Szkoła Demokracji – pierwsze wyzwanie za nami!
W ubiegłym tygodniu społeczność naszej szkoły przystąpiła do pierwszego działania w ramach Szkoły Demokracji - programu, którego celem jest zwiększenie udziału uczniów i uczennic w życiu szkoły oraz wzmocnienie samorządności uczniowskiej.
Pierwszym zadaniem, do jakiego przystąpili nasi uczniowie było przeprowadzenie diagnozy. W ramach tego działania nasi uczniowie zorganizowali spotkanie. Ze względu na istotę tego działania postanowiliśmy na to wydarzenie przeznaczyć całą lekcję. Podczas spotkania uczniowie najpierw samodzielnie wypełnili karty dotyczące wszystkich siedmiu obszarów diagnozy, czyli: wybory reprezentacji, komunikacja i media, działania uczniów, podejmowanie decyzji, uczenie się i nauczanie, otwarta szkoła, zasoby i kwestie formalne. Dzięki temu, mogliśmy zastanowić się, które kryteria są spełniane przez naszą szkołę, a które wymagają poprawy.
Następnie wspólnie omówiliśmy wypełnione kwestionariusze. Na tablicy umieściliśmy plakat, który przedstawiał dwie kolumny: uśmiechnięta buźka (Jest OK!), smutna buźka (Trzeba to naprawić!). W trakcie spotkania na bieżąco wpisywaliśmy w odpowiednią rubrykę nazwy obszarów. Na zakończenie podsumowaliśmy naszą pracę oraz wyciągnęliśmy wnioski. Wspólnie zdecydowaliśmy, które obszary wypadły najsłabiej oraz powinny zostać szerzej zdiagnozowane. Aby skorzystać z pierwszej metody przygotowaliśmy specjalnie pudełko, na które nakleiliśmy kartkę z dwoma pytaniami skierowanymi do uczniów:
1.Czy znasz i rozumiesz kryteria oceniania obowiązujące na wszystkich przedmiotach szkolnych?
2.Czy kryteria oceniania są dostępne publicznie i masz do nich dostęp.
Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego mieli za zadanie zebrać opinie na ten temat pytając o zdanie naszych uczniów. Wszystkie opinie uczniowie umieszczali na kartkach oraz wrzucali do przygotowanego pudełka.
Do diagnozy obszaru Komunikacja i media wybraliśmy metodę wywiadu. Przygotowaliśmy krótkie formularze ankiet z pytaniami, które miały pomóc uczniom w przeprowadzeniu wywiadu. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego podczas przerw prosili uczniów z każdej klasy o udzielenie krótkiego wywiadu, który dotyczył głównie komunikacji przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego z resztą społeczności szkolnej.
Podsumowując, nasi uczniowie chętnie zaangażowali się w pierwsze działania programu Szkoła Demokracji. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że dzięki udziale w programie mieliśmy okazję przyjrzeć się bliżej naszej szkole i wspólnie zastanowić się nad czym możemy popracować, żeby nasza szkoła była jeszcze bardziej przyjazna! :-)
Zdjęcia można obejrzeć tutaj:
Małgorzata Margulewicz
Jesienny międzyprzedmiotowy bieg terenowy
„Zajęcia na świeżym powietrzu pozytywnie wpływają na stan naszego ducha” – takie motto przyświecało zorganizowanemu 26 października 2016 r. biegowi terenowemu dla uczniów z klas III – VI naszej szkoły. Jesienny międzyprzedmiotowy bieg terenowy miał na celu utrwalać materiał z różnych przedmiotów tematycznie związany z porą roku i przyrodą najbliższej okolicy oraz doskonalić współpracę w zespole.
W tym dniu przed biegiem nastąpiło losowanie zespołów tak, aby w zespołach byli uczniowie z każdej klasy. Utworzono 7 zespołów 5 - cio osobowych, które wymyśliły sobie następujące nazwy:
I grupa - SZYBCY I WŚCIEKLI w składzie: Mateusz Greber, Bartosz Michta, Dominik Lemiesz i Julia Jankowska,
II grupa - PARÓWECZKI w składzie: Agata Gruźlewska, Klaudia Plata, Kacper Wojtalik, Krystian Tarasiuk, Karol Węgrzyn i Natalia Zeller,
III grupa - MRÓWKI w składzie: Julia Przybylska, Kacper Kapusta, Patryk Kiwior, Kuba Kowalkowski i Mateusz Gruźlewski,
IV grupa - PIORUNY w składzie: Wiktoria Chechła, Weronika Lis i Dorian Gara,
V grupa - PIĘTASZKI w składzie: Aleksandra Baranowska, Stanisław Michta, Kamil Banasiak, Mikołaj Szaniawski i Natalia Olechnowicz,
VI grupa - BIEGACZE w składzie: Marcin Jankowski, Kornelia Plata, Dawid Przybylski i Adrian Gojke,
VII grupa – WYMIATACZE w składzie: Paulina Dykowska, Kajetan Płotka, Emilia Olechnowicz i Kinga Walenczikowska.
