godz.: 17:00.
Dyrektor Szkoły
WYPRAWKA SZKOLNA DLA NASZYCH SZKOLNYCH BĄBLI
Jak i w poprzednich latach tak i w tym roku poprosiłam znajomych o przybory szkolne dla Bąbli ze szkoły.
Kilka dni po mojej prośbie przyszły paczuszki a w nich 100 zeszytów, 30 ołówków, 5 zestawów matematycznych. Pani Kasia Cehak ze swojej chłodnej Szwecji zrobiła ciepłą niespodziankę .Dodatkowo dziękuję za kredki osobie, która nie chciała by ujawniono Jej serduszko . Pani Beata Wawer - Wojewska przywiozła do szkoły, również kolorowe przybory potrzebne naszym dzieciakom.
Prezenty od Was trafią do Bąbli w piątek
Jeszcze raz dziękuję w imieniu swoim i Bąbli
Wioleta Wilk – pedagog szkolny
1 września 2016 r. nastąpiła uroczysta inauguracja roku szkolnego 2016/2017 w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Giemlicach. Akademia była poprzedzona mszą świętą celebrowaną przez Ksiądza Janusza Matheę Proboszcza Parafii p.w. Jana Chrzciciela, w intencji nauczycieli, pracowników obsługi i administracji oraz uczniów. Uroczystość w szkole rozpoczął Pan Tomasz Szlak – dyrektor szkoły, przywitał wszystkich zgromadzonych oraz przedstawił nowych nauczycieli: Panią Anetą Nowak-Tymińską - nauczyciela bibliotekarza oraz Panią Anastasya Senkavets - nauczyciela muzyki. Na koniec zabrzmiał dzwonek , który oznajmił początek roku szkolnego. Pan Dyrektor życzył pracownikom szkoły sukcesów w pracy z dziećmi a dzieciom i młodzieży sukcesów na miarę Anity Włodarczyk – Mistrzyni Olimpijskiej z Rio.
Tekst: T. Szlak
Zdjęcia: D. Gawrońska
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017 odbędzie się dnia 1 września o godzinie 8:15.
7:30 Msza Święta w Kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Giemlicach
8:15 Uroczysta Akademia
Serdecznie zapraszamy.
Pierwsza mobilność zagraniczna projektu Erasmus+ dobiegła końca. Trzech pracowników naszej szkoły wzięło udział w kursie zagranicznym zorganizowanym przez Lake School of English in Oxford. Osoby uczestniczące w projekcie to Dyrektor Szkoły, nauczycielka języka angielskiego oraz nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej prowadząca również zajęcia z języka angielskiego. Szkoła Podstawowa w Giemlicach ubiegała się o zdobycie dofinansowania na realizację projektu angażującego kadrę szkolną programu Erasmus+ ponieważ głównym priorytetem placówki jest zapewnienie uczniom jak najwyższego poziomu edukacji oraz zwiększenie atrakcyjności poziomu nauczania. Jednym z celów projektu było zdobycie przez uczestników, a następnie praktyczne wykorzystanie wiedzy, nowych umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Istotnym aspektem wymagającym udoskonalenia było poszerzenie posiadanych i zdobycie nowych kompetencji językowych w zakresie języka angielskiego. Ściślej mówiąc, wśród potrzeb zgłaszanych wśród nauczycieli zaangażowanych w projekt wyróżnić należało rozwój kompetencji uczestników z zakresu efektywnego komunikowania się w języku angielskim na poziomie umożliwiającym nauczanie tego języka oraz wprowadzenia elementów dwujęzyczności do nauczania. Istotne znaczenie stanowił tu kontakt z żywym językiem oraz jego rodzimymi użytkownikami, który umożliwia nauczycielom nie tylko doskonalenie swojego bogactwa leksykalnego, ale również wymowy.
Zgodnie z harmonogramem mobilności każdy z uczestników brał udział w kursie odpowiadającym jego potrzebom. Dyrektor Szkoły uczestniczył w projekcie English for Effective Communication, którego głównym założeniem było podniesienie poziomu ogólnej znajomości języka angielskiego oraz rozwój umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim. Jednym z celów projektu jest włączenie elementów CLIL do nauczania matematyki. Poprzez stopniowe wprowadzenie elementów nauczania dwujęzycznego szkoła chce poprawić wyniki nauczania w zakresie języka angielskiego.
