Dnia 12 października obchodziliśmy podwójne święto: Pasowanie Pierwszoklasistów oraz Dzień Edukacji Narodowej. Przybyli na nie Pani Bożena Daszewska Przewodnicząca Rady Gminy Cedry Wielkie, Pani Maria Gierszewska Kierownik Referatu Oświaty i Sportu, pracownicy szkoły, rodzice i dzieci.
Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia Sztandaru Szkoły i odśpiewania Hymnu Narodowego. Następnie pierwszoklasiści zaprezentowali część artystyczną, która miała za zadanie udowodnić, że zasługują na przyjęcie w poczet uczniów naszej szkoły. Pierwszoklasiści złożyli ślubowanie na sztandar szkoły i zostali pasowani przez pana dyrektora Tomasza Szlak. Pani Bożena Daszewska i Maria Gierszewska w imieniu Pana Wójta Gminy Cedry Wielkie złożyły życzenia maluchom i wręczyły drobne prezenty.
W dalszej części uroczystości nastąpiło wręczenie Panu Bartłomiejowi Więckowskiemu aktu nauczyciela mianowanego i uroczyste złożenie ślubowania. Następnie pani Bożena Daszewska i Maria Gierszewska złożyły wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły życzenia z okazji dnia KEN. Pan dyrektor Tomasz Szlak wręczył nagrody wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom administracji i obsługi. Samorząd szkolny przygotował część artystyczną dla wszystkich pracowników i wręczył po symbolicznej róży. Kończąc już uroczystość pan dyrektor złożył wszystkim pracownikom szkoły życzenia i podziękował za dotychczasową pracę na rzecz rozwoju naszej szkoły.
Dnia 30 września obchodzimy Dzień chłopaka. Dziewczynki z grupy przedszkolnej również uczciły to święto. Były uściski, życzenia oraz słodki poczęstunek zarówno dla chłopców jak i dla dziewczynek. Wszyscy chłopcy otrzymali prezenciki- krawaty jak na prawdziwego chłopaka przystało, a na koniec zabawa dyskotekowa z wesołą muzyką, tańcami, balonami i kolorowymi wstążkami. Jeszcze raz życzymy wam : Sebastianie, Ignasiu, Krzysiu, Adasiu, Maksiu, Marcelku, Patryku, Kubusiu samych uśmiechów, dużo kolegów oraz spełnienia waszych najskrytszych marzeń.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Ptaków w dniu 1 października 2018 roku, uczniowie z klasy czwartej i piątej wzięli udział w prelekcji pt. „Ptaki w obliczu śmieci” przeprowadzonej przez panią Alicję Bielską ze stacji Ornitologicznej w Gdańsku. Spotkanie zorganizował Żuławski Ośrodek Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich. Ogromne podziękowania dla ZOKiS za zorganizowanie interesującej lekcji.
Celem spotkania było zwrócenie uwagi na zagrożenia przed jakimi stoją ptaki i inne zwierzęta w związku z zanieczyszczeniem środowiska , a zwłaszcza ekosystemu wodnego. Miało ono również na celu zachęcenie wszystkich do zaangażowania się w ochronę środowiska.
DZIEŃ CHŁOPAKA W NASZEJ SZKOLE
W piątek 28 września w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Patronat nad całą uroczystością objął Samorząd Uczniowski. Zorganizował wspólną zabawę oraz kawiarenkę, dopełnieniem świetnej zabawy był wspólny taniec „belgijki”. Specjalnie dla naszych Panów, Samorząd przygotował szkolny escape room. Zadania, które mieli Panowie do odgadnięcia pochodziły z różnych dziedzin.
Wszyscy w tym dniu integrowali się w zabawie czerpiąc wiele radości z możliwości wspólnego spędzenia czasu na szkolnej imprezie. Takie wydarzenia pokazują, że szkoła to nie tylko miejsce ciężkiej umysłowej pracy, ale również rozrywki.
