Szkolne Koło Wolontariatu

Nawigacja

  • Gminny Konkurs Żuławy Gdańskie Nasza Mała Ojczyzna

    Gminny Konkurs Żuławy Gdańskie Nasza Mała Ojczyzna

    11 maja uczniowie z młodszych klas (po jednym przedstawicielu z klas 0-3) wzięli udział w 13-tym gminnym konkursie wiedzy o regionie- "Żuławy - nasza mała ojczyzna". Szkołę reprezentowali: Oskar Karnat, Marika Chajbos, Zofia Wojtalik, Szymon Jastrzębski. Wcześniej dzieci zgłębiały wiedzę dotyczącą zabytków i przyrody naszego regionu. Opracowały też krok taneczny do wybranej muzyki, którym przedstawiły się i przywitały. Każdy uczestnik byl też ubrany w wyjątkową koszulkę przygotowaną przez panią Jolantę Abramowicz oraz zielone jak łąka kapelusiki - dzieło pani Doroty Gawrońskiej. Do konkursu uczniowie przygotowywali się pod okiem pani Anny Zatorskiej. Zajęliśmy trzecie miejsce. Wszyscy uczestnicy wrócili obdarowani wspaniałymi pamiatkami.

  • Rekrutacja

    W zwiazku z rozpoczęta rekrutacją do oddziału przedszkolnego 3-6 latków poniżej udostepniamy link do pobrania wniosku o przyjecie. Prosimy o wypełnienie i złożenie w sekretariacie szkoły. W dniach 30.04- 4.05.2018 r. sekretariat bedzie nieczynny ze względu na urlop.

    Zapraszamy już 7 maja 2018 r.

    0_-WNIOSEK_O_PRZYJECIE__DZIECKA_DO_ODDZIALU_PRZEDSZKOLNEGO.doc

     

    Tomasz Szlak

    dyrektor szkoły

  • Gminny etap konkursu BRD

    Gminny etap konkursu BRD

    24 kwietnia w Żuławskim Ośrodku Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich odbył się etap gminny Ogólnopolskiego Turnieju BRD. Były to już piąte eliminacje organizowane przez gminę Cedry Wielkie. W konkursie wzięło udział 18 uczestników, 12 ze szkół podstawowych z Wocław, Giemlic i Cedrów Małych oraz 6 uczniów z gimnazjów z Cedrów Wielkich i Cedrów Małych. W komisji zasiedli przedstawiciele Policji Powiatowej z Pruszcza Gdańskiego: sierżant – Karol Kościuk (sędzia główny turnieju), sierżant – Magdalena Kosater, sierżant – Dorota Rudnik, młodszy aspirant Marcin Roter oraz aspirant – Rafał Waśko z Komisariatu Policji w Cedrach Wielkich. Opiekę medyczną sprawował przedstawiciel firmy ETERMED w osobie Pani Ireny Kaczmarskiej. Ponadto swoją obecnością zaszczycili nas nauczyciele i wychowawcy ze szkół z terenu gminy.

    Turniej składał się z  czterech części:

    1. Część teoretyczna, w której należało wykazać się wiedzą na temat ruchu drogowego rozwiązując test wiedzy oraz test skrzyżowań.
    2. Część praktyczna,  w której należało pokonać rowerowy tor przeszkód, składający się z „ósemki”, slalomu z ograniczeniem, rynny, korytarza z desek, pochylni, równoważni, slalomu kółkowego „żmijka”, tarki oraz zatrzymania w miejscu.
    3. Pierwsza pomoc przedmedyczna – gdzie uczestnicy udzielali pierwszej pomocy przedmedycznej w pozorowanych sytuacjach.
    4. Przejazd przez miasteczko ruchu drogowego w Cedrach Wielkich – każdy uczestnik po wylosowaniu trzech z 6 punktów musiał przejechać miasteczko zgodnie z przepisami ruchu drogowego, zatrzymując się odpowiednio przy punktach przez siebie wcześniej wylosowanych.

    Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwali przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji z Pruszcza Gdańskiego – Wydział Ruchu Drogowego, którzy nadzorowali poszczególne konkurencje, oceniali uczestników oraz pilnowali, aby w trakcie całego turnieju wszystkie konkurencje przeprowadzone zostały zgodnie z regulaminem.

    Klasyfikacja ogólna turnieju:

    Szkoła Podstawowa:

    I miejsce – Szkoła Podstawowa w Cedrach Małych

    II miejsce – Szkoła Podstawowa w Giemlicach

    III miejsce – Szkoła Podstawowa w Wocławach

    Klasyfikacja indywidualna uczniów poszczególnych szkół:

    Szkoła Podstawowa

    I miejsce – Weronika Kuraś  – Szkoła Podstawowa Cedry Małe

    II miejsce – Miłosz Daszkowski – Szkoła Podstawowa Wocławy

    III miejsce – Bartosz Michta – Szkoła Podstawowa Giemlice

    Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale i dyplomy. Zwycięskie drużyny otrzymały natomiast puchary oraz dyplomy. Najlepsi zawodnicy w klasyfikacji indywidualnej otrzymali dyplomy, puchary i nagrody rzeczowe ufundowane przez Wójta Gminy Cedry Wielkie.

  • Gminny Konkurs Piosenki „ 100 lat Polski Niepodległej” w Wocławach

    Gminny Konkurs Piosenki „ 100 lat Polski Niepodległej” w Wocławach

    Gminny Konkurs Piosenki „ 100 lat Polski Niepodległej”

    Gminny Konkurs Piosenki tradycyjnie odbył się w Szkole Podstawowej w Wocławach. 27 kwietnia uczniowie z terenu gminy Cedry Wielkie, zaprezentowali swoje zdolności wokalne w piosenkach o tematyce patriotycznej.  Różnorodność prezentowanych utworów i występy uczestników zachwyciły zarówno jurorów konkursu jak i zgromadzoną licznie publiczność. Naszą szkołę reprezentowali:

    oddział przedszkolny – Patrycja Zeller

    klasa I – Anastazja Siwonia

    klasa II – Zofia Łaguna

    klasa III  –  Joanna Jankowska

    klasa IV – Wiktoria Chechła

    klasa V – Karol Węgrzyn

    klasa VI – Julia Przybylska

    klasa VII – Natalia Olechnowicz

    Wyróżnienie zdobyli Patrycja Zeller i Karol Węgrzyn. III miejsce w swoich kategoriach wiekowych zdobyły Anastazja Siwonia, Zofia Łaguna, Wiktoria Chechła i Julia Przybylska. Drugie miejsce wywalczyła Joanna Jankowska, a pierwsze otrzymała Natalia Olechnowicz, która też otrzymała nagrodę specjalną.

    Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

     

    Tekst i foto: Dorota Gawrońska

  • Opowieści z Krainy Lodu

    Opowieści z Krainy Lodu

     

    26 kwietnia oddział przedszkolny i uczniowie klas I-III wybrali się w podróż do zaczarowanej Krainy Lodu. Była to autorska inscenizacja Teatru Współczesnego z Krakowa oparta na motywach jednego z najpopularniejszych animowanych filmów ostatniego okresu – „Krainy Lodu”. Olaf, Elza, Anna i Kris znów przeżyli mroźną przygodę…  Aktorzy  wprowadzili dzieci w cudowny świat fantazji i wyobraźni. Widownia była zachwycona grą świateł i zmieniającymi się dekoracjami. Wspaniała opowieść z piękną oprawą muzyczną została nagrodzona gromkimi brawami. Spektakl wzbudził wiele pozytywnych emocji w dzieciach o czym świadczyły uśmiechy i komentarze po zakończonym przedstawieniu.