Każdy zespół otrzymał mapę topograficzną terenu z zaznaczoną trasą biegu oraz kartę zaliczeń zadań do wykonania. Zespoły wraz z opiekunami paniami: Dorotą Gawrońską, Anną Zatorską, Agnieszką Gojke, Moniką Dobraś, Grażyną Wojtalik i Karoliną Lidke wyruszały w teren z 10 minutową różnicą czasu, gdzie czekały na nich zadania z różnych dziedzin. Na każdym punkcie kontrolnym biegu stała inna osoba:
I – zagadnienia przyrodnicze – p. Halina Kamysz,
II – zagadnienia historyczne i plastyczne – p. Renata Olechnowicz,
III – zagadnienia sportowe i muzyczne – p. Bartłomiej Więckowski,
IV – zagadnienia polonistyczne – p. Anna Przybylska,
V - zagadnienia matematyczne i j. angielski – p. Tomasz Szlak.
Uczniowie wykonywali zadania indywidualnie lub w grupie (po wcześniejszych ustaleniach) i zbierali punkty, a za niewykonanie zadania miał być dopisywany dodatkowy czas. Wśród zadań były różne wyliczanki, wykreślanki, diagramy, rebusy, praca z tekstem, czytanie ze zrozumieniem, odpowiadanie na pytania do tekstów, omawianie dzieł plastycznych oraz szukanie różnic między obrazkami.
W oczekiwaniu na wszystkie drużyny dzieci rozegrały został mecz w piłkę nożną.
Na zakończenie odbyło się ognisko z kiełbaskami dla wszystkich uczestników biegu.
Drużyny zostały nagrodzone dyplomami oraz lizakami.
Zwyciężyły PIĘTASZKI, uzyskując najlepszy czas 34 minuty oraz 33 punkty.
Drugie miejsce zajęły drużyny: WYMIATACZY z czasem 38 minut i 29 punktów oraz PARÓWECZEK z czasem 42 minuty i 33 punkty.
Trzecie miejsce należało do : MRÓWEK z czasem 46 minut i 33 punkty i SZYBKICH I WŚCIEKŁYCH z czasem 46 minut i 33 punkty.
Pozostałe drużyny to : BIEGACZE - czas 46 minut i 28 punktów oraz PIORUNY – czas 48 minut i 33 punkty.
Uczniom bardzo spodobał się pomysł biegu, o czym świadczyły wypowiedzi wielu z nich oraz pytania o następny.
Dziękujemy rodzicom oraz nauczycielom za pomoc w organizacji i przeprowadzeniu biegu.
Galeria zdjęć:
Tekst: Halina Kamysz
Zdjęcia: Halina Kamysz, Dorota Gawrońska, Anna Zatorska, Renata Olechnowicz i Karolina Lidke
W jesienny poniedziałek 7 listopada 2016 roku dzieci z klasy pierwszej oraz oddziału przedszkolnego ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Giemlicach wybrały się na wycieczkę do „Żuławskiego Dworu„ w Grabiny – Zameczek.
Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z pracą w obiekcie restauracyjno- hotelowym. Na wstępie dzieci poznały Managera obiektu Pana Jerzego Włodarczyka, który od tej chwili „ dowodził” całą wycieczką :-). Wyjaśnił jaką pełni funkcję w „Żuławskim Dworze”.
Potem przyszedł czas na lekcje :-). Pani Karolina – kelnerka uczyła dzieci zasad ułożenia sztućców oraz zastawy na stole. Gdy uczniowie zdali egzamin kolejnym punktem lekcji była tzw. ” informacja dla kelnera” o podanym posiłku. Przy pomocy Pani Karoliny dzieci i tym razem zdały egzamin :-). Wtedy Pan Jurek zabrał dzieci do „serca” obiektu czyli do kuchni, a tam…. :-) Tam na Bąble czekał już Szef Kuchni- Pan Mariusz. Pan Mariusz z anielską cierpliwością opowiadał dzieciom o pracy w kuchni, pokazywał sprzęty kuchenne, odpowiadał na tysiąc pytań :-) Bezkonkurencyjna i najfajniejsza według dzieci jednak okazała się wielka lodówka do której wszyscy mogli wejść :-) . Po mroźnej kuchni przyszedł czas na część hotelową. Tutaj Pan Jurek wyjaśnił dzieciom zasady przebywania w hotelu, pokazał im pokoje oraz „centrum dowodzenia” ;)
Dzieciaki głodne- dzieciaki rozbrykane :-) - Pan Mariusz przygotował istnie królewski obiad :-) Dzieciaki mogły poczuć się bardzo ważnymi gośćmi obsłużonymi przez Panią Karolinę. Po wielkim obiedzie uczniowie otrzymali kolorowanki i zabrały się do kolorowania.
