Po przepysznym jak zwykle śniadaniu przygotowanym przez panią Krysię - kucharkę i panią Justynę – właścicielkę naszego pensjonatu, wyruszyliśmy na spotkanie z panem Jarkiem, naszym przewodnikiem. Niebieskim szlakiem, początkowo w Szklarskiej Porębie, następnie poprzez las i wzdłuż potoku Szklarki dotarliśmy do wodospadu Szklarki. Wędrując dalej niebieskim szlakiem doszliśmy do skały zwanej Chybotek. Chętni mogli spróbować swoich sił wspinając się na niego i sprawdzić, czy się rusza. Kolejnym naszym celem był Złoty Widok, z którego roztaczały się przepiękne obrazy Karkonoszy. Wędrując w stronę Szklarskiej Poręby po drodze minęliśmy symboliczny grób Karkonosza. W ośrodku czekał na nas ostatni już obiadek, będzie nam ich brakować. Górska Chata okazała się niesamowitym ośrodkiem, strzałem w dziesiątkę, z fajnym klimatem, miłą obsługą i przepysznymi posiłkami. Niektórzy z nas chyba nieco przytyli, tak im dopisywały apetyty. Wielu chciałoby zostać jeszcze. Wieczorem po krótkiej rozgrzewce, przejechaliśmy pociągiem po okolicy, aby dojechać do stacji końcowej na której czekały nas niespodzianki. Otrzymaliśmy certyfikaty zdobywcy szczytu Szrenicy, pamiątkowe pocztówki z Kamieńczyka oraz breloczki. Jutro rano wyruszamy w podróż powrotną.
Tekst i zdjęcia: Halina Kamysz
Po dzisiejszym dniu jesteśmy z siebie dumni. Cel naszej wycieczki został zrealizowany, zdobyliśmy Szrenicę (1362m n.p.m.). Naszą wspólną wyprawę odbyliśmy z panem Jarkiem – przewodnikiem górskim. Kamienistą i wyboistą drogą wspięliśmy się do wodospadu Kamieńczyka - jest on najwyższy w Karkonoszach. Następnie po krótkim dojściu do pośredniej stacji wyciągu krzesełkowego jechaliśmy w górę. Udając się dalej pod górę żółtym szlakiem dotarliśmy na szczyt Szrenicy. Szkoda, że pogoda nam trochę nie dopisała (chmury), ale widoki były śliczne. Po krótkim odpoczynku przechodząc obok skał Trzech Świnek, trochę po stronie czeskiej, udaliśmy się do schroniska „Pod Łabskim Szczytem”. Tu również należała nam się chwila odpoczynku, po której zeszliśmy do Szklarskie Poręby. Wieczorem była niespodzianka. Obchodziliśmy wspólne urodziny. Był tort o smaku capucino i oczywiście prezenty. Zmęczeni, ale dumni z siebie poszliśmy wcześnie spać. Prawie wszyscy o 22:30 już chrapali.
Tekst i zdjęcia: Halina Kamysz
Kolejny dzień wycieczki upłynął nam na zwiedzaniu Szklarskiej Poręby. Byliśmy na skwerze radiowej trójki, gdzie mogliśmy zobaczyć pomnik Karkonosza – ducha gór, z którym zrobiliśmy sobie dużo zdjęć. Na skwerze oglądaliśmy również rękodzieła z koraliczków pana Koralika. Podziwialiśmy skałki Karczmarza, amfiteatr oraz skały z kozicami na samej górze. Dzisiaj na różne pamiątki wydawaliśmy pieniążki otrzymane od naszych kochanych rodziców. Nie zabrakło również w dniu dzisiejszym lodów. Po południu rozegraliśmy mecz w zbijaka, który zakończył się remisem. Zakończeniem dnia było ognisko – grill.