Anglistki zaangażowane w mobilność uczestniczyły w kursach metodycznych: Creative Teaching in the Secondary and Adult English Language Classroom oraz Creative Teaching in the Primary English Language Classroom. Celem kursów było udoskonalenie i rozszerzenie znajomości technik nauczania oraz podniesienie poziomu znajomości języka angielskiego nauczycieli uczących w szkołach podstawowych, gimnazjach, szkołach średnich oraz nauczycieli prowadzących kursy dla osób dorosłych. Wszyscy uczestnicy podczas trwania kursu mieszkali z tradycyjną brytyjską rodziną, dzięki czemu mieli okazję zapoznać się z kulturą i obyczajami Wielkiej Brytanii. Harmonogram kursów uwzględniał również wycieczki z przewodnikiem dzięki czemu uczestnicy mieli możliwość rozszerzyć swoją wiedzę na temat Oksfordu i Londynu. Podsumowując, dzięki uczestnictwie w kursach nauczyciele nie tylko udoskonalili swoją znajomość języka angielskiego, ale również poznali wiele atrakcyjnych technik i metod nauczania, które będą systematycznie wdrażane do programu nauczania.
Uczestnicy projektu zdając sobie sprawę z potrzeby systematycznego i trwałego wprowadzenia zmian w szkole w trakcie i po zakończeniu projektu zamierzają podzielić się rezultatami projektu z innymi nauczycielami zatrudnionymi w organizacji, jak również poza organizacją wnioskującą. Przygotowania zostanie prezentacja multimedialna dotyczącej przebiegu projektu i uzyskanych w trakcie jego realizacji umiejętności, które zostaną przedstawione podczas posiedzenia Rady Pedagogicznej. Podczas zebrania, uczestnicy podzielą się z innymi nauczycielami nowo nabytą wiedzą i kompetencjami w zakresie nauczania, przedstawią swoje uwagi, przemyślenia oraz wnioski z realizacji przedsięwzięcia. Każda prezentacja połączona będzie z dyskusją, co umożliwi wymianę doświadczeń wśród przedstawicieli kadry szkolnej. Uczestnicy projektu zorganizują również spotkania wewnątrz zespołów przedmiotowych. Przeprowadzone zostaną również otwarte lekcje pokazowe z wykorzystaniem nowych technik nauczania.
Minął pierwszy tydzień dwutygodniowej mobilności zagranicznej projektu Wykwalifikowana Kadra Kluczem Do Sukcesu Szkoły. Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu na realizację projektu kadra biorąca udział w projekcie aktualnie uczestniczy w dwutygodniowych kursach zorganizowanych przez Lake School of English in Oxford. Celem kursu jest podniesienie poziomu znajomości języka angielskiego oraz udoskonalenie i rozszerzenie znajomości technik nauczania języka obcego. Podczas pierwszego tygodnia zajęć każdy z uczestników mobilności uczestniczył w 21 godzinach zajęć prowadzonych przez rodzimych użytkowników języka angielskiego. Stanowiło to doskonałą okazję do rozwinięcia i udoskonalenia swoich kompetencji językowych. Bogaty program szkoleń umożliwia nauczycielom zapoznanie się z szerokim wachlarzem praktycznych technik nauczania, które przyczynią się do zwiększenia efektywności prowadzonych zajęć. Uczestnictwo w kursie daje również możliwość wymiany doświadczeń i dobrych praktyk z innymi europejskimi nauczycielami biorącymi udział w szkoleniu. Ponadto, uczestnicy przedsięwzięcia mają okazję zapoznać się z kulturą i historią Wielkiej Brytanii oraz zabytkami Oksfordu. Dzięki wizycie w jednych z najbardziej popularnych muzeów w Oksfordzie powstanie prezentacja multimedialna, która zostanie przedstawiona uczniom podczas lekcji języka angielskiego. Zgodnie z harmonogramem projektu uczestnicy szkoleń mają również zamiar podzielić się swoimi doświadczeniami i nabytymi umiejętnościami z pozostałą częścią kadry szkolnej.