Po skończonych rysunkach wyszliśmy do zagrody ze zwierzakami. Prym i zachwyt wiodła Lolita- osiołek :-). Przyjazna, urocza mimo brzydkiej pogody zaszczyciła dzieciaki swoją obecnością.
Dzieciaki jak było ? - SUPER - Najlepsze podsumowanie wycieczki :-)
Składamy serdeczne podziękowania Właścicielom „ Żuławskiego Dworu”
w Grabiny – Zameczek za umożliwienie zwiedzania obiektu i dostarczenie pysznych soczków! Panu Jerzemu Włodarczyk za poświęcenie swojego czasu
i kilogramy uśmiechów, Pani Karolinie za morze uśmiechu i lawinę cierpliwości :-) Panu Mariuszowi- Szefowi Kuchni za pyszny i OGROMNY obiad.
Dziękuję również Pani Katarzynie Pabian oraz przewozom PLUS EXPRESS za pomoc
w zorganizowaniu bezpiecznego dowozu i odwózu naszych dzieci.
Opiekunowie wycieczki: Danuta Jeżowska, Wioleta Wilk, Anna Zatorska.
Galeria zdjęć:
Tekst i zdjęcia:
Wioleta Wilk – pedagog szkolny
KONKURS Z JĘZYKA POLSKIEGO
20 października uczniowie klas starszych próbowali swych sił w konkursie kuratoryjnym z języka polskiego. Musieli się wykazać wiedzą językową , zanalizować tekst literacki oraz zredagować dłuższą formę wypowiedzi. Przystąpili do niego:
Dominik Lemiesz ,
Dorian Gara,
Kacper Wojtalik,
Emilia Olechnowicz,
Julia Przybylska,
Bartosz Michta,
Natalia Olechnowicz,
Dawid Przybylski
i Natalia Olechnowicz.
Jury w składzie : Halina Kamysz i Karolina Lidke wyłoniło troje uczniów, którzy osiągnęli ogólny wynik powyżej 70 % . Do etapu rejonowego zakwalifikowali się :
Dominik Lemiesz (70%),
Emilia Olechnowicz ( 80%)
Natalia Olechnowicz ( 90%).
Wszystkim serdecznie gratuluję i trzymam kciuki na dalszym etapie. Przed Wami duuużo pracy.
Tekst: Karolina Lidke
POŻEGNANIE Z MITAMI
Niedawno piątoklasiści omawiali na lekcjach języka polskiego mity greckie. Dowiedzieli się, kto mieszkał na Olimpie, co jedli i pili bogowie greccy. Wiedzą także, co „przeskrobał” Herakles i dlaczego Eurydyka nie wróciła do Orfeusza.
Na ostatnich zajęciach postanowili uczcić pożegnanie z mitami, wybierając jednego z bogów. Samodzielnie wykonali stroje i charakterystyczne atrybuty.
Lektura mitów przypadła uczniom do gustu i dlatego postanowili poszerzyć wiedzę na temat bogów greckich. Obecnie przygotowują się do udziału w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Mitologicznej.
Tekst i foto: Karolina Lidke
W październiku br. uczniowie klas 4, 5, 6 wzięli udział w 12. Wojewódzkim Konkursie Poetyckim „W pałacu słów” organizowanym przez Pałac Kultury w Gdańsku. Warunkiem uczestnictwa było stworzenie utworów lirycznych i opatrzenie ich godłem, czyli pseudonimem. Zgłoszenia przeszły moje oczekiwania, wierszy było bardzo dużo, oto ich autorzy:
Dawid Fornalczyk – klasa 4;
Dominik Lemiesz – klasa 4;
Kuba Kowalkowski – klasa 4;
Kinga Walenczikowska – klasa 4;
Marcin Jankowski – klasa 4;
Emilia Olechnowicz – klasa 5;
Dorian Gara – klasa 5;
Klaudia Plata – klasa 6;
Natalia Olechnowicz – klasa 6;
Mikołaj Szaniawski – klasa 6;
Dawid Przybylski – klasa 6;
Krystian Tarasiuk – klasa 6.