Tekst i zdjęcia: Halina Kamysz
Wczesnym rankiem w towarzystwie dwóch panów Krzysztofów, kierowcy i przewodnika, udaliśmy się autokarem na wycieczkę do Aderspach do Skalnego miasta oraz do Dvur Karlove do ZOO Safari w Czechach. Jechaliśmy drogą z XIX w, zwaną „drogą głodu”, ponieważ pracujący przy jej budowie robotnicy dostawali jako zapłatę jeden bochenek chleba i niewielkie pieniądze. Następnie pośród bajkowych karkonoskich scenerii jechaliśmy drogą graniczną, pomiędzy Karkonoszami, a Kotliną Jeleniogórską. W miejscowości Lubawka przekroczyliśmy granicę Polsko – Czeską. W Aderspach udaliśmy się na pieszą wycieczkę po Skalnym Mieście, gdzie nasze fantazje nazywały różne kształty górotwórcze, a wołanie przy dużym wodospadzie „Karkonosie daj nam wody”, spowodowało zwiększenie ilości spływającej wody. Mieliśmy tam możliwość popłynąć łodzią „Tytanic 2”, a czas rejsu umilały nam różne ciekawe opowieści flisaka. Po krótkiej przerwie na zrobienie zakupów udaliśmy się w podróż do Dvur Karlove, gdzie naszym celem było ZOO Safari. Na niewielkiej powierzchni udało się tam w czasie 8 wypraw zgromadzić 2000 zwierząt różnych gatunków. Jednak największą atrakcją okazała się przejażdżka odkrytym autokarem drogą pośród dzikich zwierząt. Tu również nie zabrakło czasu na zakupy pamiątek i czeski posiłek. Wieczorem wróciliśmy do swojego pensjonatu.
Tekst i zdjęcia: Halina Kamysz
Fotobudka prezentuje!
Jeśli chcesz zamówić odbitkę z fotobudki wybierz numer ze zdjęcia i zgłoś się do pani Doroty Gawrońskiej. Koszt wywołania 3zł, wymiary zdjęcia 10x15. Zdjęcia do obejrzenia w albumie fotograficznym.
W piątkowe, upalne popołudnie, 3 czerwca zaprosiliśmy do nas wszystkich, tych którzy chcieli z nami spędzić swój wolny czas i doskonale się bawić podczas Festynu Rodzinnego.
Uroczystego otwarcia imprezy dokonał Pan dyrektor Tomasz Szlak. Po powitaniu gości uczennice Wiktoria Chechła z klasy II i Natalia Olechnowicz z klasy V dały popis swoich umiejętności wokalnych. Nagle rozległy się syreny straży pożarnej. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Cedrów Wielkich zaprezentowali swój wóz oraz jego wyposażenie. Jednym z głównych punktów programu były konkurencje sportowe. Każdy uczestnik musiał wykonać zadania, które sprawdzały jego szybkość, zwinność, celność, siłę, skoczność i równowagę. Kto zaliczył je wszystkie otrzymał nagrodę. Oczywiście zadbano też o odpowiedni poczęstunek. Rada Rodziców przygotowała kiełbaskę z grilla i grochówkę. Powodzeniem cieszyła się kawiarenka, w której serwowano kawę i ciasta. Oprócz tego firma Salvit Prima zadbała o zdrowe przekąski w postaci owoców. Dodatkową atrakcją, w tym roku, była fotobudka. W specjalnie przygotowanej ramce można było zrobić sobie pamiątkowe, rodzinne zdjęcie. Nie zabrakło też loterii fantowej i malowania twarzy. Odwiedzili nas również policjanci z posterunku w Cedrach Wielkich. Na zakończenie imprezy odbyły się rozgrywki drużynowe „w biegane kółko i krzyżyk”.
Dzięki współpracy i zaangażowaniu rodziców, nauczycieli oraz przyjaciół szkoły udało się zorganizować festyn z rozmachem i wieloma atrakcjami. Wszystkim należą się serdeczne podziękowania.
Tekst: Dorota Gawrońska
Zdjęcia: Sławomir Gawroński
Wcześnie rano wyruszyliśmy pociągiem z dworca PKP w Tczewie w podróż do Szklarskiej Poręby. Po długiej podróży trwającej prawie 10 godzin dotarliśmy na miejsce. Z dworca poszliśmy pieszo do naszego ośrodka i było już nawet trochę pod górkę. Dobrze, że nasze walizki pojechały z dworca samochodem do Górskiej Chaty. Po krótkiej chwili zakwaterowania czekał na nas pyszny obiadek, po którym wyruszyliśmy na pierwszy spacer po Szklarskiej Porębie. Napotkany po drodze plac zabaw bardzo nas ucieszył, bo mieliśmy w sobie sporo energii. Najfajniejsze było robienie zdjęć z dniusiem, prawie wszyscy się na nie załapali. Mieliśmy okazję spróbować swoich sił w szachach, ale pionki okazały się za duże i ciężkie dla nas. Po drodze nie omieszkaliśmy zrobić zakupów w NETTO.