     

     Tekst i foto: Dorota Gawrońska

  • „ POMOC DLA KRZYSIA”

    „ POMOC DLA KRZYSIA”

    „ POMOC DLA KRZYSIA”

     

    Zapewne większość  z nas , którzy korzystają z portali społecznościowych poznało historię rodziny Państwa Kaszewskich. Pani Anna, Pan Krzysztof jak i dzieci zostali mocno doświadczeni przez życie. Nie możemy być obojętni na prośbę o pomoc, w sytuacji gdy dla nas to mała cegiełka a dla Państwa Kaszewskich walka o życie, walka o każdy kolejny wspólny dzień. W związku z akcjami charytatywnymi na rzecz tej Rodziny Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Giemlicach zdecydowała również włączyć się w pomoc.
    W sekretariacie naszej szkoły została postawiona puszka „ Pomoc dla Krzysia” . Wierzymy , że nasza społeczność dołoży cegiełkę wsparcia. Następnie mamy nadzieję, że puszka wypełniona po brzegi zostanie przekazana przez Pana Tomasza Szlak Dyrektora naszej Szkoły we właściwe ręce.

    Jeśli ktoś chciałby przypomnieć sobie sytuację Państwa Kaszewskich :

    https://zrzutka.pl/kaszewski

     

    Z góry dziękujemy za Państwa wsparcie.

    Wioleta Wilk

  • Kartka Wielkanocna

    Kartka Wielkanocna

    Powiatowa Kartka Wielkanocna

     

    Tradycyjnie już uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Powiatowym Konkursie Plastycznym na kartkę wielkanocną, organizowanym przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Pruszczu Gdańskim, pod patronatem Starosty Gdańskiego. 19 kwietnia w siedzibie PCPR w Pruszczu Gdańskim odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Wśród wyróżnionych znalazła się Wiktoria Chechła z klasy IV. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszego twórczego rozwoju.

     

    Tekst i foto: Dorota Gawrońska

  • Konkurs na Pisankę Wielkanocną

    Konkurs na Pisankę Wielkanocną

    Pisanka wielkanocna

    Przed świętami wielkanocnymi Żuławski Ośrodek Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich zorganizował konkurs plastyczny na wykonanie pisanki. Wpłynęło bardzo dużo przepięknych prac. Jury miało ogromy problem z wyłonieniem laureatów. Postanowiono przyznać tylko wyróżnienia, a wszystkim uczestnikom podziękować słodkim upominkiem. 13 kwietnia, pan dyrektor Tomasz Szlak, przekazał nagrody od organizatorów oraz wręczył wyróżnienie dla Weroniki Greber, uczennicy klasy I.

     

    Tekst i foto: Dorota Gawrońska

  • II Gminny konkurs wiedzy o Św. Janie Pawle II

    II Gminny konkurs wiedzy o Św. Janie Pawle II

    W piątek 6 kwietnia 2018 o godz. 11.00 w Cedrach Wielkich odbył się II Gminny Konkurs wiedzy o św. Janie Pawle II organizowany przez Żuławski Ośrodek Kultury i Sportu. W konkursie rozgrywanym w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-VI i VII – III gimnazjum wzięło udział sześcioro uczniów naszej szkoły. Uczestnikami byli: Agata Gruźlewska klasa IV, Kinga Walencikowska i Julia Jankowska klasa V, Julia Przybylska klasa VI oraz Natalia Olechnowicz i Oriana Gara klasa VII. W kategorii VII – III gimnazjum nasza uczennica Natalia Olechnowicz zajęła drugie miejsce. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie.

  • Misterium Męki Pańskiej

    Misterium Męki Pańskiej

    Okres Wielkiego Tygodnia to czas zadumy i refleksji nad cierpieniem w życiu człowieka. Tradycyjnie w naszej szkole odbyło się Misterium Męki Pańskiej, zaprezentowane przez uczniów klasy siódmej w formie Biblijnej Drogi Krzyżowej. 
    Nie było to jednak tradycyjne nabożeństwo, a raczej współczesne i lokalne ujęcie tematu. Prowadzący (Natalia i Mikołaj) poprowadzili zebranych przez biblijne teksty dotyczące męki Jezusa. Fragmenty z "Biblii" przeplatane były filmami ze współczesnego życia: obrazami z Giemlic, sondami dotyczącymi zdrady, pomocy innym, roli mamy w życiu dziecka i znaczeniu śmierci przeprowadzonymi wśród uczniów naszej szkoły, a także fragmentami filmów fabularnych stworzonych w dużej mierze przez uczniów. Efekt dopełniał wzruszający teatr cienia (nad którym czuwali Oriana, Dawid, Mateusz i Kacper), a także gra światła i dźwięku (za który odpowiedzialni byli Patryk, Klaudia i Krystian). Całość wyreżyserował pan Sławomir Turzyński, z pomocą pani Karoliny Wolszczak i przy wsparciu księdza dziekana Janusza Mathea. W ten sposób uczniowie klasy siódmej wprowadzili społeczność szkolną w obchody Triduum Paschalnego. Na koniec Pan dyrektor Tomasz Szlak złożył wszystkim pracownikom i uczniom życzenia zdrowych i wesołych świąt Wielkiejnocy.