Dzień Chłopaka w klasach I-II
Dzień Chłopaka obchodzony jest co roku 30 września. Z tej okazji dziewczyny z klasy I i II wraz z wychowawczyniami, przygotowały dla chłopców miłą niespodziankę – dyskotekę z konkursami. Wszyscy świetnie się bawili, były tańce, tradycyjna zabawa z krzesełkami oraz konkurencje sportowe. Na koniec chłopaki zostali obdarowani pamiątkowymi dyplomami i wąsiskami. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku. Naszym kolegom dużym i małym życzymy jeszcze raz wszystkiego najlepszego!!!
„Sprzątanie świata ” - razem możemy więcej!
Kolejny raz uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do Akcji Sprzątania Świata, która odbyła się w dniach 21 – 23 września. Akcja ta na celu poszanowanie promowanie nieśmiecenia i edukację odpadową oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na nasze otoczenie.
Tegoroczna jubileuszowa 25 Akcja Sprzątanie Świata przeprowadzona pod hasłem „ Akcja – Segregacja! 2x więcej, 2x czyściej” związana była z segregacją odpadów. W akcji wzięli udział uczniowie wszystkich klas. Najmłodsi sprzątali teren wokół budynku szkolnego, a klasy starsze poszły posprzątać miejscowość Giemlice. Śmieci nie było zbyt dużo, co dowodzi, że świadomość poszanowania i dbania o nasze środowisko wciąż wzrasta wśród mieszkańców.
Pamiętajmy „Sprzątanie świata” to wspólna lekcja poszanowania środowiska.
WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
W piątek 21 września w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Kandydaci zaprezentowali swoje pomysły na plakatach oraz podczas wspólnego spotkania ze społecznością szkolną.
Głosowanie wyłoniło następujący skład:
Przewodnicząca Samorządu – Gara Oriana
Zastępca Przewodniczącej – Chechła Wiktoria
Skarbnik – Jankowski Marcin
Sekretarz – Gruźlewska Agata
Życzymy wielu ciekawych pomysłów.
18 września uczniowie klasy I naszej szkoły wzięli udział w kampanii „Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu”. Celem kampanii było promowanie zrównoważonego transportu w miastach i gminach oraz zmianę zachowań mieszkańców. Dzieci miały okazję porozmawiać z policjantem na temat bezpieczeństwa w szkole i w drodze do szkoły. Oprócz pogadanki uczniowie utrwalili bezpieczne zachowanie na drodze podczas zajęć praktycznych w miasteczku ruchu drogowego. Dodatkowym punktem kampanii był konkurs plastyczny pod hasłem „Pieszo, rowerem, a może tramwajem? Czyli moja przyszłość bez samochodu”. Autorzy wyróżnionych prac otrzymali nagrody niespodzianki, a pozostali uczestnicy konkursu drobne upominki. Czas oczekiwania na spotkanie z policjantem uczniowie wraz z wychowawczynią wykorzystali odwiedzając bibliotekę gminną oraz pocztę w Cedrach Wielkich i pobliskie place zabaw. To był dzień bogaty w wydarzenia a przyswojone treści o ruchu drogowym na pewno przyczynią się do zwiększenia świadomości dzieci w zakresie bezpiecznego poruszania się po drogach .
Wizyta specjalnego gościa
w oddziale przedszkolnym
W dniu dzisiejszym naszych najmłodszych bąbli odwiedził policjant
z Komisariatu w Cedrach Wielkich - Pan Rafał Waśko.
Celem spotkania było opowiedzenie o pracy policjanta oraz temat bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły.
Dzieciaki na początku lekko stremowane obserwowały Pana policjanta by już po chwili „ zasypać” go milionem pytań J Odpowiadały na pytania jak trzeba przechodzić przez ulicę, czy można jeździć bez pasów. Naszego dzieciaki wiedziały również jak powinien być wyposażony rowerzysta wyjeżdżając poza teren domu.
