Szkolne Koło Wolontariatu

Nawigacja

  • Rejs po Martwej Wiśle

    W poniedziałek 6 maja 2019 roku, kolejny raz uczniowie naszej szkoły wzięli udział w rejsie statkami po Martwej Wiśle zorganizowanym w ramach porozumienia pomiędzy naszą  gminą i ŻEGLUGĄ WIŚLANĄ. Tym razem byli to uczniowie z klas III i IV. Każda klasa ze swoją wychowawczynią płynęła innym statkiem. Klasa IV płynęła „Anią” z panem Łukaszem, a klasa III pływała „Aleksandrą” z panem Krzysztofem. Uczniowie mogli nie tylko uczestniczyć w rejsie, ale również spróbować swoich sił w sterowaniu łodzią.

    Po zakończonym rejsie dzieci miały zorganizowane ognisko z kiełbaskami oraz zabawy sportowe przygotowane przez ŻOKiS w Cedrach Wielkich. Kiełbaski oraz gorąca herbatka bardzo uczniom smakowały, a rywalizacje sportowe wzbudziły wśród nich wiele emocji. Bardzo dziękujemy za możliwość udziału w tych zajęciach, które w wielu uczniach wzbudziły większe zainteresowanie żeglarstwem, a wspólne zabawy z uczniami innej szkoły pozwoliły nam się bardziej zintegrować z nimi.

     

  • Karta Rowerowa klasy IV

     

    Ubieganie się uczniów klasy czwartej o kartę rowerową wiąże się z różnymi wymaganiami. Jednym z nich jest egzamin z umiejętności praktycznych z uwzględnieniem zasad ruch drogowego do którego przystępuje klasa czwarta po zakończeniu w szkole cyklu lekcji poświęconych przepisom ruchu drogowego,  poznaniu znaków drogowych, obsługi technicznej i obowiązkowego wyposażenia roweru  oraz pomocy przedmedycznej. Po pomyślnym zdaniu testu z wiadomości teoretycznych klasa czwarta przystąpiła 10 maja 2019 roku do egzaminu z umiejętności praktycznych na miasteczku Ruchu Drogowego w Cedrach Wielkich. Przed samym egzaminem każdy uczeń miał możliwość zapoznania się z miasteczkiem oraz odbycia kilku jazd próbnych. Na egzamin przyjechali policjanci z Komendy  powiatowej w Pruszczu Gdańskim. Po krótkim omówieniu, jak będzie wyglądał egzamin oraz wspólnym przejściu trasy odbyło się egzaminowanie uczniów. Wielu zdało egzamin pomyślnie za pierwszym razem, niektórym wystarczyły uwagi i dodatkowe pytania o popełnione błędy na które musieli odpowiedzieć, a niektórzy musieli jeszcze raz przystąpić do jazdy egzaminacyjnej. Ostatecznie udało się wszystkim pomyślnie zdać egzamin z umiejętności praktycznych z uwzględnieniem zasad ruch drogowego. Została jeszcze uczniom do zaliczenia w szkole pomoc przedmedyczna  i obsługa techniczna roweru. Miejmy nadzieję, że to też uda się pomyślnie zdać i każdy uczeń klasy czwartej otrzyma kartę rowerową pozwalającą samodzielnie poruszać się po drogach.

  • Zajęcia żeglarskie dla klasy II

    Zajęcia żeglarskie

     

    Uczniowie klasy II uczestniczyli w zajęciach żeglarskich na przystani w Błotniku. Młodzi przyszli żeglarze odbyli szkolenie z udzielania pierwszej pomocy, a następnie zostali zapoznani  podstawowymi nazwami części łódki. Potem nadszedł czas na praktykę. Samodzielne sterowanie żaglówką było niezapomnianą przygodą. Wszyscy spisali się doskonale i łyknęli bakcyl żeglarstwa. Z niecierpliwością czekają na kolejne zajęcia.