Zakończenie roku szkolnego 2015/2016
24 czerwca zakończyliśmy szkolny rok wytężonej pracy. Nadszedł czas podsumowań i wręczenia świadectw.
Uroczystość zaczęła się od wystąpienia Pana Dyrektora Tomasza Szlaka, który podziękował uczniom i nauczycielom za wysiłek włożony w proces dydaktyczny. Życzył zebranym udanych, bezpiecznych i słonecznych wakacji. Wyraził nadzieję, że czas odpoczynku pozwoli zregenerować siły, by w następnym roku szkolnym, z większą ochotą, podjąć trud nauki. Następnie głos przejęła Przewodnicząca Rady Gminy Pani Bożena Daszewska, która również złożyła podziękowania gronu pedagogicznemu oraz dzieciom za ich osiągnięte sukcesy edukacyjne. Pani przewodnicząca przekazała też, na ręce Pana Dyrektora, list gratulacyjny od Centrum Edukacji Obywatelskiej za udział w projekcie „Rozwijanie umiejętności nauczania i uczenia się”.
W dalszej części uroczystości miało miejsce najprzyjemniejsze wydarzenie – wręczenie świadectw dla najsumienniej pracujących. Spośród nich tytuł „Primus Inter Pares” otrzymała Natalia Olechnowicz z klasy V. Podziękowania za współpracę i listy gratulacyjne odebrali również rodzice. Nie zapomniano o uczniach aktywnie działających w Samorządzie Szkolnym, wyróżniających się w czytelnictwie czy w sporcie. Gromkie brawa zebranych na holu świadczyły o tym, że doceniają oni sukcesy swoich kolegów i koleżanek.
Po oficjalnej części program artystyczny zaprezentowała klasa VI, który uczniowie przygotowali pod opieką Pani Małgorzaty Margulewicz. Wzruszeni szóstoklasiści podziękowali wszystkim pracownikom szkoły oraz wychowawczyni Pani Karolinie Lidke za wspólnie przeżyte ze sobą lata. Młodsi koledzy z Samorządu Uczniowskiego przygotowali dla absolwentów piosenkę i w ten sposób pożegnaliśmy:
Dariusza Kapustę
Wiktorię Kosmalę
Sebastiana Łagowskiego
Annę Michtę
Oliwię Michtę
Jakuba Mularczyka
Adriana Sobierajskiego
Sandrę Walenczykowską
Po akademii uczniowie klas szóstych przekazali sztandar szkoły uczniom klasy piątej oraz przystąpili do uroczystego ślubowania.
Kolejnym punktem uroczystości było oficjalne wręczenie nagrody, uczennicy Wiktorii Kosmali, za wyróżnienie, które zdobyła w XXXII Międzynarodowym Konkursie Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży im. Wandy Chotomskiej.
Potem zabrzmiał ostatni dzwonek i uczniowie poszczególnych klas udali się wraz z wychowawcami do sal lekcyjnych, by wręczyć świadectwa pozostałym i we własnym gronie podsumować mijający rok, podzielić się wakacyjnymi planami oraz życzyć sobie udanego wypoczynku.
Zdjęcia:
Tekst i zdjęcia: Dorota Gawrońska
Tablo: Sławomir Gawroński
Czas na piknik!
Dwa dni przed zakończeniem roku uczniowie klas 4-6 pod opieką Pani Małgorzata Margulewicz i Pana Bartłomieja Więckowskiego wybrali się na piknik. Piękna pogoda dopisała więc wszyscy przybyli do szkoły w doskonałych humorach. Najpierw mogliśmy odrobinę poleniuchować i zjeść drugie śniadanie w otoczeniu natury, a następnie rozegraliśmy mecz piłki nożnej (jeszcze raz brawa dla wygranych;-)) Uczniowie mogli również przystąpić do konkurencji „przeciąganie liny” oraz „kręcenie hula-hop”. Po zmaganiach sportowych nadszedł czas na ognisko i pieczenie kiełbasek. To był naprawdę udany dzień! Nasi uczniowie mogli wypocząć po całym roku ciężkiej nauki i pracy, ale również była to bardzo dobra okazja do integracji uczniów.