Dnia 20 października 2016r. odbyło się końcowe posiedzenie jury 12. Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego „W Pałacu słów” w składzie :
1. Barbara Piórkowska – pisarka, poetka, performerka, nauczycielka pracowni kreacji literackich i bloga Pałacu Młodzieży w Gdańsku,
2. Małgorzata Bogut – wice dyrektor Pałacu Młodzieży w Gdańsku,
3. Tomisław Ryczko – aktor, nauczyciel pracowni teatralnej i kreacji scenicznych w Pałacu Młodzieży w Gdańsku.
Nadesłano zestawy prac 127 uczestników: 71 ze szkół podstawowych (209 tekstów), 31 ze szkół gimnazjalnych ( 89 tekstów), 25 ze szkół ponadgimnazjalnych ( 69 tekstów). Jury oceniło 367 utworów.
Wyłoniono czworo laureatów oraz przyznano 7 wyróżnień. Z przyjemnością informuję, iż dwa Wyróżnienia przyznano uczniom naszej szkoły : Dawidowi Przybylskiemu i Mikołajowi Szaniawskiemu – uczniom klasy szóstej oraz nagrodzono 2. miejscem zestaw wierszy Natalii Olechnowicz.
Ogromnym zaskoczeniem, podczas gali wręczania nagród, była profesjonalna recenzja twórczości nagrodzonych utworów w wykonaniu Barbary Piórkowskiej - poetki oraz wysłuchanie wierszy - laureatów w wykonaniu aktora - Tomisława Ryczki . Na zakończenie poetka Barbara Piórkowska zaprosiła laureatów i wyróżnionych na swoje warsztaty literackie.
Laureatce oraz wyróżnionym serdecznie gratuluję.
Drodzy Uczniowie ! Piszcie dalej o wszystkim, co Wam w duszy gra.
Tekst i foto : Karolina Lidke
Jak skutecznie uczyć się języka angielskiego? Najlepiej za pomocą projektów eTwinning, czyli poprzez interakcję w języku obcym!
W tym roku nasza szkoła również bierze udział w projekcie eTwinning. Dzięki tej międzynarodowej platformie nasza szkoła mogła nawiązać współpracę z innymi szkołami. W zeszłym roku wysyłaliśmy listy do Hiszpanii, teraz przyszedł czas na Turcję. Efekty naszej współpracy możecie znaleźć tutaj, korzystając z aplikacji padlet:
https://padlet.com/hilallalih/vlz14ojk7uuq
Zapraszamy!
Małgorzata Margulewicz
Otrzęsiny klasy IV
Otrzęsiny stanowią idealną okazję do integracji wewnątrzszkolnej oraz przeciwdziałają nieoficjalnemu zjawisku nękania młodszych uczniów w szkole. Poprzez wspólną zabawę oraz oficjalne powitanie czwartoklasistów wśród uczniów drugiego etapu edukacyjnego, staramy się budować pozytywne więzi zarówno w relacji uczeń - uczeń, jak również uczeń - nauczyciel. Właśnie dlatego dnia 28 października odbyły się otrzęsiny czwartoklasistów. Z tej okazji, Samorząd Uczniowski przygotował dla swoich młodszych kolegów i koleżanek kilka niecodziennych zadań do wykonania.
Po powitaniu wszystkich uczestników, każdy z czwartoklasistów został przyozdobiony w pięknie namalowane kocie wąsy. Następnie, aby dodać uczniom trochę wigoru i witamin, starsi uczniowie zaserwowali im sok z cytryny. Kolejnym wyzwaniem przed jakim stanęli uczniowie był slalom. Dla utrudnienia uczniowie mieli za zadanie trzymać w ręku łyżeczkę z jajkiem, które oczywiście nie mogło upaść na ziemię! Dużo śmiechu przyniósł również marsz po pokrzywach, który okazał się świetną zabawą. Do kolejnej konkurencji zaangażowano wychowawczynię, która miała za zadanie w przeciągu kilku minut pomalować jak najwięcej paznokci u rąk swoich uczniów. Kolorowy manicure dotyczył również uczniów płci męskiej! Jak na otrzęsiny przystało, nie zabrakło również picia mleka prosto z miski. Trzeba przyznać, że naszym czwartoklasistom bardzo przypadło do gustu wcielenie się w rolę kotków! Na zakończenie przyszedł czas na ślubowanie, podczas którego dzielni uczniowie obiecali między innymi nigdy się nie spóźniać oraz mieć zawsze odrobioną pracę domową. W nagrodę za wykonanie wszystkich zadań wszyscy czwartoklasiści uczestniczący w otrzęsinach otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Dzięki zorganizowanym otrzęsinom, nasi uczniowie mieli okazję zintegrować się oraz poznać bliżej swojego wychowawcę. Uczniowie klasy piątej i szóstej otwarcie przyjęli swoich młodszych kompanów oraz zapewnili ich o możliwości pomocy w razie jakichkolwiek problemów, czy wątpliwości. A już za rok, to tegoroczni czwartoklasiści zajmą się organizacją otrzęsinowej zabawy. Miejmy nadzieję, że to wydarzenie okaże się równie udane.