  • Spektakl Elementarz Młodego Patrioty

    Spektakl Elementarz Młodego Patrioty

    Dnia 8 maja 2019 r. w naszej szkole gościliśmy Teatr Profilaktyczny Edukacja i Animacja „MAGIK” z Białegostoku z przedstawieniem pt. „Elementarz młodego patrioty”. Na szkolnej scenie uczniowie mogli obejrzeć niesforną Zosię, która po wielu perypetiach stała się wielką patriotką. Spotkanie z bohaterem narodowym jakim jest Józef Piłsudski sprawiło, iż Zosia zapragnęła służyć oddanie swojej Ojczyźnie. Niezwykłe przygody Zosi odmienił jej spojrzenie na nasz kraj oraz na zasłużonych bohaterów narodowych. Od tej chwili Zosia zaczęła darzyć wielką miłością swoją Ojczyznę a bohaterom narodowym oddawała zasłużony szacunek. Perypetie głównej bohaterki za pewne przyczyniły się do poszerzania wśród naszych uczniów świadomości narodowej. Zatem pielęgnujmy naszą świadomość narodową. Podkreślajmy to, że jesteśmy Polakami.

  • II śniadanie - koktajle

    II śniadanie - koktajle

    ZDROWE ODŻYWIANIE – KOKTAJLI  DEGUSTOWANIE

     

    To już kolejna szkolna akcja, w której promujemy zdrowe odżywianie i kształtujemy zdrowy tryb życia. 28 marca uczniowie przynieśli do szkoły potrzebne składniki, takie jak: banany, kiwi, jabłka, pomarańcze, jagody, maliny, marchewki, szpinak, pietruszka, mango,  z których zostały wykonane pyszne, pełne witamin, zdrowe koktajle mleczno - owocowo – warzywne. Chętni degustatorzy otrzymali kubeczek, do którego nalewano zdrowe napoje. Wszyscy uczniowie mogli nie tylko skosztować, ale i podziwiać piękna kolorystykę napojów,  ponieważ przygotowane zostały w szklanych dzbankach. W trakcie długiej przerwy całość została wypita.  

    Spożywanie napojów przygotowanych ze świeżych owoców, mleka czy jogurtu jest z pewnością zdrowsze i smaczniejsze  niż kupowanie przetworzonych produktów często uzupełnianych przez chemiczne wspomagacze.

    Wszystkim smakowało i każdy degustator miał uśmiechniętą buzię. Sukcesem akcji okazał się fakt, iż wielu uczniów podkreślało, że będzie namawiać rodziców lub samodzielnie wykonywać jak najczęściej takie koktajle w swoim domu.

  • I Dzień Wiosny w naszej szkole

    I Dzień Wiosny w naszej szkole

    Wieloletnią tradycją naszej szkoły jest obchodzenie pierwszego dnia wiosny. Każdego roku ten dzień świętowany w różny sposób. W tym roku postanowiliśmy powitać wiosnę trochę inaczej. Postanowiliśmy odejść od stereotypu palenia, czy topienia Marzanny.

    Każda klasa miała przygotować materiały potrzebne do wykonania wspólnej pracy plastycznej. Miały to być różne kolorowe papiery, wycinanki, kleje, kredki, flamastry, nożyczki i wiele innych kolorowych materiałów. Wszystkie klasy zgromadziły się na holu szkolnym, gdzie leżał przygotowany długi biały papier. Miał on ponad 8 metrów i został podzielony na kawałki dla każdej z klas. Uczniowie sami wybrali fragment około 1 metra papieru, na którym ich klasa miała wykonać wspólną pracę artystyczną. Temat pracy był wspólny dla wszystkich i brzmiał „Wiosna na Żuławach”. Każda klasa po krótkim zastanowieniu wzięła się do pracy. Uczniowie szybko podzielili pracę między sobą. I tak: jedni wycinali, drudzy kserowali potrzebne elementy do pracy ( motylki, bocianki, żabki, kwiatki),  inni już przyklejali fragmenty bibuł, a niektórzy rysowali wiosnę na arkuszu. Przeznaczono na wykonanie całej pracy jedną godzinę lekcyjną, ponieważ czekał jeszcze na uczniów zorganizowany dla nich przez Samorząd Uczniowski „Dzień gofra i naleśnika”. Uczniowie po zakończonej pracy posprzątali swoje stanowiska pracy, a następnie każda klasa stanęła przy swojej wiośnie, aby zrobić pamiątkowe zdjęcia.