  • Pożegnanie zimy

    PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

     

    W jaki sposób można uczcić pożegnanie zimy? To pytanie dręczyło również nasz samorząd uczniowski gdy podczas zebrania zorientowaliśmy się, że 21 marca za pasem. Kreatywność naszych uczniów sprawiła, że 26 dzień marca na długo zapadnie w naszej pamięci. Rozpoczął się od bardzo ciekawie- od zamiany w ramach Dnia Samorządności.        Po wielu latach nasi nauczyciele znów mogli wrócić do szkolnych ławek, zaś uczniowie przejęli ich rolę. Przez jedną godzinę mogli wcielić się w nauczyciela matematyki lub przyrody… świetnie się przy tym bawiąc. Zaraz po tej ciekawej lekcji wszyscy zebrali się na szkolnym holu aby popodziwiać młodych artystów w ramach Drugiego Szkolnego Konkursu Mam Talent. Jury w składzie: p. Dorota Gawrońska- wychowawczyni klasy I, nauczycielka plastyki    i ks. Janusz Mathea oraz Oriana Gara- przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego miało niełatwe zadanie. W kategorii klas młodszych obejrzeliśmy pięć propozycji, zaś w klasach starszych cztery.

    Po długiej i burzliwej naradzie jury ogłosiło poniższy werdykt.

    Klasy 0-3

    Pierwsze miejsce: Patrycja Zeller i Oskar Karnat (klasa 0) oraz Zofia Wojtalik i Zofia Łaguna (klasa 2)

    Drugie miejsce: Oliwia Tarasiuk (klasa 3)

    Trzecie miejsce: Klaudia Matusz i Natalia Damian (klasa 0) oraz Nadia German (klasa 2)

    Klasy 4-7

    Pierwsze miejsce: Natalia Olechnowicz (klasa 7)

    Drugie miejsce: Julia Przybylska (klasa 6)

    Trzecie miejsce: Wiktoria Chechła i Amelia Radomska (klasa 4)

    Wyróżnienie: Dominik Lemiesz (klasa 5)

    Jednak to nie koniec! Chwilę po ogłoszeniu wyników na scenie zajęli miejsce… nauczyciele. Wzięli oni udział w Drugim Teście Wiedzy o uczniach. Zadania były przeróżne,    od rozpoznawania głosu po pytania dotyczące ulubionych dań. Po wyrównanej walce zwycięstwo odniosła Pani Karolina Lidke!

    Chwilę po zakończeniu tej zabawy wszyscy ubrali się aby tradycyjnie spalić marzannę i pożegnać zimę, która w tym roku zdecydowanie dała nam się dostrzec. Po wysłuchaniu krótkiej historii i pożegnaniu naszych ekologicznych kukiełek mogliśmy pośmiać się i pobawić jedząc kiełbaski, które usmażyliśmy na ognisku pod czujnym okiem opiekunów.

    W ciągu tego dnia każdy mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie. Kto wie, może właśnie dzięki godzinie w skórze nauczyciela ktoś odkrył swoje powołanie? Dziękujemy samorządowi uczniowskiemu za zorganizowanie tego święta i czekamy na kolejne!