Galeria zdjęć:
Tekst i zdjęcia: Małgorzata Margulewicz
Uwaga!
Dzień 31 października 2016 roku (poniedziałek) jest dniem wolnym od zajęć edukacyjnych.
Dyrektor Szkoły
Tomasz Szlak
JESIENNY MIĘDZYPRZEDMIOTOWY BIEG TERENOWY
Zajęcia na świeżym
powietrzu pozytywnie wpływają na stan naszego ducha.
W środę, 26 października 2016 o godz. 11:30, odbędzie się jesienny międzyprzedmiotowy bieg terenowy dla uczniów z klas od trzeciej do szóstej.
Uczniowie z klas III – VI utworzą 5 - cio osobowe zespoły, które wraz z opiekunem wyruszą w teren, gdzie na uczniów czekają zadania z różnych dziedzin (sportowe, przyrodnicze, matematyczne, polonistyczne, historyczne, plastyczne, j. angielskiego) tematycznie związane z porą roku i okolicą. Uczniowie wykonują zadania indywidualnie lub w grupie (po wcześniejszych ustaleniach) i zbierają punkty, a za niewykonanie zadania będzie dopisywany dodatkowy czas.
Na każdym etapie nagrodzone zostaną dyplomami trzy najlepsze zespoły, a na zakończenie biegu będzie ognisko z kiełbaskami dla wszystkich uczestników.
W punktacji ogólnej wygrywa zespół, który w ciągu roku szkolnego uzbiera z najwięcej punktów trzech biegów.
Organizatorzy
Halina Kamysz
Bartłomiej Więckowski
Karolina Lidke
Dorota Gawrońska
Program Szkoła Demokracji
Nasza szkoła bierze udział w projekcie Centrum Edukacji Obywatelskiej "Szkoła Demokracji", którego celem jest zwiększenie udziału uczniów i uczennic w życiu szkoły oraz wzmocnienie samorządności uczniowskiej.
Korzyści z wzięcia udziału w programie:
Opisy obszarów certyfikatu "Szkoła Demokracji":
Źródło: http://szkolademokracji2016.ceo.org.pl/
WYBORY REPREZENTACJI W szkole odbywają się wybory zgodne z demokratycznymi zasadami (powszechne, równe, bezpośrednie, w tajnym głosowaniu), wszyscy uczniowie i uczennice mają czynne i bierne prawa wyborcze. Uczniowie i uczennice znają swoich kandydatów , kandydatki i ich programy. |
|
KOMUNIKACJA I MEDIA Uczniowie i uczennice mogą inicjować powstawanie i prowadzić szkolne media, istnieje min. jeden środek przekazu dla społeczności uczniowskiej. Władze SU i dyrekcja dbają o to, żeby wszyscy mogli łatwo się z nimi komunikować. |
|
DZIAŁANIA UCZNIÓW
Władze SU są niezależne oraz samodzielne w planowaniu i realizacji swoich przedsięwzięć, przynajmniej raz w trakcie kadencji zbierają informacje o potrzebach |
|
PODEJMOWANIE DECYZJI Istotne decyzje dotyczące uczniów i uczennic są podejmowane w drodze konsultacji |
|
UCZENIE SIĘ I NAUCZANIE Kryteria oceniania są znane i rozumiane przez uczniów. Wewnątrzszkolny system oceniania został poddany konsultacjom z uczniami i uczennicami. Nauczyciele |
|
OTWARTA SZKOŁA Szkoła zapewnia uczniom i uczennicom możliwość wyznawania różnorodnych wartości
|
Małgorzata Margulewicz
SZKOLNY KONKURS WIEDZY O KULTURZE WIELKIEJ BRYTANII
LUBISZ JĘZYK ANGIELSKI? INTERESUJESZ SIĘ KULTURĄ WIELKIEJ BRYTANII? JEŚLI TAK, TEN KONKURS JEST WŁAŚNIE DLA CIEBIE!
W listopadzie odbędzie się szkolny konkurs wiedzy o kulturze Wielkiej Brytanii dla klas IV-VI.
Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 4 listopada 2016 roku.
Regulamin
Organizator: nauczyciel języka angielskiego, Małgorzata Margulewicz
Miejsce: Szkoła Podstawowa w Giemlicach
Uczestniczy: uczniowie klas 4-6
Data: listopad 2016
Cele:
• wzbogacanie wiedzy uczniów w zakresie historii, kultury i tradycji Wielkiej Brytanii.
• wzmacnianie motywacji do nauka języka angielskiego.
• stymulowanie zainteresowania uczniów językiem angielskim.
• propagowanie szacunku dla dziedzictwa kulturowego innych zawodów.