Czas upłynął bardzo szybko i w radosnej atmosferze. Na zakończenie Kubuś wręczył od całej grupy podziękowanie Panu Rafałowi. Pan policjant powiedział, że powiesi je przy swoim biurku – trzymamy za słowo J
Składamy serdeczne podziękowania Panu Komendantowi Komisariatu w Cedrach Wielkich Markowi Silarskiemu o oddelegowanie Pana Rafała na spotkanie z naszymi dziećmi.
Panu Rafałowi Waśko dziękujemy za przybycie i za to, że zawsze możemy liczyć na jego wsparcie w kwestiach zajęć prelekcyjnych w naszej szkole.
Od 3 września 2018 roku w naszej szkole powstał oddział przedszkolny. Dzieci w wieku od 3 – 6 lat rozpoczęły swoją przygodę ze szkołą. Dzień rozpoczynamy o godzinie 8.00 .Do dyspozycji dzieci zostały przeznaczone dwie sale. Sala niebieska – morska , która na ścianach ma cały podwodny świat. Pełni ona funkcję zabaw, czytania bajek , czasu relaksu. Druga sala jest salą zieloną , której ściany zaprzyjaźniły się z zwierzątkami oraz lasem. Dzieci uczą się współżycia w grupie, samodzielności oraz zawierają nowe znajomości. Starają się być samodzielne i koleżeńskie. Z chęcią uczą się nowych rymowanek
i piosenek. Obecnie ulubioną piosenką naszych maluchów jest „ Boogi Woogi” . Dzieci mają również zajęcia z języka angielskiego jak
i religii. Dzień kończymy o godzinie 13.00
Czas spędzony w przedszkolu ma być dla dzieci przede wszystkim czasem uśmiechu , radości i nową przygodą.
Witamy jeszcze raz najważniejszych : Krzyś, Adaś, Marysia, Ignacy, Milena, Misia, Maja , Wiki, Zuzia, Marcel, Maksio, Patryk, Kuba, Martynka, Amelia, Nikola, Tosia, Amelka, Marcelinka, Sebastian
Wychowawca oddziału przedszkolnego : Monika Elias
Pomoc nauczyciela : Katarzyna Jaszczuk, Wioleta Wilk
Jak co roku na początku września rozpoczynamy nowy rok szkolny. Tak też się stało w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Giemlicach. Uroczystą akademię poprzedziła msza święta celebrowana przez ks. dziekana Janusza Mathea. Następnie wszyscy zgromadzili się w holu naszej szkoły. Na tą uroczystość przybył Pana Janusz Goliński Wójt Gminy Cedry Wielkie, nauczyciele, pracownicy obsługi i administracji, rodzice dzieci oraz nasi wychowankowie. Pan Tomasz Szlak dyrektor szkoły przywitał wszystkich zgromadzonych. Powitał również małych przedszkolaków, którzy od tego roku szkolnego będą uczęszczać do przedszkola w naszej szkole. Pan dyrektor podziękował nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi oraz niektórym rodzicom za pomoc w przygotowaniu szkoły po generalnym remoncie. Wszystkim zgromadzonym podobała się “nowa” szkoła. Na koniec sygnał dzwonka szkolnego ogłosił oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 dla uczniów i dzieci z oddziału przedszkolnego rozpocznie się 3 września 2018 r.
7:30 uroczysta msza święta w kościele w Giemlicach
8:30 uroczysta akademia w holu szkoły
Dowóz dzieci:
Cedry Wielkie ( na wysokości burgerowni) 7:00
Dlugie Pole: 7:10
Giemlice: 7:15
Odwóz dzieci:
Giemlice szkoła : 9:45
Długie Pole : 9:50
Cedry Wielkie : 10:00
Dyrektor szkoły
Tomasz Szlak
Podsumowanie konkursu „Jem owoce i warzywa, bo to dobrze na mnie wpływa”
Co roku firma Salvit – Pirima organizuje wojewódzki konkurs artystyczny, którego celem jest promowanie zdrowego stylu życia. W tym roku trzeba było nagrać film pod hasłem „Witaminy i owoce są potrzebne, by mieć moce”. Naszą szkołę reprezentował film przygotowany przez klasę I pod opieką Pani Doroty Gawrońskiej. 19 czerwca 2018 roku pan dyrektor Tomasz Szlak w imieniu właściciela firmy Salvit – Prima, pana Jarosława Matyszczaka, przekazał nagrody uczestnikom. Choć nie udało się zdobyć głównej nagrody cieszy fakt, że mali aktorzy spisali się znakomicie.