    Praca wyszła przepięknie, a efekt końcowy był spektakularny. Stworzone przez uczniów wspólne dzieło przerosło oczekiwania organizatorów.

    Duże podziękowania dla wszystkich uczniów za wkład włożony w wykonanie tak ślicznej pracy.

  • „Dzień Gofra i Naleśnika”

    „Dzień Gofra i Naleśnika”

    „Dzień Gofra i Naleśnika”

     

    Już od początku września Samorząd Uczniowski zaplanował cykliczną akcję poświęconą ulubionym smakołykom. Na początku był „Dzień Naleśnika” - niestety, tak szybko je zjedzono, że nie zdążyliśmy zrobić zdjęć. Obiecaliśmy, że powtarzając akcję a pewno zdążymy sfotografować konsumentów naszych  pyszności. 22 marca Samorząd Uczniowski zorganizował kolejną akcję „Dzień Gofra i Naleśnika”. Stał się on hitem w naszej szkole. Zaznaczyć trzeba, że zajęli się tym nasi Wolontariusze.  

    Po korytarzach szkoły od rana unosił się bajeczny zapach gofrów i naleśników. Pyszności szybko znalazły swoich amatorów - wszyscy chcieli spróbować tej przesmacznej przekąski. Można było dowolnie dobierać ulubione dodatki takie jak: dżemy owocowe, czekodżem, czekolada. Cieszymy się, że trafiliśmy w podniebienia uczniów, zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania. Chętnych do degustacji było bardzo dużo. Wolontariuszki nie nadążały piec… Taka pyszność to oczywiście setki dodatkowych kalorii, ale był to dzień, kiedy bezkarnie można było pozwolić sobie na zjedzenie nie tylko jednego, ale dwóch lub więcej przekąsek.

    Dochód ze sprzedaży gofrów i naleśników przekazany zostanie na cel charytatywny. Pieniążki zebrane ze sprzedaży smakołyków zostaną przeznaczone na wyjazd Szkolnego Koła Wolontariatu do Domu Seniora w Pszczółkach. Kolejny raz nasza społeczność szkolna wykazała niezwykłą empatię, zaangażowanie i solidarność z potrzebującymi. Zebraliśmy kwotę, która pokryje koszty wyjazdu do naszych ukochanych Seniorów.

    Serdeczne podziękowania SU przekazuje Państwu Olechnowicz oraz nauczycielom, którzy wsparli naszą inicjatywę zakupując produkty do wypieków.

  • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej

    20 marca 2019 roku w Żuławskim Ośrodku Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich odbyły się eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „ Młodzież zapobiega Pożarom”

    Do rywalizacji stanęły 5 – osobowe zespoły uczniów ze Szkół Podstawowych naszej gminy oraz uczniowie z klas VII – VIII i z gimnazjum.

    Konkurs służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży przepisów przeciwpożarowych. Naszą szkołę reprezentowali :

    1.Ola Baranowska

    2.Wiktoria Chechła

    3.Mateusz Tomaszewski

    4.Marcin Jankowski

    5.Kinga Walenczikowska

    Wszystkim uczestnikom gratulujemy a szczególnie Marcinowi Jankowskiemu za zajęcie II miejsca.