• zachęcenie uczniów do samodzielnego zdobywania wiedzy.
• popularyzacja idei zdrowej rywalizacji między uczniami.
Harmonogram konkursu:
1. Ogłoszenie konkursu i zgłaszanie uczestnictwa w konkursie:
• Nauczyciel odpowiedzialny za organizację konkursu ogłasza konkurs oraz podaje w formie pisemnej zagadnienia obowiązujące podczas konkursu.
• Uczniowie, którzy wyrażają chęć uczestnictwa w konkursie zgłaszają swoje uczestnictwo w konkursie do dnia 4 listopada 2016 roku .
2. Przebieg konkursu:
• Konkurs przeprowadzony będzie w formie pisemnej (test jednokrotnego wyboru).
• Test trwać będzie 45 minut oraz będzie jednolity dla wszystkich klas IV-VI.
• Za każdą prawidłową odpowiedź uczestnik konkursu będzie mógł otrzymać 1 punkt, za błędną odpowiedź lub brak odpowiedzi nie przydziela się punktów ujemnych.
• Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwać będzie komisja w składzie dwóch nauczycieli języka angielskiego.
3. Finał konkursu i wyłonienie zwycięzców:
• Za zebranie i sprawdzenie arkuszy konkursowych jest organizator konkursu.
• W konkursie wyłonionych zostanie trzech laureatów: I, II i III miejsce (zgodnie z ilością otrzymanych punktów).
• Laureaci konkursu otrzymają dyplomy oraz nagrody, wszyscy uczestnicy otrzymają certyfikaty uczestnictwa w konkursie.
Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany regulaminu konkursu.
Małgorzata Margulewicz
Pomorskie Spotkania Pisarzy z Młodymi Czytelnikami
W dniach 5 i 6 października 2016r. mieliśmy okazję uczestniczyć w spotkaniach autorskich w ramach Pomorskich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami. Na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej oraz ŻOKIS w Cedrach Wielkich odpowiedziały znane i lubiane przez młodych czytelników pisarki : Pani Grażyna Bąkiewicz i Pani Barbara Kosmowska.
Pierwszego dnia poznaliśmy Panią Grażynę Bąkiewicz, która przyjechała do nas z Łodzi. Opowiedziała ze szczegółami, w jaki sposób odkryła swój talent pisarki. Wysłuchaliśmy opowieści o przygodach i perypetiach jej bohaterów literackich. Wynikało z nich, że pani Grażyna bardzo lubi swoich bohaterów i wyszukuje w rzeczywistości takie postaci, na które nikt nie zwraca uwagi, zagubione i niepewne, ale także i takie, które dotknęło w życiu nieszczęście. Daje im w powieściach „nowe życie”. Taką postacią jest m.in. Korniszonek. Ponadto dodatkową inspiracją dla autorki jest ukochana historia, której przez wiele lat uczyła w szkole. Spotkanie „na żywo” wywołało na uczniach ogromne wrażenie. Po części wstępnej zebrani mogli zadawać pytania i było ich wiele. Na każde z nich pisarka odpowiadała wyczerpująco. Podczas rozmowy , niektórzy wymykali się ukradkiem, aby za chwilę wrócić z zakupioną książką pani Grażyny. Wybrane tytuły tym cenniejsze, iż opatrzone dedykacją autorki.
Drugiego dnia poznaliśmy Panią Barbarę Kosmowską, pisarkę tworzącą dla starszej młodzieży. Jak sama twierdzi, wybrała na odbiorcę swych dzieł „najtrudniejszego czytelnika”, takiego, któremu niełatwo zaimponować i czymś zainteresować. Zbuntowanego i skłóconego ze światem, szkołą czy rodzicami. Autorka pisze właśnie do młodych ludzi, ponieważ wie, że to także najpiękniejszy czas w życiu młodych ludzi. Moment, kiedy zaczynają „rozkwitać”. Pani Barbara przyznała, że często zagląda na fora internetowe, gdyż chce być na bieżąco z tym, co młodzież nurtuje i cieszy. Dzięki temu jej utwory są na czasie i nigdy się nie nudzą. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, że pisarka poznała młodzież, pracując również jako wieloletni nauczyciel. Swoimi opowieściami pani Barbara onieśmieliła młodzież i trudno ich było zachęcić do zadawania pytań. Dla nas był to szczególny moment, gdyż w ubiegłym roku autorka brała udział w pracach jury konkursu literackiego, w którym braliśmy udział. Dorian, uczeń klasy 5, autor jednego z opowiadań mógł wymienić uścisk dłoni z pisarką i otrzymał od niej cenne rady na przyszłość. To było niesamowite przeżycie dla wszystkich, nie tylko dla niego.
Za swoją twórczość obie pisarki otrzymały wiele cennych wyróżnień.