     

    Tekst: Natalia Olechnowicz

    Zdjęcia: Dorota Gawrońska i Oriana Gara

  • Spotkanie Wielkanocne Koła Wolontariatu w Domu Seniora „Plaster Miodu” w Pszczółkach

    Spotkanie Wielkanocne                    Koła Wolontariatu                  w Domu Seniora                   „Plaster Miodu” w Pszczółkach

    Dnia 27 marca 2018 roku szkolne Koło Wolontariatu „ Pomoc daje moc” kolejny raz odwiedziło Babcie i Dziadków z Domu Seniora w Pszczółkach. Minęło trochę czasu od ostatniego spotkania więc i uczniowie i Dziadkowie mieli sobie dużo do opowiedzenia. W związku z tym, że było to spotkanie wielkanocne dzieci z Dziadkami i Babciami wykonywali kartki wielkanocne. Dziadkowie opowiadali jakie były w ich domach tradycje wielkanocne. Dzieciaki na koniec wręczyły kartki dla Dziadków , które zrobiły pod opieką Pani Karoliny.

    Spotkanie upłynęło bardzo przyjemnie i niestety szybko jednak już umówiliśmy się na kolejne spotkanie.

    Dziękujemy Dyrekcji Domu Seniora „Plaster Miodu” za możliwość spędzenia miłego czasu z Seniorami. Pani koordynator Ani za ciepłe przyjęcie za każdym razem, słowa otuchy dla naszych dzieci i uśmiech. I przede wszystkim naszym Dziadkom i Babciom , że chcą się podzielić z nami swoim czasem Joraz piękne jajo wykonane przez naszych Dziadków .

    Podziękowania dla Pani Karoliny Lidke i Anety Żebrowskiej za ponowne wsparcie , pomoc w organizacji wyjazdu.

    Jednocześnie witamy w Kole Wolontariatu nowego wolontariusza Kajetana Płotkę z klasy IV J

     

    Wioleta Wilk – koordynator Szkolnego Koła Wolontariatu.

     

     

     

  • Powiatowy konkurs czytelniczy

    Powiatowy konkurs czytelniczy

    POWIATOWY KONKURS CZYTELNICZY „ Z KSIĄŻKĄ NA TY”

     

    W dniach 20 i 21 marca br. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Giemlicach przystąpili do drugiego etapu VIII Powiatowego Konkursu Czytelniczego „ Z książka na ty” w Trąbkach Wielkich .  Wśród zdających znaleźli się:

    - Zofia Wojtalik z klasy II,

    - Michał Więckiewicz z klasy III,

    - Wiktoria Chechła z klasy IV,

    - Natalia Zeller z klasy V,

    - Julia Przybylska z klasy VI,

    - Oriana Gara z klasy VII.

     Tym razem uczestnicy  musieli się zmierzyć z testem wiedzy ze znajomości przeczytanej lektury. 

    Dla każdego rocznika przygotowane były lektury dostosowane do wieku dzieci : kl. II – „Puc, Bursztyn i goście”, kl. III – „Proszę słonia”, kl. IV – „Spotkanie nad morzem”, kl. V – „Duch starej kamienicy”, kl. VI – „Pozłacana rybka”, kl. VII – „Siódme wtajemniczenie”.

    W konkursie wzięli udział uczniowie  z 18 szkół podstawowych  powiatu gdańskiego.

    Z radością informujemy, iż Michał Więckiewicz zdobył III miejsce  i Julia Przybylska  również „wywalczyła” III miejsce.

    Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

     

    Tekst: Karolina Lidke

    Foto: Elżbieta Szczołek

     

  • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej

    Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej

    W środę 21 marca 2018 odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej

    „Młodzież zapobiega pożarom” Celem konkursu jest promocja przepisów pożarowych, historia i tradycje straży pożarnej oraz wiedza na temat technik pożarniczych.

      Naszą szkołę w I grupie wiekowej reprezentowali uczniowie:

    1.Emilia Olechnowicz

    2.Dorian Gara

    3.Bartosz Michta

    4.Kacper Wojtalik

    A w II grupie wiekowej – VII klasa – Kacper Kapusta

    Bartosz Michta zajął  III miejsce. Serdecznie gratulujemy.