  • V edycja Trójporozumienia Gmin

    V edycja Trójporozumienia Gmin

    W ramach Trójporozumienia Gmin dnia 11 lutego 8 uczniów Szkoły Podstawowej w Giemlicach pojechało na zimowisko do Przywidza. Na miejscu uczestników uroczyście powitała Dyrektor Szkoły. Zakwaterowani wszyscy zostali w Szkole Podstawowej w Przywidzu. W ramach integracji pierwszego dnia uczniowie udali się na spacer w okolice stoku w Przywidzu. Kolejny dzień został zaplanowany na lodowisku w Pruszczu Gdańskim,  na kręglach w U7oraz na zakończenie wyprawy uczniowie obejrzeli film w Multikinie „Mia i biały lew”. Trzeciego dnia pod czujnym okiem instruktorów uczniowie zjeżdżali na nartach    i snowboardzie. Wieczorem atrakcją w szkole była ścianka wspinaczkowa oraz tenis stołowy. Nadszedł wreszcie utęskniony dzień relaksu w wodzie to był już czwarty dzień pobytu, który zaczął się warsztatami oraz zwiedzaniem Muzeum Kolejnictwa  w Kościerzynie 

    Wszyscy dobrze się bawili, wspierali siebie na stoku i w chwilach słabości. Piątego dnia około godziny 11:00 zostali uczestnicy zimowiska uroczyście pożegnani przez Dyrektora szkoły oraz władze gminy

  • Dzień Gier i bal karnawałowy

    Dzień Gier i bal karnawałowy

    Dzień gier i bal karnawałowy

    Tuż przed feriami w naszej szkole zrobiło się kolorowo i radośnie, a to za sprawą Dnia Gier i Balu Karnawałowego. Od rana sale lekcyjne oraz hol zapełniły się grami i torami sprawnościowymi. Starsi uczniowie zmagali się w rozgrywkach w Rummikuba. Konkurs ten poprzedzony był  eliminacjami. Z klas IV – VIII wyłoniono po 4 przedstawicieli.

    Klasa IV – Joanna Jankowska, Anna Pietraszyńska, Julia Link, Jakub Ciach

    Klasa V – Aleksandra Baranowska, Wiktoria Chechła, Dawid Łaguna, Mateusz Tomaszewski

    Klasa VI – Kinga Walenczikowska, Natalia Zeller, Marcin Jankowski, Karol Węgrzyn

    klasa VIII – Oriana Gara, Natalia Olechnowicz, Patryk Kiwior, Mikołaj Szaniawski

    Tytuł klasowego „Mistrza Rummikuba” zdobyli: Joanna Jankowska, Wiktoria Chechła, Karol Węgrzyn oraz Mikołaj Szaniawski, który wygrał ostateczną rozgrywkę zdobywając również tytuł „Szkolnego Mistrza Rummikuba”. Następnie wszyscy mogli wyszaleć się na parkiecie. Były kółeczka, wężyki, konkursy i łapanie baniek mydlanych.  W rytm muzyki bawili się młodsi i starsi. W ten sposób zakończyliśmy I semestr nauki i udaliśmy się na zasłużony wypoczynek.

    Życzymy udanych i bezpiecznych ferii! Do zobaczenia!

  • Zdrowe drugie śniadanie

    Zdrowe drugie śniadanie

    Zdrowe drugie śniadanie

     

    W czwartek 24 stycznia w naszej szkole na długiej przerwie zorganizowaliśmy wspólne zdrowe drugie śniadanie. Celem akcji było pokazanie dzieciom, że zdrowe jedzenie nie musi być nudne czy niesmaczne.

    Uczniowie podchodzili z pojemnikami nakładali to co przyciągało ich wzrok. Pytali o nazwy warzyw ,owoców, których nie znali wyrażali swoje zdanie na temat smaków.

    Na koniec przerwy okazało się, że można jeść zdrowo i smacznie. Była to pierwsza taka akcja ale już teraz wiemy, że na pewno nie ostatnia…

    Składamy podziękowania Rodzicom naszych uczniów
    za przygotowanie produktów na zdrowe drugie śniadanie.

  • Powiatowa Kartka Bożonarodzeniowa

    Powiatowa Kartka Bożonarodzeniowa

    „Powiatowa kartka bożonarodzeniowa” to konkurs plastyczny, organizowany przez Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Pruszczu Gdańskim, pod patronatem Starosty Gdańskiego. Beneficjentami konkursu są wszystkie szkoły z terenu powiatu, a jego celem jest promowanie młodych talentów plastycznych.  W tym roku, III miejsce, zajęła  nasza uczennica Wiktoria Chechła z klasy V. Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się 11 stycznia 2019r. W Starostwie Powiatowym w Pruszczu Gdańskim. Była to już XVI edycja konkursu. Zapraszamy do udziału w II etapie - „Kartka Wielkanocna”.