15 czerwca przy naszej szkole odbył się Festyn Rodzinny. Przy wspólnym udziale dyrekcji, pracowników szkoły oraz Rady Rodziców, dzieci bawiły się i spędzały czas razem ze swoimi rodzicami i rodzeństwem. Mogły wziąć udział w zabawach ruchowych, których ukoronowaniem było losowanie wspaniałych nagród, ufundowanych przez Radę Rodziców oraz sponsorów. Jak co roku mamy prowadziły kawiarenkę, w której królowały pyszne ciasta, można był również zjeść zapiekanki oraz kiełbaski z grilla i grochówkę. Dziewczyny z Samorządu Szkolnego serwowały przepyszne naleśniki z mnóstwem dodatków. Na Festyn przybyli również strażacy oraz policjanci, aby dzieci mogły obejrzeć wozy służbowe a także porozmawiać z nimi o ich pracy. Dzięki uprzejmości Pana Jarosława Matyszczak, właściciela firmy „Salvit-Prima”, dzieciaki mogły do woli bawić się na „dmuchańcu”. Podczas części artystycznej wystąpiły Natalia Olechnowicz, Wiktoria Chechła, Ola Baranowska, Amelia Radomska oraz uczniowie klasy II.
Kiedy zakończono wspólne zabawy, Pan Dyrektor Tomasz Szlak, wylosował główne nagrody: rower, 2 deskorolki, konsolę Sony oraz voucher do „Żuławskiego Dworu”.
Jeszcze raz chcielibyśmy serdecznie podziękować sponsorom: Radzie Rodziców, Firmie „Salvit-Prima”, Restauracji „Żuławski Dwór”, Państwu Jadwidze i Janowi Szaniawskim oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji Festynu.
Bardzo dziękujemy!
VIII Powiatowy Konkurs Czytelniczy – „Z książką na Ty”
Zakończył się trójetapowy konkurs pod honorowym patronatem Wójta Gminy Trąbki Wielkie i Starosty Gdańskiego - „Z książka na Ty”. Uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród uczestnikom odbyło się 6 czerwca w Szkole Podstawowej im. Marii Kownackiej w Kłodawie. Nagrody książkowe wręczał starosta Stefan Skonieczny. Obecna była również Małgorzata Kłos, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku, która w swoim wystąpieniu zachęcała dzieci do dalszego czytania, wskazując na jego wielką rolę w rozwoju wyobraźni i kreatywności.
W konkursie startowało 19 szkół z powiatu gdańskiego. Łącznie w II etapach wzięło udział 184. uczniów. Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Giemlicach, jako jedyna z gminy wzięłą udział w tym konkursie i w ogólnej klasyfikacji zajęła zaszczytne VI miejsce. „Pięknie czytała” Natalia Olechnowicz z klasy VII zajmując I miejsce. Znajomością obowiązkowych lektur wykazali się: Michał Więckiewicz z klasy III, zajmując III miejsce oraz Julia Przybylska z klasy VI zajmując również III miejsce. Nagrodzone zostały wszystkie szkoły które przystąpiły do rywalizacji.
To pierwszy taki sukces reprezentantów szkoły w Giemlicach. Do konkursu przygotowywały uczniów Karolina Lidke i Elżbieta Szczołek. Laureatom gratulujemy i oczekujemy przynajmniej takich samych wyników w przyszłym roku.