Tekst i zdjęcia: Halina Kamysz
Mam Talent
Śpiewać każdy może! :-)
Dnia 31 maja w naszej szkole odbył się konkurs pod tytułem Mam Talent przygotowany przez nauczycielkę muzyki P. Sylwię Wronkiewicz oraz nauczycielkę języka angielskiego P. Małgorzatę Margulewicz. W przeglądzie twórczości muzycznej brali udział uczniowie klas IV – VI. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie zaśpiewać wybrany przez siebie utwór w języku angielskim. Głównym celem wydarzenia było wsparcie uczniów uzdolnionych wokalnie oraz umożliwienie prezentacji ich możliwości wokalnych, językowych i dorobku artystycznego. Wystąpienie na scenie przed całą społecznością szkolną nie było wcale łatwym zadaniem należą się więc wielkie brawa dla wszystkich uczestników! Wszyscy uczniowie biorący udział w wydarzeniu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.
Jury postanowiło przyznać następujące wyróżnienia:
I miejsce – Natalia Olechnowicz (utwór Skyfall, Adele)
II miejsce – Julia Przybylska (utwór (Everything I do - I Do it for You, Bryan Adams)
III miejsce – Wiktoria Kosmala, Sandra Walenczykowska, Oliwia Michta (Love Life, John Mamann ft. Kika)
Serdecznie gratulujemy :-)
Dziękujemy również pozostałym uczestnikom za zaangażowanie!
Galeria zdjęć:
Tekst: Małgorzata Margulewicz
Zdjęcia: Bartłomiej Więckowski
II MIEJSCE W KONKURSIE PIOSENKI XV POWIATOWEGO KONKURSU „ŻUŁAWY GDAŃSKIE NASZA MAŁA OJCZYZNA”
Dnia 20 maja 2016 roku w Zespole Szkół w Cedrach Wielkich odbył się XV Powiatowy Konkurs „Żuławy Gdańskie Nasza Mała Ojczyzna”. W konkursie wzięli udział zarówno uczniowie szkół podstawowych oraz gimnazjów. Wśród bogatego repertuaru atrakcji i konkurencji wyróżnić można było testy wiedzy o regionie oraz konkursy piosenki na poziomie szkoły podstawowej i gimnazjum. Podczas uroczystości rozstrzygnięte został również konkursy: „Ekologiczny Bukiet”, „Abażur z Motywami Żuławskimi”, „Cztery Pory Roku na Żuławach” w zakresie szkół podstawowych oraz „Żuławski Banknot”, „Żuławy w Obiektywie”, „Konkurs na Statuetkę”, w których udział brali uczniowie gimnazjów. Pomiędzy konkurencjami uczestnicy konkursu mieli okazję obejrzeć występy wokalne i taneczne uczniów z Zespołu Szkół w Cedrach Wielkich.
Z dumą informujemy, że nasi uczniowie zdobyli II miejsce w konkursie piosenki. Naszą Szkołę reprezentowały: Natalia Olechnowicz oraz Oliwia Michta. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! :-)
Dziękujemy również pozostałym uczniom biorącym udział w pozostałym konkurencjach za zaangażowanie :-)
Galeria zdjęć:
Małgorzata Margulewicz
Dnia 30 maja 4 osobowa grupa uczniów naszej szkoły: Wiktoria Kosmala, Natalia Olechnowicz, Adrian Sobierajski, Mikołaj Szaniawski wzięła udział w I Gminnym Konkursie Matematycznym ,,Matematyka na wesoło” w Zespole Szkół w Cedrach Wielkich. Pod okiem nauczyciela matematyki z innej szkoły uczniowie na 3 miejscach rozwiązywali zadania, musieli się wykazać logicznym myśleniem oraz sprawnością rachunkową, a także współpracą w grupie. W przerwie uczniowie mogli obejrzeć teatrzyk z humorem o życiu w szkole, zregenerować siły przy słodkim poczęstunku. Nasza drużyna zajęła III miejsce. Gratulujemy.
Kto zjadł sałatę?
Klasa II przygotowała przedstawienie kukiełkowe i postanowiła zaprosić na nie swoich młodszych kolegów z oddziału przedszkolnego i klasy I. Spektakl nosił tytuł „Kto zjadł sałatę?”. Mali artyści wcielili się w role zwierząt, które można spotkać w ogrodzie. Mrówki i ślimak prowadzili dochodzenie w sprawie zniknięcia sałaty. Tropy prowadziły do jeża. Jednak okazało się, że winny był kret, który przez omyłkę zjadł warzywo. Zaproszeni goście z zaciekawieniem śledzili wydarzenia, a na zakończenie nagrodzili aktorów gromkimi brawami.