  • XIII Gminny Konkurs Recytatorski

    XIII Gminny Konkurs Recytatorski

    W piątek – 23 marca – odbyła się trzynasta edycja Gminnego Konkursu Recytatorskiego pod hasłem „W moim domu rosną  wiersze…”. W tym roku organizatorzy postanowili upamiętnić twórczość wyjątkowej osoby – autorki m.in. wierszy dla dzieci - Wandy Chotomskiej. W konkursie wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych oraz przedszkola samorządowego z terenu naszej Gminy. Oficjalnego  otwarcia  uroczystości dokonał dyrektor Tomasz Szlak, który po krótkim wystąpieniu i przywitaniu gości, przekazał tradycyjnie prowadzenie imprezy uczniom. Prowadzącymi byli: Wiktoria Chechła z klasy IV oraz Szymon Jastrzębski z klasy III. Nad całością czuwała pani Karolina Lidke oraz siedząca w bujanym fotelu, Wanda Chotomska, w której postać wcieliła się uczennica klasy IV – Agata Gruźlewska. Wśród baśniowej dekoracji autorstwa Pani Doroty Gawrońskiej na złotym podeście usłyszeć można było różne znane i mniej znane wierszy poetki.  Recytacji bacznie przysłuchiwało się jury w składzie:

    - pani Justyna Słowińska – Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Cedry Wielkie;

    - pani Jolanta Juszkiewicz – aktorka i reżyserka, założycielka Teatru Kropka Theatre;

    - pani Joanna Kowalczyk – Kierownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej – Filia Pruszcz Gdański.

    Komisja przyznała następujące miejsca oraz wyróżnienia:

    Kategoria klasy 0

    I miejsce – Blanka Kopaczewska

    II miejsce – Natalia Damian

    III miejsce – Iga Nowomiejska

    Wyróżnienia: Bartosz Cichocki i Paulina Piasek

    Kategoria klasy I

    I miejsce- Oliwia Duchnowska

    II miejsce – Laura Tyszka

    III miejsce – Igor Szerszeń

    Wyróżnienie : Marika Chajbos

    Kategoria klasy II

    I miejsce – Julia Potrac

    II miejsce – Kornelia Dereszkiewicz

    III miejsce – Zofia Wojtalik

    Wyróżnienie: Maksymilian Pogorzelski

     

    Kategoria klasy III

    I miejsce- Karolina Stobierska

    II miejsce – Mateusz Jarząbek

    III miejsce – Szymon Jastrzębski

    Wyróżnienie: Zuzanna Gawryś

    Kategoria klasy IV

    I miejsce- Anastazja Pietrucha

    II miejsce – Marcelina Grzylewska

    III miejsce – Natalia Dulęba

    Wyróżnienie: Wiktoria Chechła

    Kategoria klasy V

    I miejsce – Aurelia Solarz

    II miejsce – Michalina Górna

    III miejsce – Kinga Walenczikowska

    Wyróżnienie: Magdalena Miąskowska

    Kategoria klasy VI

    I miejsce – Julia Przybylska

    II miejsce – Julia Piotrowska

    III miejsce – Oliwia Bryks

    Wyróżnienie: Julia Peda

    Kategoria klasy VII

    I miejsce- Natalia Olechnowicz

    II miejsce – Wiktoria Partyka

    III miejsce – Wiktor Polanowski

    Wyróżnienie: Amelia Gleba – Sawicka.

    Wszystkim uczestnikom gratulujemy  występów i zapraszamy na XIV Gminny Konkurs Recytatorski już w listopadzie tego roku.

    Chcielibyśmy podziękować sponsorom:

    - Wójt Gminy Cedry Wielkie

    - Firma „Samfix - Papier” z Gdańska

    - Firma „Salvit – Prima” z Gdańska

    - Bank Spółdzielczy w Pruszczu Gdańskim

    - Państwo Jadwiga  i Jan Szaniawscy z Giemlic

    - Rada Rodziców przy SP Giemlice

    Tekst: K. Lidke

    Foto: D. Gawrońska

  • Międzynarodowy Konkurs matematyczny Kangur w naszej szkole

    Międzynarodowy Konkurs matematyczny Kangur w naszej szkole

    Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „Kangur Matematyczny”

    Dnia 15 marca 2018 roku odbyła się w naszej szkole kolejna XXVII edycja  Międzynarodowego Konkursu Matematycznego „Kangur Matematyczny”, którego głównym organizatorem jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych Kangourou Sans Frontières.