  • Dzień Babci i Dziadka w naszej szkole

    Dzień Babci i Dziadka w naszej szkole

    Dzień „Babci i Dziadka”

     

     

                22.01.2019r. był wyjątkowym dniem w naszej szkole. Tego dnia odwiedzili nas niezwykli goście. Byli nimi najukochańsi ze wszystkich nasze Babcie i nasi Dziadkowie, ponieważ właśnie tego dnia świętowaliśmy „Dzień Babci i Dziadka”. Wszyscy uczniowie od przedszkolaków aż do najstarszych klas wzięli udział w tym wydarzeniu. Jedni pomagali przygotowywać kawiarenkę, inni nosili stoły a cała reszta pilnie przygotowywała się do występów. Były piosenki, tańce ale również mnóstwo życzeń i wspólne odśpiewanie „sto lat”. Każdy z uczniów przygotował również mały upominek, który osobiście wręczył swoim najbliższym. Babcie i Dziadkowie  z wnukami częstowali się pysznymi słodkościami i wspólnie mogli spędzić miło czas.

                Korzystając z okazji chcielibyśmy jeszcze raz wszystkim Babciom i Dziadkom życzyć dużo zdrowia, szczęścia, spełnienia tych nawet najmniejszych marzeń ale przede wszystkim kolejnych wspólnie spędzonych chwil z waszymi wnukami.

  • Dentobus w szkole

    Dentobus w szkole

    Nowoczesny dentobus, czyli mobilny gabinet stomatologiczny, w którym dentyści bezpłatnie leczą zęby dzieci i młodzieży na terenie naszego województwa, przybył do nas w dniu 11 stycznia 2019 r.  Dzięki zaangażowaniu opiekunów, nauczycieli i dyrekcji, utworzone zostały listy dzieci, których rodzice wyrazili zgodę na badanie i leczenie stomatologiczne ich pociech w dentobusie.  Dentobus jest w pełni wyposażonym stomatologicznym gabinetem zabiegowym, dysponującym m.in. specjalistycznym, sterowanym elektronicznie fotelem dentystycznym, zestawem punktowego RTG oraz niezbędnymi narzędziami stomatologicznymi. Były w nim udzielane świadczenia ogólnostomatologiczne oraz profilaktyczne zawarte w koszyku świadczeń gwarantowanych dla dzieci i młodzieży do lat 18, w tym wizyty adaptacyjne, nauka prawidłowego szczotkowania zębów, lakierowanie, badania okresowe i kontrolne oraz leczenie próchnicy.

    .  

  • Występ cyrku w naszej szkole

    Występ cyrku w naszej szkole

    14 stycznia 2019 roku w naszej szkole zrobiło się gwarno i wesoło, a to za sprawą cyrku „SZOK”. Rozbrzmiewały na przemian gromkie brawa i śmiech w takt muzyki. Publiczność zabawiał klaun, który zapraszał uczniów do czynnego udziału w zabawie. Mogliśmy obejrzeć popisy gołębi, pokazy akrobatyczne, żonglerkę i sztuczki iluzjonistyczne.  Na scenie pojawiła się też treserka z wężem na ramionach. Występ cyrkowców rozweselił wszystkich i został nagrodzony brawami.

  • WOŚP

    WOŚP

    POMAGANIE JEST DZIECINNIE PROSTE

    Gramy dla dzieci małych i bez focha - na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych

    Pod takim właśnie hasłem zagrała dokładnie już 27 raz fundacja WOŚP. Poprzez zbiórki Finałowe oraz zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych działa na rzecz ratowania życia chorych osób.