Swoje role odegrali:
Aleksandra Baranowska jako kret
Wiktoria Chechła jako ślimak i kapusta
Agata Gruźlewska jako żaby
Dawid Łaguna jako mrówka 1
Kajetan Płotka jako sikory
Amelia Radomska jako jeż
Mateusz Tomaszewski jako mrówka 2.
Zdjęcia:
Tekst i zdjęcia: Dorota Gawrońska
Polska biega
POLSKA BIEGA to akcja wymyślona przez dziennikarzy Gazety Wyborczej, żeby zachęcić ludzi do aktywności fizycznej. Hasło tegorocznej edycji brzmiało „Bieganie. To u nas rodzinne”. 18 maja 2016 roku w Miasteczku Ruchu Drogowego w Cedrach Wielkich odbył się bieg zorganizowany przez Żuławski Ośrodek Kultury i Sportu. Naszą szkołę w kategorii klas I-III reprezentowali Szymon Jastrzębski i Agnieszka Michta z klasy I, w kategorii klas IV-VI Stanisław Michta z klasy IV, Dawid Przybylski, Mikołaj Szaniawski, Kacper Kapusta z klasy V, Anna Michta z klasy VI, natomiast w kategorii OPEN pani Dorota Gawrońska. Niestety nie udało się zdobyć pucharu, ale każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal. Cieszymy się, że mogliśmy przyłączyć się do tej akcji i doskonale się bawić, przecież nie zawsze chodzi o wygrywanie.
Zapraszamy do galerii zdjęć:
Tekst i zdjęcia: Dorota Gawrońska
Krajowe Seminarium Kontaktowe eTwinning
Współpraca 2016/2017
Dzięki współpracy nawiązanej podczas Krajowego Seminarium Kontaktowym eTwinning w Poznaniu Szkoła Podstawowa w Giemlicach w roku szkolnym 2016/2017 będzie realizować projekt z dwiema polskimi szkołami podstawowymi z województwa dolnośląskiego. Program eTwinning w roku 2005 został zainaugurowany jako główna akcja Programu eLearning Komisji Europejskiej. Jest to platforma wspierająca wykorzystywanie technologii informacyjno – komunikacyjnych w nauczaniu oraz promująca nauczanie języków obcych.
Szkoła Podstawowa w Giemlicach oraz Szkoła Podstawowa nr 89 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Poznaniu są współzałożycielami projektu. Partnerem, który również będzie brać czynny udział w przedsięwzięciu jest Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Przeźmierowie. Zgodnie z harmonogramem projekt rozpocznie się we wrześniu 2016 roku oraz trwać będzie dziesięć miesięcy. Stworzony projekt obejmować będzie zarówno uczniów na pierwszym jak i drugim poziomie edukacyjnym. Dzięki niewielkiej liczbie uczniów w poszczególnych oddziałach możliwe jest zaangażowanie wszystkich uczniów uczęszczających do placówki. Idea projektu zakłada, że całe przedsięwzięcie prowadzone będzie w języku angielskim. Głównym celem inicjatywy będzie nie tylko rozwój kompetencji językowych uczniów, ale przede wszystkim skorelowanie nauczania języka angielskiego z innymi przedmiotami, uwzględniając przyrodę, informatykę, plastykę, technikę oraz przedmioty ścisłe. Oczekuje się, że realizacja projektu przyczyni się do wzbudzenia motywacji do zdobywania wiedzy wśród uczniów oraz do rozwinięcia umiejętności współpracy w grupie i wspólnego rozwiązywania problemów. Istotnym aspektem tematyki projektu jest fakt, iż język angielski będzie stanowić jedynie środek do poszerzania wiedzy w zakresie przedmiotów humanistycznych i ścisłych. Zgodnie z nazwą projekt Crazy About Seasons (z ang. Szaleństwo Pór Roku) podzielony będzie na cztery części. W każdej porze roku realizowane będzie jedno działanie, którego efekt końcowy będzie wynikiem współpracy trzech szkół. Efektem finalnym całego przedsięwzięcia będzie wspólny film o czterech porach roku. Wszystkie rezultaty będą publikowane na platformie TwinSpace, a trwałym rezultatem projektu będzie wdrożenie narzędzi TIK do nauczania. Reasumując, całoroczny projekt przewiduje wypracowanie widocznych rezultatów nie tylko w odniesieniu do uczniów, ale również kadry nauczycielskiej.