Zdjęcia:
Małgorzata Margulewicz
Wycieczka do Miasteczka Ruchu Drogowego
Druga klasa wraz ze swoją wychowawczynią wybrała się do Miasteczka Ruchu Drogowego w Cedrach Wielkich. Była to piesza wycieczka. Pogoda sprzyjała wędrówce, a w czasie drogi można było zabawić się w tropicieli przyrody. Kto był bardzo spostrzegawczy zauważył rośliny polne i łąkowe, o których uczyliśmy się w szkole. Były też owady, kret, ślimak winniczek, a nawet kosmate gąsienice. Niby zwykły spacer, a wynieśliśmy z niego wiele nauki. Kolejna praktyczna lekcja odbyła się już w Miasteczku Ruchu Drogowego. Tam doskonaliliśmy jazdę na rowerze, rolkach i autojeździkach. Oczywiście zachowując zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Potem była krótka przerwa na lody i zabawę na placu. Trochę zmęczeni, ale w radosnych humorach powróciliśmy do domów.
Zdjęcia:
Tekst i zdjęcia: Dorota Gawrońska
Wycieczka do Muzeum Morskiego w Gdańsku
Ostatnie dni szkoły sprzyjają wycieczkom, więc oddział przedszkolny i klasy I-III, 22 czerwca wyjechały do Gdańska. Celem podróży było Narodowe Muzeum Morskie. Zwiedzanie rozpoczęło się od wejścia na poszczególne poziomy Żurawia i od przeprawy promem. Potem starsi weszli na wielki statek towarowy SOŁDEK, a młodsi, w spichlerzach, uczestniczyli w lekcji muzealnej pt. „Morze jak z obrazka”. Następnie prom zabrał nas na drugą stronę Motławy i tam mieliśmy chwilę przerwy, by ochłodzić się smacznymi lodami. Ostatnim punktem wyprawy był Ośrodek Kultury Morskiej, gdzie bawiliśmy się na wystawie interaktywnej „Ludzie – statki – porty”. Mogliśmy poczuć się jak prawdziwi marynarze, załadowywać i rozładowywać towary, poznać zjawiska związane z wodą, słowem wypróbować wszystkiego, co wiąże się z morzem. Wrażenia z wycieczki na pewno zostaną nam na długo w pamięci.
Zdjęcia:
Tekst: Dorota Gawrońska
Zdjęcia: Dorota Gawrońska i Jolanta Abramowicz
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016 odbędzie się dnia 24 czerwca 2016 r. o godz,: 845 w holu Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Giemlicach. Serdecznie zapraszamy.
dyrektor szkoły
Co robili nasi uczniowie w nocy w szkole?
Czyli jak klasy IV-VI zawładnęły szkołą :-)
W piątkowy wieczór w naszej szkole zrobiło się wyjątkowo głośno i wesoło. Wszystko za sprawą Nocki w Szkole, która została zorganizowana przez Samorząd Uczniowski dla uczniów klas IV – VI. Zabawa była naprawdę przednia i mimo kiepskiej pogody wszystkim dopisywał dobry humor. Najpierw wspólnie opracowaliśmy regulamin całego wydarzenia, a następnie spróbowaliśmy swoich sił w grze Kalambury. Następnie nadszedł czas na grę Escape Room – każda drużyna miała za zadanie odnaleźć klucz i wydostać się z pokoju za pomocą wskazówek podanych w języku angielskim. Oprócz tego śpiewaliśmy nasze ulubione piosenki przy Karaoke, przechodziliśmy przez ogromną pajęczynę i skakaliśmy przez bardzo dłuuugą skakankę. Czekała na nas również pyszna kolacja, przygotowana przez P. Renatę Olechnowicz (bardzo dziękujemy! :-) ). Największe emocje wśród uczniów wzbudziła jednak zabawa w chowanego – wszyscy mieli okazję schować się w zakamarkach szkoły po zmroku. Przed snem zarządziliśmy również bitwę na poduszki. Drugiego dnia przygotowaliśmy wspólne śniadanie, a po posiłku czekała na nas kolejna atrakcja – joga śmiechu.