    Uczniowie naszej szkoły również postanowili się zaangażować w zbiórkę pieniędzy poprzez włączenie się w program artystyczny, który przedstawiany był podczas finału w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Cedrach Wielkich. Mogliśmy posłuchać duetu  muzycznego  uczennicy klasy VIII - Natalii Olechnowicz i jej  taty. Uczniowie klasy młodszej, Wiktoria Chechła, Agata Gruźlewska i Aleksandra Baranowska, również pochwalili się swoimi umiejętnościami wokalnymi. Wszyscy wykonawcy świetnie się bawili podczas swoich występów, a na koniec otrzymali ogromne brawa.

    Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym za włączenie się w tę szlachetną akcję oraz liczymy na to, że w przyszłym roku nasi uczniowie równie chętnie będą wspierać WOŚP.

    Do zobaczenia za rok! Sie ma!

  • XI Gminny Przegląd Jasełek

    XI Gminny Przegląd Jasełek

    XI Gminny Przegląd Jasełek

    Jak co roku, uczniowie naszej szkoły, wzięli udział w Gminnym Przeglądzie Jasełek, organizowanym przez Żuławski Ośrodek Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich. 10 stycznia  zaprezentowaliśmy się przed szerszą widownią. Spektakl wzbudził wiele radości, a publiczność reagowała spontanicznymi oklaskami. Każdy z aktorów otrzymał drobny upominek. Natomiast dla szkoły przeznaczono nagrodę w postaci zestawu gier i puzzli, ufundowanych przez przez Pana Janusza Golińskiego Wójta Gminy Cedry Wielkie.

  • V Gminny Koncert Kolęd i Pastorałek

    V Gminny Koncert Kolęd i Pastorałek

    W Żuławskim Ośrodku Kultury i Sportu 8 stycznia 2019 r., odbył się  „V  Gminny Koncert Kolęd i Pastorałek” pod patronatem Wójta Gminy Cedry Wielkie. W konkursie udział wzięło 18 wykonawców ze wszystkich szkół z terenu naszej gminy. Uczestnicy zostali podzieleni na 3 kategorie wiekowe: uczniowie klas I-III, uczniowie klas IV – VI oraz uczniowie klas VII – VIII i gimnazjum. Wokalistów oceniało JURY w składzie: Przewodnicząca Jury – Pani Bożena Kozicka– Absolwentka Gdańskiej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki, członkowie Jury: Pani Maria Gierszewska – wieloletni kierownik  wydziału oświaty kultury i sportu Gminy Cedry Wielkie oraz Pani Justyna Słowińska – Przewodnicząca Rady Gminy Cedry Wielkie. Jury oceniało umiejętności wokalne, dobór repertuaru do wieku uczestnika, interpretacja piosenki,  aranżacje utworu, oryginalność wykonawczą, muzykalność oraz ogólny wyraz artystyczny. Jako pierwsi rozpoczęli najmłodsi wykonawcy, którzy z dużym przejęciem i wdziękiem zaprezentowali przygotowane kolędy i pastorałki. Również kolejni uczniowie z dużym zaangażowaniem prezentowali swoje umiejętności artystyczno-wokalne. Jak podkreślono przy ogłaszaniu poszczególnych wyników wyłonienie zwycięzców było bardzo trudne, bowiem wszyscy wykonawcy zasługiwali na wyróżnienie. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodki poczęstunek, a zwycięzcy również nagrody rzeczowe, ufundowane przez Pana Janusza Golińskiego – Wójta Gminy Cedry Wielkie. Ponadto, gościnnie wystąpiły Zuzanna i Maria Koszałka, które umiliły czas oczekiwania na wyniki konkursu  tematycznymi występami wokalnymi.

    Nasi uczniowie zajęli:

    KATEGORIA SZKOŁA PODSTAWOWA KLASY IV-VI

    III miejsce – Wiktoria Chechła kl. V 

     

    KATEGORIA SP klasy VII-VIII oraz Gimnazjum

    I miejsce – Natalia Olechnowicz kl. VIII

     

    Serdecznie GRATULUJEMY !!!