Małgorzata Margulewicz
Mamy WYRÓŻNIENIE w XXXII Międzynarodowym Konkursie Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży im. Wandy Chotomskiej !!!
W listopadzie 2015r. chętni uczniowie wzięli udział w 11. Wojewódzkim Konkursie Poetyckim „W pałacu słów” organizowanym przez Pałac Młodzieży im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. Uruchamiając swoją wyobraźnię, odkrywali nieznane im dotąd możliwości twórcze. Niektórzy po raz pierwszy sięgnęli po pióro. Dzięki temu ujawniło się wiele ukrytych talentów, które, zgodnie z regulaminem konkursu, występowały pod ciekawymi pseudonimami. Nie zdobyliśmy miejsc, ale udział w konkursie uświadomił i mi, i dzieciom, że warto angażować się w tego typu przedsięwzięcia, po ty by uwierzyć w siebie. Przekroczyć granicę dotąd nieprzekraczalną. Podczas zajęć powstawały wiersze o różnej tematyce, często o sobie o własnych słabościach. Uczniowie często byli zaskoczeni, ze potrafią. Wydawało im się, że poezja nie jest dla nich. Mylili się.
W następnym miesiącu podjęli kolejne wyzwanie. Tym razem przekroczyli granice województwa, sięgając po laury w XXXII Międzynarodowym Konkursie Twórczości Dzieci i Młodzieży im. Wandy Chotomskiej organizowanym przez Gimnazjum nr 2 im. Ks. Jana Twardowskiego w Słupsku. Na konkurs nadesłano 5976 wierszy i opowiadań z 401 szkół z całej Polski, Stanów Zjednoczonych , Niemiec i Litwy. Wśród prac znalazły się utwory naszych uczniów, oto ci, którzy reprezentowali naszą Szkołę i Gminę:
- Dorian Gara – klasa 4 (kategoria : proza)
- Emilia Olechnowicz – klasa 4 (kategoria: poezja)
- Natalia Olechnowicz – klasa 5 ( kategoria: proza)
- Wiktoria Kosmala – klasa 6 (kategoria: proza).
Wyróżnienie otrzymała Wiktoria Kosmala za opowiadanie pt. „Laki ratuje hodowlę”. Gratuluję wszystkim odważnym, którzy wzięli udział, a Wiktorii – wyróżnienia.
Wręczenie nagród odbędzie się 23 maja 2016r. w Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku.
Tekst: Karolina Lidke
VI Powiatowy Konkurs Czytelniczy „Z książką na Ty”
Dnia 27 kwietnia br. nasi uczniowie reprezentowali Szkołę i Gminę, przystępując do II etapu konkursu czytelniczego – testu wiedzy, który odbywał się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Trąbkach Wielkich.
Organizatorami Konkursu są: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka - Filia w Pruszczu Gdańskim, Gminna Biblioteka Publiczna w Trąbkach Wielkich oraz Szkoła Podstawowa w Kłodawie.
W zmaganiach wzięli udział uczniowie klas II – VI z 19 szkół z terenu powiaty gdańskiego. Musieli rozwiązać test wiedzy dotyczący znajomości treści wybranej lektury.
Reprezentowali nas następujący uczniowie:
- Agata Gruźlewska klasa II ;
- Dominik Lemiesz klasa III;
- Julia Przybylska klasa IV;
- Dawid Przybylski klasa V;
- Oliwia Michta klasa VI.
Uroczyste podsumowanie Konkursu "Z książką na TY" i wręczenie nagród laureatom, a także spotkanie z pisarką Anną Czerwińską-Rydel, nastąpi w dniu 8 czerwca 2016 roku (środa) w Szkole Podstawowej w Kłodawie.
Wszystkim uczestnikom gratuluję.
Tekst i foto : Karolina Lidke
Mini piłka nożna chłopców
Dnia 5.05.2016 na boisku w Cedrach Wielkich odbyły się zawody w ramach mini piłki nożnej chłopców na etapie gminnym. Do Turnieju przystąpiły zespoły ze szkół w Cedrach Małych, Cedrach Wielkich, Giemlic i Wocław. Turniej rozgrywany był w systemie każdy z każdym. Mecz trwał 2x7 minut.