To była naprawdę ekscytująca i pełna wrażeń noc! Oby w przyszłym roku było równie ciekawie! :-)
Bardzo dziękujemy Panu Dyrektorowi, naszemu opiekunowi Samorządu czyli P. Małgorzatcie Margulewicz oraz P. Sylwii Wronkiewicz za pomoc w organizacji i opiekę!
Zdjęcia:
Samorząd Uczniowski
I Międzyszkolne Zawody Pływackie o „Puchar Fali”
Uczniowie klasy II i III brali udział w projekcie powszechnej nauki pływania pt. „Umiem pływać”. Zajęcia odbywały się na basenie FALA w Segnie i obejmowały 20 godzin lekcyjnych. Program zakończył się z początkiem czerwca. Jednakże organizatorzy postanowili podsumować wszystkie projekty I Międzyszkolnymi Zawodami o „Puchar FALI”. Zgłoszono 15 szkół i 74 zawodników. Oczywiście nie mogło zabraknąć tam naszej drużyny w składzie: Wiktoria Chechła i Kajetan Płotka z klasy II. Płynęli oni 25 m stylem dowolnym. Miło nam poinformować, że Kajtek zajął VI miejsce, natomiast Wiktoria XIII. Serdecznie gratulujemy pierwszego tak udanego startu.
Dziękujemy również rodzicom za zaangażowanie i dowóz małych sportowców na zawody.
Tekst: Dorota Gawrońska
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji z podsumowania działania Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2015/2016
Dnia 17 czerwca 2016roku nasze najmłodsze bąble wzięły udział w Gminnych Igrzyskach Sportowych Szkół Podstawowych „Spartakiada” , które odbyły się w szkole w Wocławach. Pogoda nie zdołała pokrzyżować planów i zawody odbyły się na sali sportowej.
KONKURENCJE :
Bieg na 30 metrów:
Mateusz Tomaszewski w grupie wiekowej klas 2 zajął III miejsce
Skok w dal:
Szymon Jastrzębski w grupie wiekowej klas 1 zajął I miejsce
Mateusz Tomaszewski w grupie wiekowej klas 2 zajął II miejsce
Dawid Fornalczyk w grupie wiekowej klas 3 zajął I miejsce
Rzut piłką lekarską:
Agnieszka Michta – w grupie wiekowej klas 1 zajęła II miejsce
Mateusz Tomaszewski w grupie wiekowej klas 2 zajął I miejsce
Kuba Kowalkowski w grupie wiekowej klas 3 zajął III miejsce
Zosia Wojtalik oraz Madzia Dobraś z oddziału przedszkolnego również walczyły dzielnie za co dostały medale uczestnictwa w Spartakiadzie : )
Wszystkim uczniom a przede wszystkim naszym dzieciakom serdecznie gratulujemy. Szkole Podstawowej w Wocławach dziękujemy za organizację i super atmosferę. Do zobaczenia na kolejnych Igrzyskach
Zdjęcia:
Wioleta Wilk
Hanna Giziewska
Gminne Igrzyska Sportowe Szkół Podstawowych
Dnia 17 czerwca 2016 roku nasi uczniowie wzięli udział w Gminnych Igrzyskach Sportowych Szkół Podstawowych organizowanych w Zespole Szkół w Cedrach Małych. Mimo kiepskiej pogody, która pokrzyżowała plany dotyczące organizacji konkurencji sportowych, reprezentanci naszej szkoły przystąpili do konkursów z dużym entuzjazmem. Drużyny dziewcząt i chłopców wzięły udział w następujących konkurencjach: skok w dal, biegi przełajowe oraz rzut piłką lekarską. W igrzyskach udział wzięła również Szkoła Podstawowa w Wocławach, Szkoła Podstawowa w Cedrach Małych oraz Szkoła Podstawowa w Cedrach Wielkich.
Oliwia Michta, uczennica klasy VI, zdobyła pierwsze miejsce w konkurencji – skok w dal.
Patryk Kiwior, uczeń klasy V, zdobył 3 miejsce w konkurencji biegi przełajowe oraz skok w dal.
Nasza szkoła zajęła IV miejsce we wszystkich rozgrywkach.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy pozostałym uczniom za doping!