Te spotkania utwierdziły mnie w przekonaniu, że to jest najlepsza rekomendacja do czytania książek. Jak najczęściej dzieci i młodzież powinni korzystać ze spotkań, zaczynając swoją przygodę z książką.
Zdjęcia:
TEKST :Karolina Lidke
FOTO: Halina Kamysz i Karolina Lidke
ŚLUBOWANIE
Wielkim przeżyciem dla dzieci i rodziców jest rozpoczęcie nauki w szkole. Dzieci poznają nowych kolegów, nauczycieli i środowisko.
13 października br. w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klasy pierwszej. Pierwszoklasiści w obecności Pana Dyrektora T. Szlak, zaproszonych gości, rodziców i kolegów zaprezentowali program artystyczny przygotowany pod kierunkiem Pani D. Jeżowskiej. Uczniowie z przejęciem recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Piosenkami odpowiadali na pytania dotyczące szkoły, zasad zachowania oraz bezpiecznego poruszania się po drogach. Po bardzo ciekawej części artystycznej uczniowie ślubowali na sztandar szkoły. Pan Dyrektor wielkim ołówkiem dokonał aktu pasowania na uczniów Szkoły Podstawowej w Giemlicach.
Uczniowie otrzymali pierwszy swój dokument, legitymację szkolną, pamiątkowy dyplom i kuferek obfitości. Na zakończenie miłego i pełnego wrażeń dnia rodzice przygotowali dzieciom słodki poczęstunek. Słodką niespodziankę dla pierwszoklasistów przygotował również pan Wójt.
Kochane Pierwszaki! Życzymy, by każdy dzień dostarczał Wam wspaniałych przygód z nauką.
Zdjęcia:
Tekst: Danuta Jeżowska
Zdjęcia Dorota Gawrońska
BEZPIECZEŃSTWO W DRODZE DO SZKOŁY
Dnia 10.10.2016 roku dzielnicowy z Komisariatu Policji w Cedrach Wielkich Pan Rafał Waśko spotkał się z najmłodszymi uczniami naszej szkoły. Tematem spotkania było przeprowadzenie prelekcji na temat bezpieczeństwa na drodze. Dzieci dowiedziały się nie tylko, jak trzeba zachowywać się w drodze do szkoły, ale również na placu zabaw.
Uczniowie poznali również specyfikę pracy funkcjonariusza policji, miały możliwość zetknięcia się z atrybutami wyposażenie policjanta. Z zaciekawieniem słuchały Pana Rafała oraz chętnie przekazywały sobie kajdanki czy tofnę – czyli tzw. „pałkę policyjną”. Na koniec uczniowie niechętnie oddali wyposażenie policjantowi J, a Ksawery wręczył podziękowanie Panu policjantowi.
Jeszcze raz składamy serdeczne podziękowania Kierownictwu oraz dzielnicowemu Panu Rafałowi Waśko z Komisariatu w Cedrach Wielkich za przeprowadzenie prelekcji w naszej szkole.
Galeria zdjęć:
Wioleta Wilk
pedagog szkolny
Bonjour, Guten Morgen, Hola! … czyli Dzień Języków Obcych w naszej szkole :-)
29 września w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Języków Obcych. To coroczne święto języków ustanowione zostało w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy, a jego głównym celem jest propagowanie nauki języków obcych. W tym roku uczniowie oddziału przedszkolnego oraz klas 1-3 własnoręcznie wykonali flagi wylosowanych przez siebie państw europejskich (Francja, Portugalia, Wielka Brytania oraz Niemcy). Mogliśmy również posłuchać kilku podstawowych zwrotów w językach urzędowych tychże państw. Klasa trzecia przygotowała również krótką piosenkę w języku angielskim. Po prezentacjach uczniowie wzięli udział w Pancake Race, czyli biegu slalomem z naleśnikiem na patelni oraz biegu z … żoną na plecach. Obie konkurencje, wzorowane na zawodach pochodzących z Wielkiej Brytanii oraz Finlandii, okazały się niezwykle zabawne - nasi uczniowie chętnie wzięli w nich udział.
Zadaniem uczniów klas 4-6 również było przygotowanie flag oraz prezentacji państw Europy. Dzięki temu, dowiedzieliśmy się więcej na temat Hiszpanii, Włoch oraz Irlandii. Piąta klasa przygotowała również włoski włoski poczęstunek. Przedstawiciele klas 4-6 wzięli również udział w quizie na temat znajomości stolic państw należących do Unii Europejskiej. Mimo, iż konkurencja nie należała wcale do najłatwiejszych, nasi uczniowie poradzili sobie naprawdę doskonale! Do najprostszych nie należał również quiz literowania państw w języku angielskim. Ale tutaj również trzeba przyznać, że uczniowie wywiązali się z tego zadania całkiem dobrze. Na zakończenie Dnia Języków Obcych nasi uczniowie wzięli udział w konkursie podrzucania naleśnikiem na patelni.
Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku Dzień Języków Obcych będzie równie udany i wesoły! :-)
Małgorzata Margulewicz
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
Dnia 26 września odbyły się Wybory do Samorządu Uczniowskiego. Ten ważny dzień poprzedzony był starannymi przygotowaniami uczniów, którzy zdecydowali się zaangażować w życie szkoły i kandydować w wyborach. Ich głównym zadaniem było przygotowanie plakatu, który przedstawiał ich hasło wyborcze oraz pomysły, które można wcielić w życie szkoły. Już od tygodnia ściany naszej szkoły przyozdobiły plakaty kandydatów, którzy starali się zdobyć jak największą liczbę popierających. Jak co roku, w wyborach startować mógł każdy uczeń z klas 4-6. Głos na niego oddać mogli wszyscy uczniowie oraz nauczyciele szkoły. Wśród tegorocznych kandydatów wyróżnić można było:
Klasa IV:
- Julia Jankowska
- Dominik Lemiesz
Klasa V:
- Paulina Dykowska
- Dorian Gara
- Bartosz Michta
- Natalia Zeller
Klasa VI:
- Natalia Olechnowicz
W tym roku, kandydaci stanęli przed ogromnym wyzwaniem – przygotowaniem prezentacji multimedialnej. Okazało się to niełatwym zadaniem, ale nasi dzielni kandydaci bardzo dobrze poradzili sobie z tym zadaniem. Po zakończonych prezentacjach wszyscy uczniowie, również Ci najmłodsi, mieli szansę oddać głos na swojego faworyta oraz wrzucić swój głos do urny wyborczej.
Tegoroczny skład Samorządu Uczniowskiego:
Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim pozostałym uczestnikom! Zebrania Samorządu Uczniowskiego odbywać się będą na długiej przerwie (godz. 11:00) w czwartki. Zapraszamy na nie przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego, ale również pozostałych uczniów, którzy mają ciekawe pomysły lub chcieliby poruszyć ważne dla nich kwestie z życia szkoły. Pamiętajcie, że Samorząd Uczniowski to nie tylko wyłoniona w wyborach „trójka”, ale wszyscy uczniowie szkoły!
Zdjęcia:
Opiekun Samorządu Uczniowskiego – Małgorzata Margulewicz
„Podaj dalej… Drugie życie odpadów” – Sprzątanie Świata
Tegoroczna akcja Sprzątanie Świata odbywała się pod hasłem „Podaj dalej… Drugie życie odpadów”. Jej przesłaniem było poszanowanie zasobów, unikanie tworzenia odpadów i szacunek do wytworzonych przedmiotów, a także uświadamianie Polakom ich codziennego wpływu na środowisko. W tej corocznej akcji biorą udział wszyscy, którym nie jest obojętny los i wygląd naszej planety. Sprzątanie świata ma też na celu zwiększenie świadomości ekologicznej, głównie wśród młodzieży. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że nawet wyrzucanie pojedynczych przyczynia się do zanieczyszczania naszej planety. Od wielu już lat nasza szkoła również się do tej akcji przyłącza.
Sprzątanie Świata obchodziliśmy tradycyjnie w trzeci weekend września. Uczniowie klas starszych wraz z wychowawcami sprzątali teren miejscowości Giemlice, segregując od razu znalezione odpady do odpowiednich worków. Zebranych odpadów nie było zbyt wiele. Mieszkańcy Giemlic dbają o czystość w swojej miejscowości. Brawo! Natomiast klasy młodsze ze swoimi paniami sprzątały teren szkolny. Tu również okazało się, ze odpadów nie zbyt dużo. Brawo dla naszych uczniów!
Zapraszamy do galerii zdjęć:
Tekst: Halina Kamysz
Zdjęcia: Halina Kamysz i Dorota Gawrońska
Internetowy teatr TVP
Internetowy Teatr TVP dla Szkół to idea, którą TVP realizuje od 2012 roku, zyskując nią ponad milion młodych widzów. W ramach projektu dzieci mają szansę odbierać sztukę na żywo za pośrednictwem łączy internetowych.
Uczniowie z klas 0-III, w dniu 19 września, obejrzeli przedstawienie Teatru Arlekin w Łodzi pt. „Tajemnica wesołego miasteczka”. Spektakl opowiadał o dwóch wesołych misiach, które przeżywały niezwykłe przygody i poznawały wielu przyjaciół. Na chwilę przenieśliśmy się w kolorowy świat teatru i doskonale się bawiliśmy.
Tekst i zdjęcia: Dorota Gawrońska