Klasyfikacja końcowa:
I Wocławy
II Cedry Małe
III Cedry Wielkie
IV Giemlice
Reprezentacja Szkoły:
Mateusz Tomaszewski
Kamil Banasiak
Jakub Kowalkowski
Dorian Gara
Bartosz Michta
Mateusz Greber
Jakuba Mularczyk
Sebastiana Łagowski
Tekst: Bartłomiej Więckowski
III Turniej Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym
Etap Gminny Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym odbył się 26 kwietnia 2016 r. w Żuławskim Ośrodku Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich. Były to już trzecie eliminacje organizowane przez ŻOKiS. W konkursie wzięło udział 22 uczestników, 16 ze szkół podstawowych: Wocław, Giemlic, Cedrów Małych i Cedrów Wielkich oraz 6 uczniów z gimnazjum: Cedrów Wielkich i Cedrów Małych. W komisji zasiedli: Przedstawiciele Policji Powiatowej z Pruszcza Gdańskiego - starszy posterunkowy - Karol Kościuk (sędzia główny turnieju) i sierżant Magdalena Kosater. Opiekę medyczną sprawował przedstawiciel firmy ETERMED w osobie Pani Ireny Kaczmarskiej. Na turnieju obecni byli: Przewodnicząca Rady Gminy Cedry Wielkie - Bożena Daszewska, kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Gminy w Cedrach Wielkich - Maria Gierszewska oraz dyrektorzy, nauczyciele i wychowawcy ze szkół z terenu gminy.
Turniej składał się z czterech części:
Części teoretycznej - podczas której należało wykazać się wiedzą na temat ruchu drogowego rozwiązując test.
Części praktycznej - w trakcie której należało pokonać rowerowy tor przeszkód. Składający się z slalomu z ograniczeniem, slalomu kółkowego „żmijka, równoważni, rynny, korytarza z desek i najtrudniejszej przeszkody - ósemki.
Pomocy przedmedycznej - podczas której uczestnicy udzielali pierwszej pomocy przedmedycznej w pozorowanych sytuacjach.
Przejazdu przez miasteczko ruchu drogowego w Cedrach Wielkich - każdy uczestnik po wylosowaniu trzech z 6 punktów musiał przejechać miasteczko zgodnie z przepisami ruchu drogowego zatrzymując się odpowiednio przy punktach przez siebie wcześniej wylosowanych.
Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwali przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji z Pruszcza Gdańskiego - Wydział Ruchu Drogowego, którzy nadzorowali poszczególne konkurencje, oceniali uczestników oraz pilnowali aby w trakcie całego turnieju wszystkie konkurencje przeprowadzone zostały zgodnie z regulaminem. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale i drobne upominki ufundowane przez firmę ETERMED. Zwycięskie drużyny otrzymały puchary. Natomiast najlepsi zawodnicy w klasyfikacji indywidualnej otrzymali dyplomy, puchary i nagrody rzeczowe ufundowane przez Wójta Gminy Cedry Wielkie.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Wiktoria Kosmala, Oliwia Michta, Jakub Mularczyk i Adrian Sobierajski wszyscy z klasy VI. Turniej zakończyliśmy na III miejscu. Najlepszym Indywidualnie zawodnikiem z naszej szkoły był Adrian Sobierajski V miejsce.
Tekst: Bartłomiej Więckowski
Galeria zdjęć:
Zwycięstwo Szkoły Podstawowej w Giemlicach w konkursie wniosków programu Erasmus+
Z radością pragniemy ogłosić, że wniosek złożony przez Szkołę Podstawową w Giemlicach w ramach akcji Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej w sektorze Edukacja Szkolna w roku 2016 został zatwierdzony do realizacji. Zwycięski wniosek zatytułowany Wykwalifikowana Kadra Kluczem do Sukcesu Szkoły otrzymał dofinansowanie w wysokości 24000 euro, a jego czas trwania wynosić będzie 19 miesięcy.
Jednym z najistotniejszych tematów, jakie porusza projekt jest nauczanie i uczenie się języków obcych, a główny priorytet przedsięwzięcia to zmodernizowanie i unowocześnienie placówki poprzez zaangażowanie nauczycieli zatrudnionych w organizacji do aktywnego uczestnictwa w szkoleniach zagranicznych. Harmonogram projektu przewiduje udział nauczycieli w 9 kursach uwzględniając Wielką Brytanię, Irlandię oraz Hiszpanię. Celem uczestnictwa nauczycieli w szkoleniach jest zapoznanie się z nowymi metodami i narzędziami nauczania w celu podniesienia atrakcyjności i jakości kształcenia oraz wdrożenia efektywnych europejskich praktyk pedagogicznych ze szkół europejskich do polskiej szkoły. Istotnym aspektem projektu jest również zapoznanie nauczycieli z ideą nauczania dwujęzycznego, którego elementy będą systematycznie wdrażane do pracy szkoły.