Zdjęcia:
Teskt i zdjęcia: Małgorzata Margulewicz
Nocka w szkole klasy II i III
Od kilku tygodni trwały przygotowania do tej jedynej w swoim rodzaju nocy. W końcu przyszedł ten wyczekiwany przez wszystkich czas i z 10 na 11 czerwca, klasa II oraz III opanowały szkołę. Po rozmieszczeniu się w sali sypialnej obyły się gry przy stoliku oraz zabawy ruchowe. Następnie zjedliśmy pyszną kolację. Posileni, z pełnymi brzuchami wyruszyliśmy na podchody. Drużyna uciekająca pod kierownictwem Pani Ani Zatorskiej, wymyśliła dość nietypową trasę z ciekawymi zadaniami. Zadania te wykonywała druga grupa z Panią Dorotą Gawrońską. Było dużo śmiechu, gdyż trzeba było np. rozpoznać porzucone buty, ułożyć choreografię do „Wlazł kotek na płotek”, policzyć ile lat ma cała ekipa, zapleść wianek. Podchody zakończyły się narysowaniem na szkolnym boisku wielkiego napisu NOCKA W SZKOLE. Powoli zmierzchało, ale czekały jeszcze na nas kolejne atrakcje. Puszczanie wielkich baniek mydlanych i zabawa z latarkami pt. „Świetliki”. Potem ogrzewaliśmy się przy ognisku i opowiadaliśmy sobie śmieszne historie. W tak romantycznej aurze niektórzy postanowili zawrzeć związki małżeńskie. „Nockową” przysięgę małżeńską złożyli: Wiktoria Chechła z Kubą Kowalkowskim, Julia Jankowska z Dawidem Fornalczykiem i Aleksandra Baranowska z Marcinem Jankowskim. Na znak swojej miłości pary wymieniły się skarpetkami lub bluzami. Ceremonię zaślubin uwieńczono hucznym weselem. Zabawy przy muzyce trwały do późnych godzin nocnych. Gdy wszyscy opadli już z sił, pogrążyli się w tak mocnym śnie, że rano było im trudno wstać. Tegoroczna „Nocka w szkole” zaliczona ! Już zaczynamy zbierać pomysły na przyszły rok.
Zdjęcia:
Tekst i zdjęcia: Dorota Gawrońska
Finałowa gala konkursu plastycznego pt. „Jestem zdrowy i radosny, gotów na przybycie wiosny”
Firma Salvit Prima, która odpowiada za dostarczanie do szkół owoców i warzyw oraz mleka, co roku organizuje konkurs plastyczny, by w ten właśnie sposób promować zdrowy styl życia. Biorą w nim udział placówki oświatowe z całego województwa. Tym razem przygotowaliśmy prace plastyczne związane z tematem „Jestem zdrowy i radosny, gotów na przybycie wiosny”. Uroczysta gala finałowa odbyła się w Towarzystwie Edukacyjnym Vizja w Gdańsku. Mieliśmy okazję uczestniczyć w tym wydarzeniu. Każdy, kto wziął udział w konkursie otrzymał nagrodę pocieszenia. Dla pozostałych czekało wiele atrakcji w tym również małe upominki przygotowane przez organizatorów. Dziękujemy firmie Salvit Prima oraz Towarzystwu Edukacyjnemu Vizja za gościnność i miłe przyjęcie.
Zdjęcia:
Tekst i zdjęcia: Dorota Gawrońska
Szczęsliwy dom, szczęśliwa rodzina
Nasi uczniowie są bardzo uzdolnieni i udowadniają to już od oddziału przedszkolnego. Anastazja Siwonia, jedna z najmłodszych uczestniczek Powiatowego Konkursu Plastycznego pt.„Szczęśliwy dom, szczęśliwa rodzina”, zajęła III miejsce w kategorii przedszkolno - szkolnej , natomiast pracę Wiktorii Chechły z klasy II wyróżniono w kategorii klas I-III. Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się 7 czerwca w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Pruszczu Gdańskim. Anastazja odbierała swoją nagrodę z rąk Pana Starosty Stefana Skoniecznego. Było to dla niej ogromne przeżycie. Dziewczynkom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Zdjęcia:
Tekst i zdjęcia: Dorota Gawrońska