  • SZKOLNA AKCJA DOKARMIANIA PTAKÓW

    SZKOLNA AKCJA DOKARMIANIA PTAKÓW

    SZKOLNA AKCJA DOKARMIANIA PTAKÓW

          W grudniu Samorząd Uczniowski zainicjował akcję dokarmiania ptaków. Zima to ciężki dla nich czas. Trudno znaleźć im cokolwiek do jedzenia, ponieważ wszystko przysypał śnieg. Ptaki często przylatują w miejsca pełne ludzi, gdyż wiedzą, że mogą tam liczyć na jedzenie. Dokarmianie to nie tylko sposób na zrobienie czegoś pożytecznego i wartościowego,           ale również okazja na pogłębienie wiedzy o ptakach, ich różnorodności oraz pięknie. Podrzucanie jedzenia ptakom podczas zimy nie stwarza ryzyka, że przyzwyczają się one      do pomocy przez cały rok.

    Jak dokarmiać?

    Po pierwsze, sposób w jaki możemy dokarmiać ptaki zależy od naszych możliwości.                  Musimy jednak pamiętać, żeby karmnik usytuowany był w bezpiecznym miejscu, niedostępnym dla kotów. Musi też być regularnie czyszczony.

     
    Karma, jaką możemy do niego sypać, to np.:

    - mieszanka nasion: słonecznika, dyni, ogórka, maku, prosa, pszenicy, owsa - powinna przyciągnąć drobne ptaki, takie jak sikorki, gile, wróble,

     - kasze,

     - owoce: jarzębina, czarny bez, kalina, aronia, głóg, róża, jałowiec - dla jemiołuszek, kosów             i dzięciołów,

     - kawałki żółtego sera - dla srok, gawronów, sójek,

    - tłuszcz (niesolony!), np. słonina - dla sikorek. Kawałki słoniny można też wywiesić na druciku, żeby ptaki mogły je "skubać". W tłuszcz można też zatopić ziarna słonecznika i innych oleistych roślin. Taką mieszankę wkłada się do siateczki (np. po owocach cytrusowych) i zawiesza.

     Pokarm można też rzucać bezpośrednio na ziemię, szybciej się na niej jednak psuje i może zostać przykryty przez śnieg, a ptaki są wówczas łatwiejszym "łupem" dla kotów.
    Warto też pamiętać, że zwłaszcza podczas silnych mrozów, ptaki mają utrudniony dostęp do wody. Dobrze jest więc wystawiać miseczkę ze świeżą, czystą wodą.

     Co najważniejsze: spleśniały chleb i zepsute warzywa nie nadają się do dokarmiania ptaków!!! Podawanie tego typu resztek może ptakom zaszkodzić, wywołać choroby, a nawet spowodować ich śmierć!!!

  • XIV Wojewódzki Konkurs Poetycki „ W pałacu słów”

    XIV Wojewódzki Konkurs Poetycki „ W pałacu słów”

    XIV Wojewódzki Konkurs Poetycki „ W pałacu słów”

     

    W tym roku młodzi poeci po raz czternasty mogli się spełniać poetycko, sięgając po pióro. Nasi uczniowie skorzystali z okazji, tworząc swoje małe arcydzieła.  Wśród dwóch tysięcy utworów nadesłanych  na konkurs do Pałacu Młodzieży znalazły się wiersze: Jakuba Ciacha z klasy 4, Joanny Jankowskiej z klasy 4, Oliwii Tarasiuk z klasy 4 oraz  Natalii Olechnowicz z klasy 8.  Jury miało  nie lada problem, aby wyłonić  najlepszych.  Wszystkie wyróżnione osoby usłyszały krótką recenzję własnej twórczości i były zobowiązane do przeczytania wierszy.  Z przyjemnością informujemy, że wyróżnienie otrzymała Oliwia Tarasiuk. Gratulujemy wszystkim poetom i mamy nadzieję, że na tym nie zakończy się ich zabawa ze słowem. Piszcie nadal. Przed nami międzynarodowy konkurs literacki.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Giemlicach
    Giemlice 1
    83-022 Suchy Dąb
  • (+48)58 692 61 44

Galeria zdjęć