Pragniemy również poinformować, że zaangażowanymi osobami przy tworzeniu projektu oraz aplikacji wniosku byli: nauczycielka języka angielskiego Pani Małgorzata Margulewicz oraz Dyrektor Szkoły Pan Tomasz Szlak.
Ponadto Szkoła Podstawowa w Giemlicach złożyła również wniosek jako instytucja partnerska w akcji Partnerstwa Strategiczne w ramach sektora Edukacja Szkolna w roku 2016. Wyniki konkursu zostaną wkrótce ogłoszone przez Narodową Agencję Programu Erasmus+.
Maj to miesiąc, który wszystkim kojarzy się ze spędzaniem czasu na świeżym powietrzu.
To prawda, lubimy majówki. Ale to także czas obfitujący w wydarzenia historyczne ważne dla naszej Ojczyzny.
Pierwszego Maja 2004 r. Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej wraz z 9 innymi krajami Europy.
Oto kilka z korzyści jakie Polska uzyskała, dzięki wstąpieniu do Unii Europejskiej:
W dziedzinie przemysłu:
- napływ nowych technologii, oraz unowocześnienie metod gospodarowania i zarządzania gospodarką ;
- przyspieszenie rozwoju społeczno – gospodarczego jako skutek pomocy finansowej Unii , oraz napływu inwestycji zagranicznych
W dziedzinie rolnictwa:
- popularyzacja zdrowej , ekologicznej żywności z Polski i jej eksport,
- możliwość większej ilości zbytu i przetwórstwa produktów w kraju bądź za granicą,
- łatwiejszy dostęp do technologii zachodniej,
W dziedzinie edukacji i kultury:
- możliwość swobodnego poruszania się na obszarze Unii bez kontroli granicznej, podróżujemy po krajach zrzeszonych
- uznawanie świadectw szkolnych i dyplomów możliwość wyboru miejsca nauki w krajach UE,
-więcej możliwości dofinansowania uczniów i studentów np. stypendia , pożyczki dla przedsiębiorczych studentów, pieniądze na ich badania naukowe itp.
- kształcenie języków obcych poza granicami naszego państwa,
- rozwijanie się kultury po przez integracje państw członkowskich.
Trzeciego Maja minęła 225. Rocznica Uchwalenia Konstytucji.
W 1772r.. trzy mocarstwa : Rosja, Prusy i Austria podzieliły państwo polskie, doprowadzając do I rozbioru Polski.
Trzeciego Maja 1791 roku posłowie Sejmu Czteroletniego podjęli próbę ratowania Rzeczypospolitej, czyli naszej Ojczyzny. Tego dnia uchwalono Konstytucję - pierwszą w Europie, a drugą na świecie, po Stanach Zjednoczonych. Była to ustawa regulująca podstawowe problemy społeczno – polityczne, prawa i obowiązki mieszkańców państwa oraz zasady organizacji jego władz.
Konstytucja zakreślała kształt nowego państwa. Zniesiono wolną elekcję a tron polski miał być odtąd dziedziczny. Przewidziano powołanie rządu, tak zwanej Straży Praw z królem na czele. Rząd miał być organem władzy wykonawczej. Pełnię praw ustawodawczych miał przejąć sejm . Zniesiono liberum veto, zlikwidowano odrębność Korony i Litwy. Postanowiono zwiększyć i wzmocnić wojsko, zreformować sądownictwo.
Społeczeństwo Warszawy z ogromną radością przyjęło nowy akt prawny, wiwatując od rana na Placu Zamkowym na cześć jej twórców: Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Ignacego Potockiego, Hugo Kołłątaja i Stanisława Małachowskiego i wykrzykując :
Zgoda Sejmu to sprawiła,
Że nam wolność przywróciła.
Wiwat , krzyczcie wszystkie stany,
Niechaj żyje król kochany!!
Wiwat Sejm i naród cały!
Dziś nam nieba żywot dały.
Wiwat , krzyczcie wszystkie stany,
Niechaj żyje król kochany!