    W Polsce głównym organizatorem Konkursu jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy       i Nauk Matematycznych, z siedzibą w Toruniu przeprowadzające Konkurs pod patronatem Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

    W tym dniu uczniowie naszej szkoły z klas II, III, IV, V, VI i VII  przez 75 minut zmagali    się z zadaniami konkursowymi.  

    „Kangur” wywodzi się z Australii, gdzie został zainaugurowany w latach osiemdziesiątych przez światowej sławy popularyzatora matematyki Petera O’Hallorana. W 1990 roku po raz pierwszy zorganizowano go w Europie, na terenie Francji i podobnie jak w Australii zyskał od razu dużą popularność. W Polsce organizowany jest od 1992 roku.

    Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny” jest w chwili obecnej najbardziej masową imprezą matematyczną na świecie.

    Głównym celem konkursu jest szeroka popularyzacja matematyki. „Kangur Matematyczny” w niezawodny sposób integruje młodzież całego świata, bowiem w tym samym dniu i o tej samej godzinie uczniowie wielu krajów rozwiązują te same zadania, a laureaci mają możliwość uczestniczenia w zagranicznych wycieczkach i międzynarodowych obozach naukowo-rekreacyjnych.

    Konkurs ma charakter jednorazowego testu. Zadania oraz termin są ustalane przez Międzynarodową Komisję. Na rozwiązanie testu przeznaczone jest 75 minut.

    Konkurs w naszej szkole został przeprowadzony w czterech kategoriach.

    A to nasi matematycy:

    „Żaczek” - klasa II

    klasa II: 2 uczniów

    1. Zosia  Łaguna
    2. Xavier  Więcek

    „Maluch” - klasy III i IV

    klasa III: 5 uczniów

    1. Jakub Ciach
    2. Joanna Jankowska
    3. Szymon Jastrzębski
    4. Oliwia Tarasiuk
    5. Michał Więckiewicz

     

    klasa IV: 2 uczniów

    1. Wiktoria Chechła
    2. Kajetan Płotka

    „Beniamin” - klasy V i VI

    klasa V:  2 uczniów

    1. Dominik Lemiesz
    2. Karol Węgrzyn

    klasa VI: 1 uczennica

    1. Julia Przybylska

    „Kadet” - klasy VII i Gimnazjalne

    klasa VII:  2 uczniów

    1. Natalia Olechnowicz
    2. Mikołaj Szaniawski

    Łącznie swoich sił próbowało 14 uczniów. Zadania były dość trudne, ale uczestnicy dzielnie zmagali się z zadaniami. Po ukończeniu konkursu każdy z uczestników otrzymał pamiątkę          w postaci jednej z pięciu zabawek logicznych z drutu.

    Wyniki poznamy w maju.

    Wszystkim uczestnikom życzymy maksymalnej ilości punktów i trzymamy za nich kciuki!

     

                                                             Szkolny koordynator konkursu
                                                          Halina Kałęcka

    .  

  • Wycieczka do Akwarium w Gdyni

    Wycieczka do Akwarium w Gdyni

    W minioną sobotę uczniowie naszej szkoły  wzięli udział w kolejnym wyjeździe w ramach projektu „Lepszy start Młodego Żuławiaka”. Tym razem odwiedziliśmy  Akwarium w Gdyni.  Każdy z uczestników mógł dotknąć pływających ryb i podziwiać ryby drapieżne, których nie można było dotykać. Na jednej z wystaw  dowiedzieli się , w jakim czasie rozkładają się śmieci pozostawione na plaży oraz  jakie stanowią one zagrożenie dla ryb bądź ptactwa. Oprócz ryb spotkali innych mieszkańców wód  od meduz przez langusty  po węże i krokodyle.   Dzieci mogły obejrzeć  w powiększeniu  mikroorganizmy żyjące w Bałtyku.  Kolejnym etapem wycieczki była wizyta w Muzeum Morskim w Gdańsku i  znajdująca się na pierwszym piętrze obiektu wystawa "Ludzie, statki, porty".  Ekspozycja jako jedyna w Polsce w interaktywny i multimedialny sposób przedstawia problematykę morską (budownictwo okrętowe, nawigacja, technika morska i życie na morzu, archeologia podwodna).

    Dzieci  mogły się dowiedzieć, jak powstaje wir wodny i fala tsunami, jak działa bateria słoneczna oraz obejrzeć na nieboskłonie konstelacje nieba północnego. Wcielały  się w rolę kapitana i dowodziły jednostką z pokładu mostka kapitańskiego. Na  makiecie  żaglowca o długości 7 m ładowały skrzynie z towarem , a w basenie  sterowały  modelami różnego typu jednostek pływających.  Mogły wejść do szalupy ratunkowej,  pokierować łodzią podwodną czy „wyskakać” melodie marynarskich pieśni.

    Wyjazd należał do udanych. Wszyscy zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do domu.

    Tekst i foto: Karolina Lidke

  • Przedstawienie „Król Maciuś Pierwszy”

    Przedstawienie „Król Maciuś Pierwszy”

    Przedstawienie „Król Maciuś Pierwszy”

    Po raz kolejny nasi uczniowie mieli okazję  obejrzeć spektakl bez opuszczania murów szkoły. 23 lutego o godz. 10.00 rozpoczęła się internetowa transmisja przedstawienia Teatru Banialuka z Bielska-Białej na motywach powieści Janusza Korczaka „Król Maciuś Pierwszy”  w reżyserii  Konrada Dworakowskiego.

    W spektaklu padło  niewiele słów, mimo tego widowisko podejmowało ważne i uniwersalne tematy: odpowiedzialności za siebie i innych, władzy, wojny, ale także relacji międzyludzkich, przyjaźni i potrzeby bliskości.

    Znakomita  scenografia autorstwa Mariki Wojciechowskiej w doskonały sposób  zilustrowała  kolejne wydarzenia. Twórcom przedstawienia udało się za pomocą kostiumu, gestu, ruchu, obrazu i muzyki stworzyć pole gry dla wyobraźni widzów.

    Kiedy Maciuś zostaje Królem szybko dochodzi do wniosku, że nie jest w stanie sprostać wyzwaniom związanym z koniecznością  sprawowania władzy. Stąd nasuwają się  pytania: czy świat dorosłych jest gotowy na rządy dzieci i czy dzieci, w ogóle mogą być gotowe na rządzenie światem dorosłych?

    Uczniowie w skupieniu obejrzeli spektakl.

    Karolina Lidke

  • Wyjazd na mecz Trefl Sopot- Rosa Radom

    Wyjazd na mecz Trefl Sopot- Rosa Radom

    Dnia 3 marca grupa dzieci na zaproszenie Trefla Sopot wzięła udział w meczu pomiędzy Treflem Sopot a Rosą Radom. Jest to kolejne sportowe wydarzenie w jakim udział biorą uczniowie szkół z terenu Gminy Cedry Wielkie, kontynuując udział w akcji „Szkolny Basket”. Dodatkową atrakcją i promocją gminy była możliwość wystąpienia w roli dziecięcej eskorty podczas przedmeczowej prezentacji zawodników, oraz podczas zejścia z boiska zawodników Trefla po wygranym meczu, który zakończył się wynikiem 90:76 dla Trefla Sopot. Na zakończenie meczu dzieci wręczyły podziękowanie za zaproszenie i możliwość udział w meczu na ręce kapitanów obu drużyn.

  • Wyjazd na Lodowisko

    Wyjazd na Lodowisko

    Dnia 27 Lutego uczniowie klas III – VII brali udział w już w drugich zajęciach na lodowisku. Zajęcia miały charakter nauki i doskonalenia umiejętności jazdy na łyżwach. Co dla niektórych początki były trudne w utrzymaniu się na lodzie. Lecz z czasem wszyscy opanowali podstawowe umiejętności jazdy i mogli się cieszyć z spędzonego czasu na lodzie.

    Bartłomiej Więckowski

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Giemlicach
    Giemlice 1
    83-022 Suchy Dąb
  • (+48)58 692 61 44

Galeria zdjęć