Dzień Mamy i Taty w Domu Seniora
7 czerwca grupa Szkolnego Koła Wolontariatu „ Pomoc daje moc” po raz kolejny odwiedziła Dom Seniora w Pszczółkach. Grupa wolontariuszy zaprezentowała tym razem piosenki na Dzień Mamy i Dzień Taty. Po występach nastąpiły rozmowy z naszymi Dziadkami i Babciami. Jak zwykle czas przepełniony uśmiechem i ciepłem szybko minął. Na pożegnanie obiecaliśmy, że po wakacjach widzimy się ponownie. Podsumowując chciałabym jako koordynator wolontariatu podziękować przede wszystkim tym, bez których Szkolne Koło Wolontariatu nie mogłoby działać -Wolontariuszom „ Pomoc daje moc” :
Oliwia, Szymon, Kuba, Ania, Wiktoria, Amelia, Ola, Kajtek, Agata, Julka, Natalia, Dawid, Adrian, Bartosz, Paulina, Julka, Emilka, Oriana, Natalia, Mikołaj, Dawid - jesteście wielcy!
Podziękowania również dla Pani Karoliny Lidke oraz Anety Żebrowskiej za pomoc i zaangażowanie w wyjazdach wolontariatu.
10 maja 2018 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Apel rozpoczął Dyrektor Szkoły Pan Tomasz Szlak, który nawiązał do symboli narodowych Polski i ich znaczeniu dla naszej tożsamości narodowej. Następnie klasy IV, V i VI pod okiem Pani Karoliny Lidke oraz Pana Macieja Jaskulskiego odegrały przedstawienie poświęcone temu ważnemu wydarzeniu. Uczniowie starali się przybliżyć okoliczności w jakich uchwalono Konstytucję oraz jej najważniejsze postanowienia. Przypomnijmy, że Konstytucja 3 maja jest pierwszym tego typu dokumentem ustanowionym w Europie i drugim na świecie.
23 maja uczniowie klasy III wraz z wychowawcą Jolantą Abramowicz wybrali się na wycieczkę turystyczną do Ujścia Wisły w Świbnie. Po dotarciu na miejsce klasa przepłynęła promem do Mikoszewa gdzie wędrując ścieżką przyrodniczą przez las dotarła do rezerwatu „Mewia Łacha”. Uczniowie mogli tam zaobserwować różne gatunki rybitw, mew, kormoranów, a także fok. Całość podsumował wspólny klasowy piknik i zbieranie bursztynu.
Dzień Mamy to wyjątkowe Święto. W naszej szkole odbyło się pod hasłem „Niech Nam Żyją Wszystkie Mamy”. Uroczystość przygotowały dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klasy II. Dzieci zaprezentowały montaż słowno – muzyczny i scenkę „Dwie Mamy”. Występy małych artystów wzbudziły głębokie wzruszenie i radość. Dzieci wręczyły mamom własnoręcznie wykonane upominki i przygotowały wystawę portretów. Mamy z dużym sukcesem odnajdowały siebie wśród zaprezentowanych prac. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem.
16 maja uczestnicy gminnego konkursu wiedzy o regionie "Żuławy Nasza Mała Ojczyzna" oraz grupa przedszkolna wraz z opiekunką, panią Anną Zatorską wzięli udział w wycieczce po okolicy. Dzieci, oprowadzane przez panią Katarzynę Czaykowską, zwiedziły kościół w Cedrach Wielkich, Krzywym Kole, ruiny kościoła w Steblewie. Ciekawą atrakcją dla nich była wizyta w pasiece pana Andrzeja Brzyszcza, gdzie miały okazję skosztować miodu prosto z woskowego plastra. Pyyycha! Wycieczka zakończyła się zwiedzaniem domu podcieniowego w Trutnowach, gdzie gospodyni, pani Elżbieta Skirmuntt- Kufel poczęstowała młodych turystów kiełbaskami z grilla i słodkim wafelkiem. Pogoda dopisała i wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.