Konstytucja obowiązywała czternaście miesięcy. Targowiczanie – przeciwnicy zmian – zwrócili się o pomoc do Rosji i doprowadzili do wojny , a w konsekwencji do II rozbioru Polski w 1793 roku. O swoją wolność i prawa Polacy musieli walczyć jeszcze przez wiele lat.
Na pamiątkę tego wydarzenia Trzeciego Maja obchodzimy święto państwowe.
Drugiego Maja obchodzimy Święto Flagi Polskiej. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004r.
Flaga jest znakiem rozpoznawczym-symbolem państwa.
Kolory flagi Polskiej towarzyszą dziejom naszego narodu, a są nimi czerwień , która może symbolizować przelaną krew w obronie kraju oraz biel , która oznacza wodę, a także czystość wartości duchowych.
Te, przyjęte przez sejm, barwy rozpowszechniły się bardzo szybko i towarzyszyły Polakom we wszystkich ważnych wydarzeniach.
Kult flagi trwa od początku istnienia naszego narodu i zakorzenił się w nas tak głęboko, że jego symbole utkwiły w pamięci wszystkich rodaków.
Pamiętajmy o tym, aby szanować naszą flagę i wywieszać ją w widocznym miejscu.
8 maja – Narodowy Dzień Zwycięstwa
Dnia 1 września 1939r. o godzinie 4:45 nastąpił atak Niemiec na Polskę. Miało to miejsce na Westerplatte. Tak rozpoczęła się II wojna światowa. 17 września, bez określonego w prawie międzynarodowym wypowiedzenia wojny, zaatakowała Polskę również Armia Czerwona. Dopiero 3 września Anglia i Francja wypowiedziały wojnę Niemcom.
30 kwietnia 1940r. wojska niemieckie zajęły Danię i Norwegię.
10 maja 1940r. –Belgię, Holandię i Luksemburg. 22 czerwca 1940r. nastąpiła kapitulacja Francji. W tym samym miesiącu Litwa, Łotwa i Estonia stały się częścią Związku Radzieckiego.
Do wojny włączyło się 61 państw. Pochłonęła ona łącznie ok 73 mln ofiar. Objęła swoim zasięgiem prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany.
Między październikiem 1944r a styczniem 1945r. niemieckie oddziały zniszczyły ok. 1/3 Warszawy. Zniszczono wówczas setki bezcennych zabytków.
8 maja 1945r. nastąpiła kapitulacja Niemiec, a tym samym zakończenie II wojny światowej.
Na pamiątkę tego wydarzenia Sejm ustanowił ten dzień Narodowym Dniem Zwycięstwa.
Tekst: Karolina Lidke
XII Gminny Konkurs Piosenki w Wocławach
W dniu 29.04.2016r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Giemlicach wzięli udział w XII Gminnym Konkursie Piosenki "Kocham Cię Polsko" w Wocławach. Tegoroczna edycja konkursu miała na celu przypomnienie niektórych zapomnianych już, polskich pieśni patriotycznych. Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie jednego utworu o tematyce patriotycznej oraz pracy plastycznej korespodnującej z wybranym utworem. W skład ekipy reprezentującej szkołę znalazły się następujące uczennice: Oliwia Tarasiuk – klasa I, Wiktoria Chechła – klasa II, Julia Jankowska – klasa III, Paulina Dykowska – klasa IV, Natalia Olechnowicz – klasa V i Oliwia Michta – klasa VI. Występom oraz wspaniałym wykonaniom towarzyszyła w przerwach wspaniała wiosenna aura, sprzyjająca integracji pośród uczestników.
Finalnie zostaliśmy uchonorowani wspaniałymi dyplomami oraz nagrodami. Warto nadmienić, iż Paulina Dykowska otrzymała 1 miejsce w kategorii klas IV, Wiktoria Chechła, Julia Jankowska oraz Natalia Olechnowicz otrzymały 2 miejsca w kategorii klas II,III i V, natomiast Oliwii Tarasiuk przyznano miejsce 3 w kategorii klas I. Oliwia Michta z klasy VI otrzymała wyróżnienie. Wszystkim serdecznie dziękujemy i gratulujemy naszym młodym i zdolnym artystkom.
Nad przygotowaniem uczestniczek do konkursu czuwały: p. Jolanta Abramowicz, p.Anna Zatroska, p.Dorota Gawrońska, p.Sylwia Wronkiewicz
Galeria zdjęć: